Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prvá pomoc pri bolestiach zubov. 7 tipov vo vnútri!

prvá pomoc
Bolesť zubov je jedna z najnepríjemnejších, ktorú môžeš vo svojom tele pocítiť. Určite mi dáš za pravdu, ak si sa s ňou stretla už aj ty. Nepríjemná tupá bolesť, prerážajúca až do bolesti hlavy, kedy nemáš chuť jesť, ani sa hýbať, najradšej by si si v tom momente vyrvala zub von z úst, aj keď je to momentálne to najcitlivejšie miesto. Samozrejme, že ak máš možnosť, zájdeš okamžite k zubárovi, ale ak si náhodou niekde na dovolenke, alebo je víkend, alebo skrátka nemôžeš v tom čase navštíviť zubnú ambulanciu, ponúkam ti niekoľko tipov, ako toto utrpenie, čo najrýchlejšie utíšiš bez použitia liekov.

# 1: Klinčeky

Klinčeky sa využívajú nielen v kuchyni, ale sú súčasťou mnohých „babských“ receptov, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Majú totiž antibakteriálne a dezinfekčné účinky. A napríklad aj samotné žuvanie klinčekov (1-2 ks) pomáha utíšiť bolesť zubov.
Ak je ti nepríjemné žuvať klinčeky, môžeš si pripraviť aj jednoduchú tinktúru, ktorou si budeš potierať zuby 3x denne. Tinktúru si však treba pripraviť dopredu, takže ak trpíš častou bolesťou zubov, určite si ju priprav a skladuj ju v chladničke.

Návod na výrobu tinktúry z klinčekov

Do kvalitného, minimálne 40 % alkoholu daj menšiu hrsť klinčekov a nechaj ich lúhovať aspoň 1-2 týždne. Po vylúhovaní ich sceď a takto pripravenú tinktúru môžeš používať pri náhlych bolestiach zubov alebo aj pri zápaloch ďasien.
lieky na bolesť zubov

# 2: Soľ

Vyplachovanie úst slanou vodou pomáha utíšiť bolesť. Pridaj do teplej vody lyžičku soli a začni s výplachom, ktorý opakuj viackrát za deň, cca 5-10 minút, až pokým bolesť neprejde. Táto procedúra je veľmi dobrá na odstránenie zvyšku jedla z poškodeného zuba, tiež zmierňuje bolesť a znižuje opuch.
co na bolest zubov

# 3: Akupresúrny bod

Akupunktúra je známa už stáročia. Liečitelia ju využívali na liečbu širokej škály chorôb, a dodnes je veľmi vyhľadávanou. Dokáže dočasne "vypnúť" bolesť a to častokrát jednoduchým zatlačením bodu, alebo niekoľkominútovou masážou. Vyskúšaj si masírovať ušnicu pre zníženie bolesti zubu.

Postup ako masírovať ušnicu

Uchop dva prsty na vrchole ušnice a opatrne pomalými, krúživými pohybmi klesaj až na lalok. Opakuj postup niekoľko minút, pokým bolesť zubov neutíchne.
 

# 4: Ľad

Použi určite v prípade, ak máš opuchnuté aj líce, či oblasť okolo zubu. Pokým sa dostaneš k zubárovi, vyskúšaj si kocku ľadu zabaliť do sáčku a následne ho daj ešte do handričky. Takto obalený ľad si prikladaj cca 10 minút na zub. Bolesť aj opuch by sa mali zmierniť.
co na bolavy zub

# 5: Tea tree oil

Takzvaný čajovníkový olej pomáha pri rôznych domácich poraneniach, nakoľko je známy svojim dezinfekčným, ale aj protizápalovým účinkom. Je to vlastne éterický olej, ktorý je používaný v boji proti baktériám a mikróbom. Tento malý zázrak by mal mať doma hádam každý. Vyskúšaj si potrieť bolestivé miesto a určite sa ti aspoň na pár hodín polepší.
co pomaha na bolest zubov

# 6: Čaj

Mätový alebo čierny čaj dokáže tiež pomôcť pri bolesti zubu. Ako? Tak, že čierny čaj necháš lúhovať dlhšie, cca 5 minút. Vtedy sa z neho uvoľnia horké triesloviny (tanín), ktoré pôsobia upokojujúco a dokážu tým zmierniť tvoju bolesť. Stačí, ak si vlhké, teplé čajové vrecúško priložíš na bolestivý zub.
Alebo 1 lyžicu sušených mätových listov zalej vriacou vodou, nechaj asi 20 minút lúhovať, potom čaj sceď a vychladený ho kloktaj niekoľkokrát za deň. Zub ti na nejaký čas znecitlivie a tým sa ti uľaví.
co pomaha na bolest zubu

# 7: Peroxid vodíka

Do 3% peroxidu vodíka si namoč gázu alebo vatu a niekoľkokrát si ju prilož na bolestivé miesto. Môžeš si ním skúsiť aj vypláchnuť ústa, ale následne roztok vypľuj. Mala by sa ti utlmiť bolesť a zmierniť opuch.

So zubami veľmi úzko súvisia aj ďasná, ktoré takisto dokážu potrápiť. Výborná vec na podráždené, zapálené ďasná je propolis. Je to vlastne jediná prírodná látka, ktorá ničí vírusy, baktérie, mikróby a primitívne huby. Je totiž známe, že v ústnej dutine sa nachádza viac ako 100 rôznych druhov mikroorganizmov. Propolis môžeš použiť ako žuvačku, ktorú žuješ 3x20 min denne. Ak by ťa to veľmi štípalo, môžeš ho potrieť medom, ktorý má tiež antibakteriálne účinky. V lekárni sa dá kúpiť aj propolisová tinktúra.

Rady, o ktorých som písala prosím ber ako dočasné riešenie a zubného lekára navštív hneď, ako to bude možné. Nakoľko je dosť pravdepodobné, že sa ti bolesť vráti, dokým sa neodstráni to, prečo bolesť vzniká.

A samozrejme, nezanedbávaj preventívne prehliadky u zubára, ako aj dentálnu hygienu. ;-)

Tip: Poistenky Union zdravotnej poisťovne majú ako jeden z vyše 70 benefitov, ktoré od nich poistenci majú, aj príspevok 150 € na zuby ročne. Zároveň medzi množstvom skvelých benefitov patrí aj príspevok vo výške 1 200 € na umelé oplodnenie, 150 eur na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť o váš zrak a vyšetrenie očí a mnoho iné.

Novinkou je, že od 1. 8. 2022 sa novorodenec narodený na Slovensku stáva poistencom zdravotnej poisťovne, kde je poistená jeho matka. Je teda dobré myslieť na to vopred, aby mohli obaja, mamička aj dieťatko čerpať benefity.⁠

Nech sa páči, tu je infografika, ktorú si môžeš pripnúť napr. na svoju Pinterest nástenku, alebo si ju vytlačiť a dať tam, kde sa ti to hodí. ;-)

prva pomoc

Maj svoje preventívne prehliadky pod kontrolou. Zaznač si ich napríklad do diára, pokojne aj toho nášho Fitness diára 2023:

fitness diar

Zdroje:

Kniha: Zdravie z prírodnej lekárne, Prof. Christo Mermerski, Dr. Jonko Mermerski

Fotka autora
Petra Hegerová
Redaktor vo Fitshaker

Keď tvorím, cestujem a športujem, som šťastná. Relaxovať ma nájdeš v kuchyni, na Instagrame, pri behu či tvorbe náramkov...alebo len tak s manželom a rodinkou pri voňavej kávičke a zdravom koláči. Veľmi dlho neobsedím a robiť jednu vec je pre mňa občas nuda ;-). Momentálne si fičím na aromaterapii, spoznávam účinky akupunktúry a cvičím SM systém, aby som mala zdravý a pevný chrbát. Ešte rada fotím, dekorujem a píšem články o všeličom zaujímavom, čo stojí za to si prečítať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.