Prírodná kozmetika: ako si správne vybrať?

Najlepšie človek dokáže robiť to, do čoho vkladá celé srdce, robí to úprimne a s vášňou. A nie je azda nič lepšie, ako keď to niečo je prospešné pre ľudí. O tom vedia svoje aj v Dulcii. Ich prírodná kozmetika pochádza z receptúr starých mám a odovzdáva sa ďalším generáciám. Chceš vedieť, v čom je prírodná kozmetika iná, ako tá komerčná z obchodných reťazcov? Ako si vôbec vybrať ten správny typ pre seba? Je pre každý typ pleti vhodné rovnaké zloženie? Existuje vhodná dekoratívna kozmetika?

V dnešnej dobe nie je tajomstvom, že kozmetické prípravky obsahujú aj škodlivé látky. Zaujímalo by nás preto, kto a prečo prišiel s nápadom založiť prírodnú kozmetiku Dulcia?

Kozmetika Dulcia natural vznikla práve na základe našich vlastných požiadaviek čo má a čo nesmie kozmetika, ktorú používame obsahovať. My máme hlboké bylinkárske a mastičkárske korene a teda aj vedomosti. Nikdy som žiadnu kozmetiku nekupovala, nepoužívala a keď som chcela začať, zistila som, že si nemám z čoho vybrať…a tak som začala „variť“. Pomohli mi veľmi základné zručnosti, ktorým som sa naučila doma. Moja maminka celý život „vyvárala“ mastičky, tinktúry, olejčeky a tak som k tomu mala veľmi blízko, je to naša rodinná vášeň.

ako vznika prirodna kozmetika

Zaujalo nás zloženie produktov.  Je vidieť že dbáte na to, aby sa do vašich produktov dostali len skvelé suroviny. Na základe akých kritérií vyberáte ingrediencie? 

Práve zloženie je pre nás to najdôležitejšie. Naša práca je pre nás poslaním a tak sa len čisté a silné a ozaj účinné látky dostanú do našich hrnčekov. :-) Každá surovina je v krémiku cielene…má tam svoju konkrétnu úlohu. Máme rôzne pleťové a telové krémiky, mastičky a každý z nich má svoje určenie. Jednotlivé suroviny spolu súvisia, ich účinky sú poprepájané navzájom, aby krémik vytvoril harmonický celok. Ingrediecie teda vyberáme podľa toho, ako má krémik pracovať a pre koho je určený. Neustále sa vzdelávame, hľadáme nové, nepoznané cenné prírodné látky..či už sú to rastlinné a esenciálne oleje ako veľmi dôležité aktívne látky.

ako vznika krem

 

Dostupnosť prírodnej kozmetiky na telo či pleť, ako sú šampóny či rôzne krémy je už pomerne slušná. No je ťažšie zohnať dekoratívnu kozmetiku, ktorá spĺňa tieto kritéria. Bol aj toto jeden z dôvodov, prečo ste začali ponúkať na vašom e-shope aj tento sortiment?

Áno určite. Naše milované zákazníčky sa veľa pýtali na dekoratívnu kozmetiku, ktorá veľmi súvisí s ošetrovaním pleti. Je pravda, že keď si tváričku pekne a šetrne ošetríme prírodnou kozmetikou a potom na pleť nanesieme hromadu strašidelnej a škodlivej chémie…stráca sa účinok. Hľadali sme pomerne dlho za akú dekoratívnu kozmetiku sa postavíme, ktorú s čistým svedomím odporúčime. Našli sme ju a sme veľmi radi. :-) Má krásne zloženie, účinky. Je to profesionálna kozmetika, teda je dostatočne pigmentovaná (tzn. má krásne farby a vydrží pekná počas celého dňa) a má obrovský farebný výber.

druhy kremov

Existujú rôzne druhy pleti. Podľa čoho viete, čo akému typu pleti sedí a čo mu robí najlepšie?

Opäť je to vďaka zložkám, ktoré tvoria jednotlivé krémiky. Pri zostavovaní nových receptúr celé týždne študujeme vlastnosti olejov, aktívnych látok, vitamínov a antioxidantov…porovnávame ich vlastnosti a vyberáme z nich tie najúčinnejšie pre konkrétny typ krému a teda typu pokožky. Potom si zvolíme či pôjde o hydratačný krémik alebo skôr výživný a ideme skúsať. :-) Keď sa podarí krásna emulzia bez toho aby sa krémik rozdeľoval, rozpošleme ho na testovanie účinkov. Keď sme spokojní, tak potom začne ďalší veľmi náročný proces – legalizácia a uvedenie na trh.

bio kozmetika

Ako sa líši starostlivosť o jednotlivé druhy pleti?

Pri každej starostlivosti je veľmi a takmer kľúčové čistenie pleti. Je dôležité aby bolo účinné, ale rovnako dôležité je, aby bolo šetrné k pleti. Aby sme si prirodzené funkcie pleti nenarúšali silnými čistiacimi prostriedkami, ktoré našu pokožku vyčistia až príliš. Koža má svoje princípy a náš vlastný kožný maz je pre nás ten najlepší krémik. Nie je dobré sa ho nasilu zbavovať. Potom má pokožka čo robiť, aby dorovnala, čo sme jej zobrali. A to ani pri mastnej pleti…veľakrát príliš vysušujúce produkty spôsobujú, že si pleť vytvára nadbytky – akoby do zásoby, lebo vie, že jej bude opäť odobraté.

Čo sa týka starostlivosti o jednotlivé druhy pleti…tak každá potrebuje svoje. :-) Mastná pokožka ľahké, skôr čistiace krémiky, suchá naopak výživné, ochranné a zrelá pleť zase potrebuje povzbudiť, nabiť sa vitamínmi a účinnými látkami, ktoré sa nám vekom z pleti prirodzene vytrácajú.

Prírodná kozmetika funguje na princípe prirodzenej a pravidelnej výživy pleti. Netreba nám každý rok meniť kozmetiku a dávať na pleť stále silnejšie a silnejšie látky. Pleť sa nepredávkuje prírodnými krémikmi a ani nebude rezistentná na jej látky. Pretože ide práve o to, aby správne fungovala, aby prebiehalo správne delenie kožných buniek, tvorba kolagénu, elastínu v pokožke, aby bola hydratovaná. Toto práve dokážu naše prírodné krémiky. Tak ako nám brokolica dodáva počas celého nášho života dôležité živiny, tak ich naše krémy dodávajú pleti. Brokolica nám tiež po 40tke nedodá menej živín ako keď sme mali 20 rokov.

krem proti vraskam Q10

Ako dlho trvá vzniknutie nového produktu? Priblížte nám jeho cestu od nápadu vo vašom tíme až po deň, kedy sa objaví na vašom e-shope? 

Ako ktoré. Sú aj také, ktoré sa podarili na prvých pár pokusov a sú aj také ktoré, trvali naozaj veľmi dlho. Napríklad krém proti vráskam s kyselinou hyaluronovou a Q10 tak ten vznikol v podstate na prvýkrát. Neskôr sa ešte doplnilo pár aktívnych látok, ale v podstate je od začiatku v tej istej podobe. Aj keď sme výrazne zmenili kvalitu jednotlivých zložiek. Napríklad kyselina hyauloronová bola zmenená za najvyššiu možnú kvalitu. Je vo veľmi nízkej molekulárnej hmotnosti, čo znamená, že preniká do najhlbších vrstiev pokožky, kde sa naviaže na naše bunky a prirodzene vypĺňa vrásky a predchádza tvorbe nových. Čo je úžasné a veľmi sa z nej tešíme. :-)

Nás žien na Fitshakeri je veľa a všetky sme iné. Nájde si u vás vhodnú kozmetiku každá veková kategória a každý typ pleti?

Áno, ja verím, že áno. Máme už veľmi bohatú ponuku, z ktorej si už vyberie každá dáma.

Ak by ste mali opísať Dulciu ako značku, čo by ste nám o nej prezradili? Čím je výnimočná?

Dulcia natural je srdiečko, je to láska, zanietenie, vášeň a úprimná práca. Dulcia natural vytvára priestor pre vzácnych ľudí, a tým nemyslím len nás tu priamo v dielničke. Naši zákazníci sú naši priatelia. Vytvárame spoločné hodnoty, snažíme sa prenášať dobrú energiu cez naše krémiky priamo k ich používateľom. Dulcia natural je pôžitok. V žiadnom prípade to nie je o obchode, biznise. Sme jedna veľká rodina, ktorá sa snaží robiť svet krásnym a vľúdnym miestom. :-)

peeling na tvár

Aké výhody prináša používanie prírodnej kozmetiky.

Používanie kozmetiky je v dnešnej dobe absolútna samozrejmosť. Dôvodom je svetový trend – byť zdravý, v dobrej kondícii a mať pekný vzhľad. Dožívame sa vyššieho veku a tak sa aj náš profesionálny život predlžuje a chceme byť čo najdlhšie mladistvé. Vizuálny dojem je veľmi dôležitý. No a denno denne celé roky nanášame na svoje telo, svoju kožu mnoho látok.

Prírodná kozmetika má svoju prirodzenú silu a účinky, aby nás udržala vo forme ale čo je najdôležitejšie, tu máme istotu že tisícky látok z kozmetiky nie sú pre človeka a jeho zdravie škodlivé, práve naopak.

Koža je najväčším a veľmi významným ľudským orgánom. Látky neostávajú na pokožke, ale sa okamžite vstrebávajú cez kožu do ľudského tela. Je naozaj veľmi dôležité uvedomiť si, že náš organizmus je počas života vystavený tisíckam kozmetických látok. Preto prvá požiadavka na kozmetiku by mala byť, aby nepoškodila naše zdravie. Úlohou a výhodou prírodnej kozmetiky je filozofia založená na súhre prirodzených funkcií pleti a má podporovať fyziologické funkcie kože a v žiadnom prípade neškodiť ľudskému zdraviu. Teda aspoň tej našej prírodnej kozmetiky. Je veľmi náročné zorientovať sa v ponuke kozmetických firiem a vybrať si tú správnu kozmetiku. Legislatíva neupravuje nutné percentuálne zloženie prírodných zložiek aby mohol byť krém zaradený do prírodnej kozmetiky. Často sa objaví s produkte stopové množstvo prírodnej zložky…a už je to prírodný krém.

rozmaznavam sa

Akú záručnú dobu má vaša kozmetika? Nemusí sa prírodná kozmetika spotrebovať oveľa rýchlejšie ako bežne dostupná kozmetika v obchodoch? Ktorá zložka nahrádza funkcie konzervačných látok?

Naše krémy majú záručnú dobu 6 mesiacov do dátumu výroby. Pred časom sme zmenili obaly na pokrokové air less systemy, kde neprichádza krémik do kontaktu zo vzduchom, nedávkujete si ho rukou a tak sa výrazne zvýšila ochrana krémiku pred poškodením. Práve máme krémiky v laboratóriach a je veľmi pravdepodobné, že sa životnosť týmto obalom predĺži. Používame jemnú zmes bylinných extraktov a látok, ktoré zabraňujú rastu plesní a baktérií a spolu s obalom je tak krémik naozaj účinne, ale veľmi bezpečne a jemne ochránený.

Aj v prírodnej kozmetike by mali byť používané len jemné a neškodiace konzervačné látky…hoci žiaľ, nie vždy je tomu tak. Je ale pravda, že kozmetický prípravok treba mať ochránený pred plesňami, baktériami, lebo tie vedia narobiť veľkú zlobu. Existujú našťastie aj veľmi jemné konzervačné látky, hoci je to cenovo omnoho náročnejšie.

pohoda doma v posteli

Sú aj vaše obaly na kozmetiku v súlade s prírodou?

Naše obaly nemôžeme nazvať úplne ako súlad s prírodou. Používame pokrokové plasty, ktoré sú absolútne bezpečné pre výrobky, pre Vašu pleť. Ani pri vysokých teplotách nemigrujú žiadne látky do výrobku. My síce suroviny spracuvávame veľmi šetrne a bezpečne, čiže ich nezohrievame, neprehrievame, vieme o každom oleji a masielku akú má teplotu topenia, máme suroviny nerafinované a tak si dávame ooobrovský pozor aby sme ich účinné látky pri spracovaní nezničili. Takže naše krémiky nie sú horúce a aj do krabičiek ich dávkujeme až úplne studené.

Náš obalový materiál  má mnoho certifikátov o tom, že neobsahujú BPA, ftaláty a žiadne iné nebezpečné látky. A airless system zabezpečuje ochranu výrobkov a my potom nemusíme konzervovať. Žiadny iný systém nám to zabezpečiť nedokáže. V krabičkách neostáva z výrobku naozaj nič…patentovaný systém zabezpečuje úplne vypumpovanie krémiku takmer bezozbytku.

balicek prirodnej kozmetiky

Na záver nám prezraďte niečo o vašich začiatkoch? Bolo ťažké alebo naopak jednoduché začať s výrobou kozmetiky, ktorá ako prírodná musí spĺňať mnohé kritéria?

Každá práca a hlavne začiatky sú ťažké. Ale kde je vôľa tam je cesta. :-) Veľmi sme túžili a tvrdo pracovali a stále tvrdo pracujeme. Sme vďační, pokorní a úprimne sa tešíme z každého krôčiku a z toho, čo nám život denno denne dáva. Dulcia natural má zmysel a význam, preto naša cesta je zároveň aj naším cieľom.

 

Ak máš rada svoje telo a hýčkaš ho kvalitnou prírodnou kozmetikou, určite chceš, aby čo najlepšie vyzeralo. Preto ti dávame do pozornosti našu blížiacu sa výzvu do plaviek, kde budeš môcť súťažiť aj o balíček od firmy Dulcia.

vyzva do plaviek 2017

 

Ďalšie články, ktoré by ťa mohli zaujímať:

Plánované tehotenstvo: Ako viem ovplyvniť zdravie svojho dieťatka?

Na vlastnej koži: 10-dňový detox so zelenými smoothies. Čo všetko mi priniesol?

Nákupný zoznam štíhlej a zdravej ženy. Zásob sa týmito potravinami!

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 24/04/2017 a zaradený do kategórie: VšeobecnéZdravie   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre