Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Pridajte do jedla tento lístok. Má neuveriteľne liečivé účinky!

Že aký? Bobkový lístok! Jedlo bude vďaka nemu ľahšie stráviteľnejšie, podporí trávenie a zníži plynatosť. A nielen to! Má veľa ďalších úžasných liečivých účinkov. Môjmu dobrému známemu pomohol pri veľkých bolestiach v kĺboch. Práve preto som sa rozhodla o ňom napísať celý článok. Poďme na to...
Vo svojom okolí mám známeho, ktorý roky trpí na dnu. Dna je choroba, pri ktorej sa nadmerne usádza kyselina močová v kĺboch a spôsobuje veľké bolesti. Súčasťou liečby je aj prísna diéta. Môj známy nejedol údeniny, strukoviny, vnútornosti, nepil pivo, čokoládu. A okrem toho musel prijímať veľké množstvo tekutín. Zrazu som si však všimla, že to už nebola čistá voda ani žihľavový a mätový čaj ako zvyčajne, ale akýsi nový čaj. A môj známy sa už dlhšie cítil fajn a akosi ľahšie sa hýbal. Dokonca sa vrátil k svojmu obľúbenému futbalu. Prezradil, že začal experimentovať s odvarom z bobkového listu na odstránenie solí z tela. Najprv jeden deň, potom o 3 dni opäť, po týždni to zopakoval. A tak sa k pitiu odvaru vrátil po 2 mesiacoch. Ozajstné zlepšenie začal cítiť po pol roku. Úžasné, čo tento malý zázrak dokázal.
14499232469_7c68f70211_z
 

Odkiaľ sa tu bobkový list vzal?

Bobkový list bol vysoko cenený Grékmi a Rimanmi, pre ktorých symbolizoval múdrosť, mier a ochranu. V stredoveku ho vysádzali ako ochranu proti zlým silám a blesku. Bobkový list je list vavrínu pravého.
Vavrínový veniec je znakom športových víťazstiev, poetov a hudobníkov, dekorovali sa ním cisári, ktorí sa vracali z víťazných bojov. Vavrín je vždyzelený krík, ktorý pochádza zo Stredomoria (asi preto sa najviac objavuje na vyobrazeniach postáv zo starého Ríma a Grécka). Pestuje sa zvyčajne ako veľký ker, i keď dokáže dosiahnuť stromovú výšku až 15 - 20 metrov.  Hlavnou oblasťou pestovania je Turecko, Taliansko, Španielsko, Maroko a Alžírsko.
Starí Gréci i Rimania s obľubou zobrazovali boha svetla a slnka Apolóna s vavrínovým vencom na hlave. Keďže boh Apolón bol veľmi krásny, mal mnoho mileniek a mal veľmi rád ženy. Jednou z cieľov Apolónových chúťok bola aj údajne najkrajšia nymfa Dafné. V snahe uniknúť mužovi, ktorého nemilovala, poprosila Dafné svojho otca, aby ju premenil  na niečo nepekné. Ten jej želaniu vyhovel a premenil krásnu ženu na nepekný strom – vavrínový strom. Dafné zvíťazila nad Apolónom a odtiaľ aj pochádza spojenie vavrínu s víťazstvom.
3813160897_4b6c3c08aa_z

 

Čo bobkový list obsahuje?

Bobkový list obsahuje celý rad minerálov a vitamínov. Z minerálov je najviac zastúpený vápnik, draslík, horčík a fosfor. Vitamínovo je nabitý vitamínmi skupiny Bvitamínom C. Za zmienku stojí aj obsah kyseliny listovej.
Vďaka obsahu cenných látok má bobkový list aj liečebné a preventívne účinky:

  • Podporuje trávenie, zvyšuje chuť do jedla, znižuje plynatosť.

  • Odstraňuje nadbytočnú vodu z tela, prečisťuje močové cesty a detoxikuje organizmus.

  • Mierne riedi krv, zamedzuje tvorbe krvných zrazenín.

  • Odstraňuje migrenózne bolesti a bolesti kĺbov.

  • Zlepšuje prekrvenie končatín a odstraňuje čiastočne problémy so studenými rukami a nohami.

  • Má antiseptické (protizápalové) účinky, zmierňuje príznaky dny.


 

Ako využiť bobkový list v kuchyni?

Bobkový list poznáme predovšetkým  z jeho použitia v kuchyni, kde má uplatnenie vo forme sušených listov ako korenina. Sušením si bobkový list uchováva svoje pozitívne vlastnosti na organizmus. Samozrejme, čerstvé listy majú intenzívnejšiu chuť a vôňu. Avšak svojou teplomilnosťou je úspešne pestovaný iba v teplejších krajinách. Listy sú tvrdé (asi ako bolo odhodlanie Dafné uniknúť Apolónovi), preto sa sušia zaťažené, aby sa neskrútili. Tak sa k nám dostávajú vyrovnané ako vybraté z veľkého herbára.
Veľkou prednosťou je, že aj dlhodobejšie skladovanie neublíži kvalite bobkového listu.
6821880253_8cd7e2a21c_z
Využívame ho predovšetkým na dochutenie kyslých jedál ako nakladané uhorky, huby, ale i pri príprave mäsa a omáčok. Bobkový list ako súčasť jedál dokáže viac ako len ochutiť jedlo. Okrem chute je jedlo aj ľahšie stráviteľné, a to vďaka obsiahnutým éterickým olejom. Tie podporujú trávenie a pôsobia proti nadúvaniu. Kojace mamičky, ktorým sa už zunuje chuť rasce, anízu, feniklu (tieto rastlinky pôsobia proti nafukovaniu bruška), môžu pre obmenu použiť na dochutenie jedla bobkový list.

Ako si z bobkového listu vyrobiť liečivo?

Mnohostranné využitie má bobkový list na liečbu boľavých miest vo forme oleja i obkladov, pomáha proti kašľu ako sirup a úžasný je odvar, ktorý čistí celé telo, no predovšetkým močové cesty.

  • olej na boľavé miesta – 50 g bobkového listu dáme do fľaše a zalejeme 2 dl 70% liehu. Necháme 24 hodín vylúhovať a pridáme ½ litra olivového oleja. Vo vodnom kúpeli túto zmes 5-6 hodín zahrievame (zmes sa nesmie variť) a následne prepasírujeme. Skladujeme v chladničke a podľa potreby potierame oblasti postihnuté reumou, alebo bolestivé miesta.

  • obklad na kĺby – rozdrvený bobkový list zmiešame s olivovým olejom. Nanesieme na čistý kus látky a prikladáme na miesta postihnuté reumou.

  • sirup proti kašľu – v 250 ml citrónovej šťavy rozpustíme 500 g cukru a pridáme 15 lístkov bobkového listu. Varíme asi 1 hodinu, kým nevznikne hustá konzistencia, podobná medu. Bobkové listy vyberieme a masu nalejeme do uzatvárateľných fliaš, pričom ich skladujeme v chladničke. Užívame 1 lyžičku denne.

  • odvar na odstránenie solí z tela – 5 g bobkového listu dáme variť do 300 ml vody na 5 – 10 minút. Odvar necháme cez noc vylúhovať, precedíme a po malých dúškoch pijeme počas celého dňa. Kúru opakujeme tri dni po sebe, nasleduje týždňová pauza a znova opakujeme. Kúra sa neodporúča dlhodobo a v žiadnom prípade sa neodporúča zvyšovanie dávky alebo jednorazové vypitie celého odvaru, pretože by mohlo dôjsť k prílišnému zriedeniu krvi. Po absolvovaní kúry môže dôjsť ku vylučovaniu ružového moču, čo znamená, že soli sa už vylučujú z tela.


14381063159_0db6b57abf_z
 

Ako ho využiť v domácnosti?

Mole neobľubujú vôňu bobkového listu. Preto je veľmi účinné dať kúsky vavrínu do skrine medzi bielizeň, ale aj do sušených potravín často napádaných moľami ako sú orechy, fazuľa, sušené huby, múka.
No a ak tento článok čítate večer pred spaním, skúste si dať pod vankúš pár bobkových listov. Navodzujú totiž príjemný a pokojný spánok!:-)
Danka Fráková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.