Dnes je 9. máj, európsky deň melanómu, najvážnejšieho typu rakoviny kože.
Výskyt diagnostikovaných melanómov každoročne stúpa. S blížiacim sa letným obdobím by sme vám s pani doktorkou MUDr. Anettou Hrušovskou Svrčekovou chceli zdôrazniť a pripomenúť dôležitosť prevencie.
Vysvetlíme si, čo sú to materské znamienka, pri akých kožných zmenách treba vyhľadať pomoc odborníka, a tiež si spolu predstavíme novinku – celotelové vyšetrenie znamienok s prístrojom FotoFinder s umelou inteligenciou.
Príjemné čítanie 😉!
Čo sú to materské znamienka? Ako, kedy a z akých dôvodov sa tvoria na tele? Je pravda, že od 25. roku života sa tvoria len výnimočne?
Znamienka sú prirodzenou súčasťou našej kože.
Zvyknú byť nazývané „materskými“ preto, lebo vznikajú ešte v tele našej mamy pred narodením.
Príčiny, prečo znamienka na tele vznikajú, sú hlavne dedičnosť, ale aj nadmerné a nerozumné vystavovanie sa slnečnému žiareniu.
Nie je pravda, že znamienka sa po 25. roku života tvoria výnimočne. Príčin, prečo to tak nie je, je viacero. Najčastejšími sú svetlejšia farba pokožky u niektorých ľudí, pobyty v soláriách, nepoužívanie kvalitných opaľovacích krémov počas letných mesiacov a opakované spálenie kože (i v mladšom, detskom veku).
Vedeli by ste nám opísať, ako by malo vyzerať zdravé znamienko a pri akých kožných zmenách by sme mali spozornieť a vyhľadať odborníka?
Zdravé znamienko má na celom povrchu rovnakú farbu, má jasné a zreteľné okraje, povrch má hladký, tvar je okrúhly alebo oválny, priemer má menší ako 6 milimetrov.
Veľmi dôležitá je pravidelná návšteva kožného lekára, ktorý znamienka sleduje a vyhodnocuje. V medicíne používame tzv. ABCDE hodnotenie znamienok (po anglicky Asymmetry, Borders, Colour, Evolution).
Spozornieť by sme mali, ak je znamienko nesymetrické, okraje sú neostré, vrúbkované, znamienko je väčšie ako 6 milimetrov alebo sme spozorovali, že sa v čase mení.
Najviac rizikové sú znamienka vystavené priamemu slnečnému žiareniu a také, ktoré sa nachádzajú na najviac mechanicky dráždených miestach na tele.
Prečo je dôležitá pravidelná kontrola materských znamienok odborníkom?
V posledných rokoch sa ozónová vrstva našej planéty výrazne stenčila, čo zvyšuje riziko pôsobenia nebezpečných UV lúčov, ktoré môžu spôsobiť zmenu znamienka na zhubný (malígny) tumor.
Podľa štatistík tvoria melanómy najväčšiu skupinu zo všetkých kožných nádorov. V Slovenskej republike sa vyskytne približne u 1 500 ľudí ročne a pätina z nich následne na rakovinu kože zomrie. Prevencia nám môže zachrániť život.
Lekár vám materské znamienka prehliadne dermatoskopom. V každom prípade by sme nemali nechať nič na náhodu a mali by sme si ich dať pravidelne skontrolovať kožným lekárom.
Vo vašej ambulancii používate na celotelové vyšetrenie znamienok prístroj FotoFinder s umelou inteligenciou.
Aký je rozdiel medzi bežným vyšetrením znamienok dermatoskopom a prístrojom FotoFinder (celotelové mapovanie znamienok)?
Bežné vyšetrenie znamienka sa vykonáva dermatoskopom. Lekár je pri ňom odkázaný na relatívne malú optiku prístroja (iba 10-násobné zväčšenie) a len na svoje skúsenosti.
Na rozdiel od dermatoskopie ponúka náš prístroj vďaka kvalitnému a vysokému optickému rozlíšeniu jednotlivých znamienok (140-násobné zväčšenie) ich precíznu detailnú analýzu.
Ide o skenovanie, keď kamera robota s veľkou optikou zaznamenáva každé jedno znamienko z celého vášho tela a uloží ho do databázy. Vyšetrenie sa opakuje každý rok, pričom systém vyhodnotí akúkoľvek, i ľudskému oku neviditeľnú zmenu znamienka oproti predchádzajúcemu skenovaniu.
A práve o to ide pri rýchlom odhalení rakoviny kože. Lekár môže zaznamenané znamienko navyše porovnať s tisíckami znamienok z celosvetovej databázy.
Aké sú výhody celotelového robotického skenovania znamienok na tele?
Výhod je veľa, ale tie hlavné sú:
- Skenujeme celé telo a zachytíme každú zmenu na koži.
- Pravidelne raz za rok vyhodnotíme a zachytíme zmeny na povrchu celého tela.
- Jednoduché porovnanie znamienka v čase.
- Obrazová presnosť v polarizovanom svetle vďaka vždy rovnakým svetelným podmienkam pri vyšetrovaní.
- Dvojitá kontrola lekárom a prístrojom s umelou inteligenciou.
Je toto moderné vyšetrenie hradené zdravotnými poisťovňami alebo je možné len v režime „samoplatca“?
Toto vyšetrenie nie je hradené zdravotnou poisťovňou.
Aký je ďalší postup v prípade, ak sa potvrdia zmeny na koži? Aký typ odstránenia znamienok odporúčate a prečo?
Pri každom rizikovom znamienku je nutné odstrániť ho chirurgicky s následným histologickým rozborom.
V letných mesiacoch potrebuje koža na celom tele špeciálnu starostlivosť. Ako by sme sa mali starať o kožu tak, aby sme znížili riziko vzniku rakoviny kože?
Najväčším nepriateľom materských znamienok je UV žiarenie. Preto je dôležité chrániť svoju kožu krémami s ochranným faktorom.
Väčšine druhov rakoviny kože vieme predísť alebo znížiť riziko správnymi návykmi pri pobyte na slnku, vhodným oblečením a používaním správneho opaľovacieho krému.
Hodnota ochranného faktora závisí od miesta pobytu. Pri mori absorbujeme žiarenie intenzívnejšie, vtedy je dobré siahnuť po vyššom ochrannom faktore a aplikáciu opaľovacieho krému opakovať každú hodinu.
Rovnako ako pri mori, aj na horách je slnečné žiarenie silné. Preto opaľovací krém používajte aj na túrach alebo na zjazdovke počas slnečných lyžiarskych dní.
Záverom patrí jedno veľké ďakujem pani doktorke MUDr. Anette Hrušovskej Svrčekovej z Polikliniky Klokočina v Nitre. Na viac informácií navštív www.koznaambulancia.sk.
Ochrana pokožky nielen v letných mesiacoch je dôležitá. Priprav sa na ne kúpou kvalitného opaľovacieho krému a zváž kontrolu u kožného lekára.
Takisto sa môžeš začať a pripravovať aj vďaka našej výzve do plaviek a postarať sa o to, aby tvoje telo bolo do leta vitálnejšie a zdravšee vďaka pohybu a strave.
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.