Svojim článkom určite nehovorím, že bilaterálny tréning nie je dobrý. Naopak, má mnoho svojich výhod. Je však dobré ho dopĺňať cvikmi unilaterálneho tréningu. V riadkoch nižšie ti vysvetlím, aké benefity pre tvoje telo má precvičovanie pravej a ľavej polovice tela samostatne a ukážem ti aj konkrétne príklad cvikov, ktorými môžeš doplniť bilaterálny tréning.
Čo je to unilaterálny tréning?
- Je funkčnou formou tréningu, pretože veľmi pripomína väčšinu našich každodenných pohybových činností či jednostranné zaťaženie pri športe.
- Nakoľko unilaterálny tréning má vyššie nároky na stabilitu, kĺby, svaly a ich fascie, buduje väčšiu silu, čo sa následne môže pozitívne prejaviť v iných športoch. Taktiež môže do budúcnosti pôsobiť ako vyššia prevencia voči zraneniam.
- Má vplyv na zvýšenie sily na protiľahlom svale, ktorý sa práve netrénuje. Keď precvičujeme napríklad tlak s jednoručkou v ľahu s pravým ramenom, rozvoj sily nenastáva iba v pravom prsnom svale, ale rovnako tak aj v ľavom, a ako ukázali štúdie, tak až do úrovne 50-tich percent.
- Je to skvelá forma tréningu na stred tela. Nevyzerá to tak, však? Tým, že sa používa iba jedna strana tela resp. končatina, telo má tendenciu sa vytáčať do danej strany a úlohou brušného svalstva je túto rotáciu zastaviť a udržať telo v stabilite. Brušné svaly tu fungujú ako určitá forma anti-rotačného mechanizmu, ktorý stabilizuje driekovú chrbticu a oblasť bedier.
- Zlepšenie nastáva taktiež v proprioceptívnych funkciách – rovnováhe a koordinácii pohybov. Tým, že sa pri danom unilaterálnom cviku snažíme udržať stabilitu a vykonať cvik aj napriek väčšiemu diskomfortu správne, nútime telo vynakladať väčšiu energiu na jeho stálosť. To nám môže byť opäť nápomocné pri prevencii rôznych pádov či zranení.
- Neposlednou a jednou z najväčších výhod tohto cvičenia je určite fakt, že pri ňom dochádza k vyrovnávaniu svalových nerovnováh po celom tele. Každý jeden z nás ma z bežného života (šoférovanie, nosenie detí, bremien, pracovné návyky, športové stereotypy a pod.) jednu stranu tela viac dominantnú oproti druhej. Pokiaľ sa časom táto nerovnováha nejakým spôsobom nereguluje a nenapráva, môže u daného jedinca časom prepuknúť aj do rôznych priamych či nepriamych bolestí alebo zranení. Napr. to môžu byť problémy s kolenami, častá je taktiež bolesť driekovej, krčnej či hrudnej chrbtice.
Odporúčam zaraďovať do každého tréningu aspoň jeden unilaterálne stavaný cvik a pravidelne cviky obmieňať pre rôzne svalové skupiny.
Ktoré cviky sú unilaterálne?
1. Bulharský split drep (bulgarian split squat)
Budeme potrebovať lavičku, príp. niečo, čo nám poslúži obdobne, avšak pozor si dávajme na výšku tejto lavičky. Mala by byť podobnej výšky ako tá v ukážke. Jednu nohu si na túto lavičku položíme, druhá noha je vpredu na zemi. Vzdialenosť prednej nohy nesmie byť príliš ďaleko od samotnej lavičky. Pohyb prevádzame cez pätu prednej nohy tak, že sa znížime do pozície drepu, kým sa zadná noha takmer nedotkne podlahy. S výdychom sa vraciame do úvodnej pozície. Po zvládnutí cviku so svojou váhou môžeme pridať aj činku príp. inú formu odporu či rezistencie.
Počet opakovaní 10-12 v závislosti od použitia záťaže.
2. Zdvih panvy cez jednu nohu (single leg hip thrust)
V prípade tohto prevedenia ani nie je nutné cvik prevádzať s činkou či inou formou odporu, prevedenie na jednu nohu je samé o sebe náročnejšie a zrejme tvoje sedacie svaly celkom slušne preskúša.
Opäť budeme potrebovať lavičku alebo inú formu opretia, ktorá nám pri sadnutí na zem bude siahať do oblasti spodnej časti lopatiek (výška lavičky cca 40 cm). Noha, ktorá nám ostáva na zemi, v hornej časti cviku zoviera pravý uhol. Pohyb prevádzame cez zdvih panvy do tzv. podsadenia a to predovšetkým cez sedacie svaly. Dávame si pozor, aby sme nezaťažovali driekovú chrbticu. Vo vrchnej časti bradu držíme pri hrudi, vďaka čomu nebude mať chrbtica tendenciu dostávať sa do hyperextenzie.
V spodnej časti cviku sa nemusíme, no môžeme jemne dotknúť zeme.
Opakujeme 10-12 krát.
3. Pistol drep s dopomocou TRX (TRX assisted pistol squat)
V úvodnej časti cviku sme v stoji veľmi mierne vzad naklonení, čelom k bodu zavesenia, ruky v TRX predpažené. Jednu nohu zdvihneme vystretú pred seba, s nádychom klesáme do pozície drepu resp. o niečo málo nižšie tak, aby boli bedrá pod úrovňou kolena. S výdychom sa vraciame naspäť hore. Dôležité je dať si pozor na to, aby sa päta nohy na zemi nezdvíhala a neprenášala sa tak celá váha na špičky. Znamenalo by to preťažovanie kolena a celkovú zhoršenú mobilitu členku.
Vzhľadom k tomu, že ide o náročnejší cvik, odporúčam 8-10 opakovaní.
4. Príťah jednoručkou v predklone s twistom (lawn-mover one-arm row)
Stojíme v rozkročenom stoji tak, že ľavá noha je mierne vpredu. Predkloníme sa, nohy v kolenách mierne pokrčíme, ľavou rukou sa oprieme o ľavé predné stehno a do pravej ruky chytíme činku. V prvej časti pohybu ruka s činkou voľne visí, no nie je úplne vystretá. Zapojíme brušné svaly a s výdychom ruku v lakti pokrčíme a cez hrudnú časť chrbtice ju pri tele ťaháme smerom nahor. Zhruba v poslednej tretine tohto ťahu sa cez hrudnú chrbticu spolu s pohybom ramena vyrotujeme doprava nahor.
Držíme pár sekúnd a potom sa s nádychom reverzným pohybom vraciame naspäť. Opakujeme pohyb aj na druhú stranu. Pri použití aspoň 4 kg jednoručky odporúčam 10-12 opakovaní.
5. Bicepsový zdvih s TRX (TRX one-arm biceps curl)
V prípade cviku s TRX si v úvode chytíme oba strmene do dlane (nie ako ja, iba jeden), nakloníme sa do uhla, ktorý je pre nás dostatočne namáhajúci. Prípadne môžeme vyskúšať rôzne varianty – čím pôjdeme nižšie, tým bude cvik náročnejší. Rameno je vystreté. S výdychom pokrčíme pažu a zápästím sa približujeme k ramenu. Nádychom sa spúšťame do úvodnej pozície.
Cvik precvičujeme v počte 10 opakovaní.
Som certifikovaná inštruktorka kondične-zdravotného fitness a Power jógy. Šport a životný štýl s tým spätý bol vždy mojou vášňou, až sa po narodení dcérky stal mojou úplnou súčasťou. Pri cvičení som zástancom funkčného prístupu, vďaka ktorému môže telo zvládať veľké spektrum pohybov v rámci každodenného života čo najefektívnejšie. Túto cestu som si vyskúšala a neustále skúšam na sebe i ja a rada by som ju aj touto formou odovzdávala ďalej. Moje osobné skúsenosti, rady či cviky, ako aj výživné a chutné nápady na recepty publikujem prostredníctvom svojho blogu www.adulalka.wordpress.com, alebo na mojom FB.