Prečo nechudnem? Toto sú 4 najčastejšie dôvody

Každý, kto sa už pokúšal chudnúť, zažil určite stav, že sa jeho pokroky spomalili, alebo úplne zastavili. Táto situácia je náročnou skúškou našej psychiky. Len ten, kto naozaj chce dosiahnuť svoj cieľ zotrvá na svojej ceste. Niekedy však aj na človeka, ktorý je ochotný urobiť pre svoj cieľ maximum, môže doľahnúť pocit demotivácie z toho, že v snahe vyriešiť tento problém si sám nevie rady. Skúsi čokoľvek, avšak nič nefunguje tak, ako by si predstavoval. Preto ti teraz predstavím 4 najčastejšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú a ako ich vyriešiť, aby si sa posunula v chudnutí ďalej.

# 1. Veľa alebo príliš málo stravy

Veľmi často sa stretávam s tým, že ľudia majú pocit, že konzumujú málo stravy. Ale keď si to aspoň tri dni zapisujú a pozriem sa na to, vidím, že je to možno podľa nich málo, ale pre chudnutie to je veľa. V tomto prípade zvyknem radiť takúto jednoduchú vec. Pre ženy, ktoré chcú schudnúť, platí, že stačí obmedziť príjem príloh (teda sacharidov ako napr. ryžu, zemiaky, cetsoviny, vločky, ovocie) len na veľkosť jednej hrste. A samozrejme, nevynechávať z jedálnička bielkoviny a zdravé tuky.

Alebo je tu potom opačný prípad, že ľudia konzumujú príliš málo. V honbe za rýchlymi výsledkami sa snažia rýchlo obmedziť stravovanie na minimum, a tak sa dostávajú do pasce. Telo sa zablokuje a prestáva chudnúť, lebo sa bráni. Tento stav je životu nebezpečný a môže časom spôsobiť aj smrť. Preto na to, aby si našla určité optimum určite odporúčam, aby množstvo stravy bolo konzultované s odborníkom. Či už výživovým expertom, alebo skúseným trénerom. Čo urobíš so svojou stravou, aby si jedla dávky potrebné pre chudnutie?

jedalnicek na chudnutie

 

# 2. Málo pohybu

Povedať “hýbem sa dosť” nestačí. Viem, že možno v práci vykonávaš nejaký pohyb, alebo si rátaš do pohybu aj upratovanie doma, alebo aktivity okolo detí. Ak by to stačilo, tak by sa ti darilo.

Pre výraznejšie zvýšenie kondície, vydania viac energie a hlavne pre dosahovanie cieľov je potrebné zaradiť do svojho dňa aj cielený pohyb na to určený. Aspoň 2-3x v týždni si naplánuj intenzívny tréning, ktorý ti fakt prinesie to, čo očakávaš. Aké tréningy zavedieš do svojho režimu, aby sa ti darilo viac?

trening na chudnutie

 

# 3. Nedostatočný pitný režim

Vedela si o tom, že ak prijímaš málo stravy, tak si telo ukladá tuk do zásoby? A vedela si o tom, že ak prijímaš málo tekutín, telo si zadržiava vodu do zásoby a potom je tvoje telo naliate a pôsobí ako keby málo o niekoľko kíl viac? Je to fakt a okrem toho naše telo obsahuje viac ako 65% vody, čo znamená, že naše telo bez vody nemôže správne fungovať a tak si zbytočné blokuješ celé chudnutie.

Zažil som klientku, ktorá len vďaka tomu, že začala dodržiavať pitný režim, začala chudnúť. Čo urobíš už dnes pre to, aby si zlepšila svoj pitný režim?

voda

 

# 4. Príliš veľa stresu

Stres spôsobuje v tele nadmerné vylučovanie hormónu kortizolu, ktorý bráni chudnutiu. Naopak, upokojenie sa a relax vytvárajú lepšie podmienky pre chudnutie. Tu si stačí položiť dve otázky.

  • Čo ťa najviac stresuje?
  • A čo môžeš urobiť pre to, aby si tento stres zmiernila, alebo odstránila?

Verím, že nájdeš nielen odpoveď, ale sa podľa toho aj budeš riadiť a urobíš potrebné kroky pre to, aby si mohla žiť kvalitnejší a spokojnejší život. Lebo presne o tom to má byť.

preco nechudnem

Buď šťastná a hľadaj si vždy cestičku ku svojmu vlastnému šťastiu. Ver mi, tých cestičiek je hneď niekoľko. Skús to! ;-)

 

S cvičením ti s radosťou pomôžeme aj v našom online fitku Fitshaker.sk:

treningovy plan na doma

 

Prečítaj si aj:

Ako zvládnuť to, ak máš prekážky pri chudnutí?

Aké zmeny treba pri chudnutí urobiť?

Vieš, že strava nie je to najdôležitejšie, vďaka čomu schudneš? Čo to potom je?

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 05/09/2019 a zaradený do kategórie: Chudnutie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre