Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo je dotyk v našom živote dôležitý? Objav jeho čaro

dotýkanie
Vedela si, že len prostredníctvom dotyku dokážeme komunikovať základné emócie s presnosťou až 80 %? Dotyk dokáže vystihnúť jemné nuansy pocitov, ktoré mimikou či tónom hlasu vyjadriť nevieme. Nehovoriac o komplexnosti slov, ktoré vo vzájomnej komunikácii často chápeme rozdielne.
Prečo táto téma? Pretože dotyk je v dnešnej dobe akýsi „zanedbaný zmysel“. Niečo, čo je nám veľmi prirodzené a ľudské, zrazu už mnohí nevieme tak dobre používať, nevieme interpretovať, či máme z neho dokonca strach... Podľa psychológa Matthewa Hertensteina, mnohí v dnešnej dobe zažívajú dotykovú depriváciu (nezávisle od toho, či sú vo vzťahu alebo sú slobodní) a pridáva, že v súčasnosti potrebujeme viac dotyku, než dostávame.

Sme v dobe, kedy sa dotýkame skôr elektronických zariadení, a práve cez ne „sa chceme dotknúť“ pocitov druhých ľudí. Naša prirodzená schopnosť rozpoznať skutočnú emóciu cez dotyk a priame osobné stretnutie je ale zmätená v konverzácii online. Skutočné pocity a osobnosť človeka často ukážu až dotyky: dôveru precítime cez pevný stisk ruky či pevné objatie, zatiaľ čo neistotu a úzkosť cez stuhnuté ruky a neistý dotyk.
stisk ruky
 

Dotyku sa učíme už ako bábätká

Práve cez prvotné dotyky sme sa prepájali s matkou a preciťovali sme pocit bezpečia a ochrany. Podľa typu dotyky matky, dieťa zažíva pozitívne alebo negatívne emócie. Pohladenie upokojí, poštipnutie napomenie... Práve v detstve sa učíme, aký dotyk čo znamená a aká fyzická blízkosť voči druhým je prijateľná. Samozrejme, miera dotykovosti je odlišná nielen v rámci jednotlivcov a rodín, ale je ovplyvnená aj krajinou, kultúrou či náboženstvom, v ktorom vyrastáme a žijeme.
podanie ruky
Týmto článkom chcem podporiť ideu, že dotyk je veľmi liečivý a dôležitý.

Často riešime zdravie z mnohých uhlov: strava, životné prostredie, pohyb a šport, zdravé vzťahy. Pridajme aj dotyk. ;-)
 

Poď so mnou do malej mindfulness výzvy

Začni si viac všímať koľko a ako sa denne dotýkaš svojich blízkych. A tiež svojich známych. Je dotyk súčasťou vašej vzájomnej interakcie? Ak áno, akú má kvalitu? Chcela by si vo svojej „dotykovosti niečo zmeniť?“ Ako sa v dotyku cítiš? Pozoruj a vnímaj...
výzva
 

Prečo si dotyk viac všímať a prinášať ho do života?

Tu sú ďalšie inšpirácie na to, prečo stojí za to si dotyk viac všímať a prinášať ho do života:

  • Viac dotyku v našom každodennom živote prináša pocit spokojnosti a zvyšuje sebavedomie a sebadôveru.

  • Prispieva tiež k zníženiu krvného tlaku, aj k zníženiu stresu tým, že pri dotyku sa v tele vylučuje hormón oxytocín (a to platí nielen o dotyku medzi ľuďmi, ale aj o dotyku so zvieratami).

  • Dotyk posilňuje a zlepšuje vzťahy (pracovné, partnerské, ale aj vzťah k samému sebe) a je znakom vzájomnej blízkosti.


hladkanie psa
 

Dotyk má oveľa väčšiu silu a význam ako by si si mohla myslieť

Podľa psychológa a vedca Matthew Hertensteina, ktorý sa venuje výskumu dotyku, máme všetci vrodenú schopnosť vycítiť a pochopiť emóciu len cez samotný dotyk! Výskumníci sa síce najprv domnievali, že dotyk len zvýrazňuje správu, ktorú odovzdávame cez slová či neverbálnu komunikáciu, avšak prekvapivo zistili, že dotyk má oveľa väčšiu silu a význam. A to práve v tom, že sám dotyk dokáže komunikovať široké spektrum emócií.
Výskumy ukazujú, že jemný (nesexuálny) dotyk, napríklad letmé pohladenie ruky druhej osoby či tľapnutie po ramene vzbudzuje v druhých pocit, že sme priateľskí, dôveryhodní a dokonca aj atraktívni. Ľudia, ktorí sa nás občas dotknú, keď idú okolo nás, alebo keď nám niečo hovoria, sú nám automaticky sympatickejší a cítime s nimi väčšie spojenie.
Samozrejme, dotyku nesmie byť priveľa, inak nám je nepríjemný či obťažujúci. V dotyku tiež musíme mať hranice, vnímavosť a akúsi inteligenciu. Ak chceme, aby náš dotyk bol správne interpretovaný, je potrebné „vedieť sa dotknúť“. Nedotýkať sa príliš a ani sa dotyku nebáť.
Za akceptovateľný a príjemný dotyk v bežnej interakcii, sa považuje dotyk v úrovni ramena až ruky, high five, pevný stisk ruky, tiež potľapkanie na chrbte. Iné zóny tela môžu byť interpretované inak. Takisto, často sa s dotykom spája očný kontakt, ktorého tiež má byť tak akurát. Príliš dlhý dotyk a príliš dlhé „zízanie“, si automaticky spájame so sexualitou, dominanciou alebo agresivitou.
Takže vedieť sa správe dotýkať vyžaduje mieru uvedomenia, vnímania seba aj druhej osoby.

high five
Nejde však len o množstvo dotykov. Postačí ich v podstate pár, ak sú úprimné, pozorné, vnímavé. Keď sa niekoho dotýkame, robme to s plným vedomím a láskavým vnútorným nastavením. Zlepší to náladu nielen druhým, ale aj nám :-).
 
Ak si sa dočítala až sem a ešte si chceš prečítať niečo inšpiratívne, ponúkame ďalšie témy:
5 účinných techník, ktoré nás môžu vytiahnuť z negatívneho stavu mysle a zlepšiť nám náladu
4 jednoduché techniky ako sa zbaviť zlých myšlienok aj pre začiatočníkov
Ako akceptovať zmeny? 6 tipov ako pracovať s pocitmi úzkosti a neistoty spojenými so zmenami
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.