Prečo táto téma? Pretože dotyk je v dnešnej dobe akýsi „zanedbaný zmysel“. Niečo, čo je nám veľmi prirodzené a ľudské, zrazu už mnohí nevieme tak dobre používať, nevieme interpretovať, či máme z neho dokonca strach... Podľa psychológa Matthewa Hertensteina, mnohí v dnešnej dobe zažívajú dotykovú depriváciu (nezávisle od toho, či sú vo vzťahu alebo sú slobodní) a pridáva, že v súčasnosti potrebujeme viac dotyku, než dostávame.
Sme v dobe, kedy sa dotýkame skôr elektronických zariadení, a práve cez ne „sa chceme dotknúť“ pocitov druhých ľudí. Naša prirodzená schopnosť rozpoznať skutočnú emóciu cez dotyk a priame osobné stretnutie je ale zmätená v konverzácii online. Skutočné pocity a osobnosť človeka často ukážu až dotyky: dôveru precítime cez pevný stisk ruky či pevné objatie, zatiaľ čo neistotu a úzkosť cez stuhnuté ruky a neistý dotyk.
Dotyku sa učíme už ako bábätká
Týmto článkom chcem podporiť ideu, že dotyk je veľmi liečivý a dôležitý.
Často riešime zdravie z mnohých uhlov: strava, životné prostredie, pohyb a šport, zdravé vzťahy. Pridajme aj dotyk. ;-)
Poď so mnou do malej mindfulness výzvy
Prečo si dotyk viac všímať a prinášať ho do života?
- Viac dotyku v našom každodennom živote prináša pocit spokojnosti a zvyšuje sebavedomie a sebadôveru.
- Prispieva tiež k zníženiu krvného tlaku, aj k zníženiu stresu tým, že pri dotyku sa v tele vylučuje hormón oxytocín (a to platí nielen o dotyku medzi ľuďmi, ale aj o dotyku so zvieratami).
- Dotyk posilňuje a zlepšuje vzťahy (pracovné, partnerské, ale aj vzťah k samému sebe) a je znakom vzájomnej blízkosti.
Dotyk má oveľa väčšiu silu a význam ako by si si mohla myslieť
Výskumy ukazujú, že jemný (nesexuálny) dotyk, napríklad letmé pohladenie ruky druhej osoby či tľapnutie po ramene vzbudzuje v druhých pocit, že sme priateľskí, dôveryhodní a dokonca aj atraktívni. Ľudia, ktorí sa nás občas dotknú, keď idú okolo nás, alebo keď nám niečo hovoria, sú nám automaticky sympatickejší a cítime s nimi väčšie spojenie.
Samozrejme, dotyku nesmie byť priveľa, inak nám je nepríjemný či obťažujúci. V dotyku tiež musíme mať hranice, vnímavosť a akúsi inteligenciu. Ak chceme, aby náš dotyk bol správne interpretovaný, je potrebné „vedieť sa dotknúť“. Nedotýkať sa príliš a ani sa dotyku nebáť.
Za akceptovateľný a príjemný dotyk v bežnej interakcii, sa považuje dotyk v úrovni ramena až ruky, high five, pevný stisk ruky, tiež potľapkanie na chrbte. Iné zóny tela môžu byť interpretované inak. Takisto, často sa s dotykom spája očný kontakt, ktorého tiež má byť tak akurát. Príliš dlhý dotyk a príliš dlhé „zízanie“, si automaticky spájame so sexualitou, dominanciou alebo agresivitou.
Takže vedieť sa správe dotýkať vyžaduje mieru uvedomenia, vnímania seba aj druhej osoby.
Ak si sa dočítala až sem a ešte si chceš prečítať niečo inšpiratívne, ponúkame ďalšie témy:
5 účinných techník, ktoré nás môžu vytiahnuť z negatívneho stavu mysle a zlepšiť nám náladu
4 jednoduché techniky ako sa zbaviť zlých myšlienok aj pre začiatočníkov
Ako akceptovať zmeny? 6 tipov ako pracovať s pocitmi úzkosti a neistoty spojenými so zmenami
Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!