Čo je to tá vlastne tá „henna“?
V čom môžeme vidieť najväčšie rozdiely medzi bežným farbením a farbením s hennou?
Pri henne si farbiacu zmes pripravujete sami. A to tak, že hennu zalejete horúcou vodou, pridáte podľa želania rastlinné oleje, bylinné odvary alebo i iné prísady, ako je napríklad červená paprika, ktoré vlasy pomáhajú vyživiť a dodať jej želaný odtieň. Takže si vlasy nielen farbíte, ale aj vyživujete a ošetrujete zároveň.
Rozdielny je tiež čas pôsobenia henny. Pohybuje sa v rozmedzí 1-12 hodín, podľa toho, aký výrazný odtieň si želáte. Po hennovaní sa neodporúča vymývať vlasy šampónom, ale hennu vymyť kondicionérom, pretože henna na vlasoch ešte po umytí pôsobí a zafarbenie sa ešte mení.
Na aký typ vlasov je henna farba určená? Je možné použiť henna farbenie na všetky typy vlasov - kučeravé, mastné, suché, zničené, šedivé a iné, alebo sú prípady, kedy sa henna neodporúča?
Napríklad čierna henna neexistuje, ale existuje čierna rastlinná prášková farba - čo je zmes henny a indiga v určitom pomere, aby sa dosiahol čierny odtieň vlasov. Chcem to objasniť preto, lebo som sa stretla s tým, že ľudia si to často mýlia a následne sa čudujú, ak im prášková farba z henny nesadne.
V súvislosti s vašou otázkou chcem upozorniť, že práškové farby na vlasy z henny sú vhodné pre všetky typy vlasov bez výnimky, avšak napríklad sa neodporúča farbiť blond vlasy čiernou práškovou farbou, pretože je veľká pravdepodobnosť, že vlasy zostanú zelené alebo modrozelené práve kvôli obsahu indiga. Taktiež je potrebné trošku viac sa s hennovaním pohrať, ak máte viac ako 50 % sivých vlasov.
Práškové farby z henny môžem odporúčať naozaj pre všetky typy vlasov:
- pre ženy tehotné, ktoré nechcú používať chemické farby na vlasy práve kvôli ich zloženiu,
- pre ženy po chemoterapii, ktoré potrebujú posilniť vlasy,
- pre ženy, ktoré trpia ekzémami vo vlasovej časti hlavy, alebo majú vlasy veľmi zničené chemickým farbením
- pre ženy, ktoré majú alergiu na niektorú zložku nachádzajúcu sa v chemických farbách
- pre ženy, ktoré preferujú prírodné produkty
Je úžasné, že henna farbenie má vynikajúce vlastnosti, ktoré zároveň zlepšujú kvalitu vlasov. Čím konkrétnejšie sú spôsobené všetky tieto pozitívne vlastnosti?
Zároveň sa henna viaže na bielkoviny, ktoré sa nachádzajú vo vlasoch a tým stimuluje ich rast. Pomáha opraviť a zahojiť praskliny vo vlase a pomáha pri liečbe vlasových korienkov. Týmto spôsobom zabraňuje lámaniu vlasu a prinavracia vlasom lesk. Navodzuje rovnovážne pH vlasov, a tým bráni predčasnému padaniu vlasov. Lieči väčšinu problémov s vlasmi a vlasovou pokožkou ako sú lupiny, suché vlasy atď.
Čo ak som si v minulosti už vlasy farbila bežnými farbami? Je to veľká prekážka, ak chcem skúsiť hennu?
Aby sme udržali určitý farebný odtieň bude treba aplikáciu farby v časových intervaloch opakovať? Ako dlho vydrží želaný farebný efekt po farbení?
Dalo by sa zmiešaním viacerých henna farieb vytvoriť svoj vysnívaný farebný odtieň? Alebo je vytvorenie svojej farby len akýsi mýtus?
Avšak pokiaľ viete aký približne odtieň chcete dosiahnuť, tak sa vyrábajú už namiešané farebné odtiene od blond práškovej farby až po čiernu práškovú farbu z henny, ktoré sa dajú vzájomne kombinovať, a tým dosiahnuť želaný odtieň. K farbiacej zmesi je možné pridať namiesto vody bylinný odvar, a tým sa pohrať s výslednou farbou. Alebo napríklad červenú papriku, čaj, kávu. Považujem to za výhodu, že sa môžem s odtieňom ešte pohrať a dosiahnuť unikátny odtieň.
Čo robiť v prípade, ak výsledná farba nie je podľa predstáv? Dá sa výsledok nejakým šetrným spôsobom zvrátiť?
Pokiaľ farba úplne nevyhovuje, tak sa dajú použiť prírodné zosvetľujúce prostriedky ako napríklad med alebo citrónová šťava, ale bude to chcieť častejšiu aplikáciu takéhoto prírodného zosvetľovača. Ďalší spôsob ako sa zbaviť henny je počkať cca 4 týždne a zafarbiť vlasy chemickou farbou prípadne hennované vlasy nechať odrásť, či prehennovať na iný tmavší odtieň.
Je tento spôsob farbenia vhodný aj v domácom prostredí alebo radšej odporúčate prostredie profesionálneho kaderníctva?
V USA sú bežné kaderníctva, kde vlasy zafarbia pomocou henny. U nás si ženy väčšinou farbia vlasy hennou samé doma a časom sa z nich stávajú takmer profesionálky. Prvé farbenie najprv trochu trvá (mne to trvalo viac ako 45 minút), ale postupne, keď sa v tom zlepšíte, tak za 10-15 minút máte vlasy nafarbené.
Vedeli by ste nám prezradiť stručný postup pri farbení hennou? Je postup zložitejší ako pri bežnom farbení?
- Vysypete práškovú farbu do misky a postupne pridávate prevarenú horúcu vodu, pričom hennu vymiešavate do konzistencie hustého jogurtu.
- Po vymiešaní nanášate na mokré a umyté vlasy. Nanášate od korienkov po končeky tak, aby boli jednotlivé pramene obalené hennou.
- Ak vám zmes padá z vlasov je veľmi hustá a je potrebné pridať vodu, ak naopak steká z vlasov, tak je príliš riedka je potrebné zahustiť ju práškovou farbou.
- Vlasy zabalíte do plastovej fólie a prikryjete uterákom. Vlasy musia byť v teple, aby sa farba začala uvoľňovať.
- Po hodine si skontrolujte jeden prameň vlasov a ak vám farba vyhovuje, tak sa môže vymyť. Ak si želáte sýtejší odtieň, tak je potrebné nechať hennu ešte pôsobiť.
- Hennu vymyte čistou vodou a kondicionérom.
Toto je základný recept, ktorý vám zabezpečí zafarbenie vlasov. Ale na základe skúseností existujú rôzne recepty na zmesi. Napríklad do práškových farieb medených sa pridáva citrónová šťava, pretože lawsonia inermis lepšie uvoľňuje farbivo v kyslom prostredí. Pri čiernej práškovej farbe sa namiesto citrónovej šťavy pridáva do zmesi soľ a to kvôli indigu.
Nájde sa predsa len niečo na čo si pri farbení dať pozor?
Nemusíte sa ničoho báť, na našom blogu je vysvetlené ako jednotlivé henna farby pripraviť, zároveň vieme poradiť telefonicky, emailom alebo na prostredníctvom online chatu. Každému veľmi radi poradíme s hennovaním.
Zdroj: http://www.bionatural.sk/blog/
Tímu BIONATURAL veľmi ďakujeme za užitočné informácie ohľadom prírodného henna farbenia.
Ak ťa prírodné farbenie zaujalo a hľadáš ďalšie informácie, neváhaj navštíviť stránku www.bionatural.sk, kde okrem ďalších informácií nájdeš aj fotografie vlasov po farbení, konkrétne postupy, skúsenosti iných žien a veľa iného.
Vedela si, že aj lunárny kalendár radí ženám, kedy je najlepšie farbiť si vlasy? Tieto infošky sme pre teba tiež zapracovali do nového Fitness diára 2018:
Obľubuješ prírodnú kozmetiku? Potom by tvojej pozornosti nemali uniknúť ani tieto infošky:
Akým škodlivinám sa vyhýbať (nielen) v detskej kozmetike?
Počula si už o vegánskych parfumoch? V čom sú iné?
Slovenský výrobca prírodnej kozmetiky - Dulcia
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.