Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

"Práškové farby na vlasy z henny sú vhodné pre všetky typy vlasov bez výnimky". Aké ďalšie benefity skrývajú?

Ak si fanúšikom farbenia vlasov a chcela by si vlasy krásne zafarbiť a zároveň im dopriať výživu, starostlivosť, a to všetko bez chémie - je tu HENNA. Práškové farby na vlasy z henny sú prírodnou alternatívou ku chemickým farbám a sú vhodné pre všetky typy vlasov bez výnimky. Ako dlho vydrží farebný výsledok, na čo by sme si pri farbení mali dávať pozor a aké benefity poskytuje „hennovanie“ sa môžeš dozvedieť nižšie. Poďme rovno na to. :-)

Čo je to tá vlastne tá „henna“?

Ide o prírodný produkt, vyrábaný usušením a následným zomletím listov rastlinky Lawsonia Inermis. Už v Egypte sa listy tejto rastlinky používali na farbenie vlasov, pokožky a tiež nechtov. Nesmieme zabudnúť ani na kozmetické využitie. Traduje sa, že aj slávna Kleopatra si farbila svoje krásne vlasy práve hennou. Aj v súčasnosti sa henna používa v mnohých krajinách ako súčasť šampónov, kondicionérov a farieb na vlasy.
Egyptská kráľovná
 

V čom môžeme vidieť najväčšie rozdiely medzi bežným farbením a farbením s hennou?

Asi najväčším rozdielom je príprava farby a dĺžka jej pôsobenia. Pri bežných farbách si na vlasy nanášate už namiešanú chemickú zmes, ktorá za približne 45 minút radikálne zmení pôvodnú farbu vlasov, a to za pomoci peroxidu vodíka alebo amoniaku. Chemická farba zámerne narušuje ochranný obal vlasu, aby farba prenikla až do vnútra, a tým sa zabezpečí trvácnosť farby. Avšak zároveň sa vlasy postupne trvalo poškodzujú.
Pri henne si farbiacu zmes pripravujete sami. A to tak, že hennu zalejete horúcou vodou, pridáte podľa želania rastlinné oleje, bylinné odvary alebo i iné prísady, ako je napríklad červená paprika, ktoré vlasy pomáhajú vyživiť a dodať jej želaný odtieň. Takže si vlasy nielen farbíte, ale aj vyživujete a ošetrujete zároveň.
Rozdielny je tiež čas pôsobenia henny. Pohybuje sa v rozmedzí 1-12 hodín, podľa toho, aký výrazný odtieň si želáte. Po hennovaní sa neodporúča vymývať vlasy šampónom, ale hennu vymyť kondicionérom, pretože henna na vlasoch ešte po umytí pôsobí a zafarbenie sa ešte mení.
farbenie vlasov

Na aký typ vlasov je henna farba určená? Je možné použiť henna farbenie na všetky typy vlasov - kučeravé, mastné, suché, zničené, šedivé a iné, alebo sú prípady, kedy sa henna neodporúča?

Je potrebné rozlišovať pojem henna ako rastlina a henna ako rastlinná prášková farba. Henna ako rastlina je totiž len lawsonia inermis, ktorá farbí na oranžovo až medeno a henna ako rastlinná prášková farba je mnohokrát zmes rôznych rastlín, aby sa dosiahol požadovaný odtieň.
Napríklad čierna henna neexistuje, ale existuje čierna rastlinná prášková farba - čo je zmes henny a indiga v určitom pomere, aby sa dosiahol čierny odtieň vlasov. Chcem to objasniť preto, lebo som sa stretla s tým, že ľudia si to často mýlia a následne sa čudujú, ak im prášková farba z henny nesadne.
V súvislosti s vašou otázkou chcem upozorniť, že práškové farby na vlasy z henny sú vhodné pre všetky typy vlasov bez výnimky, avšak napríklad sa neodporúča farbiť blond vlasy čiernou práškovou farbou, pretože je veľká pravdepodobnosť, že vlasy zostanú zelené alebo modrozelené práve kvôli obsahu indiga. Taktiež je potrebné trošku viac sa s hennovaním pohrať, ak máte viac ako 50 % sivých vlasov.
Práškové farby z henny môžem odporúčať naozaj pre všetky typy vlasov:

 • pre ženy tehotné, ktoré nechcú používať chemické farby na vlasy práve kvôli ich zloženiu,

 • pre ženy po chemoterapii, ktoré potrebujú posilniť vlasy,

 • pre ženy, ktoré trpia ekzémami vo vlasovej časti hlavy, alebo majú vlasy veľmi zničené chemickým farbením

 • pre ženy, ktoré majú alergiu na niektorú zložku nachádzajúcu sa v chemických farbách

 • pre ženy, ktoré preferujú prírodné produkty


ako prekryť šediny
 

Je úžasné, že henna farbenie má vynikajúce vlastnosti, ktoré zároveň zlepšujú kvalitu vlasov. Čím konkrétnejšie sú spôsobené všetky tieto pozitívne vlastnosti?

Je to pravda a dokazujú to i hodnotenia našich zákazníkov pri jednotlivých farbách, ako i emaily, ktoré od nich dostávame. Keďže henna a prášové farby z henny vlasy obaľujú, vytvárajú na vlasoch ochranný obal, ktorý ich chráni pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia.
Zároveň sa henna viaže na bielkoviny, ktoré sa nachádzajú vo vlasoch a tým stimuluje ich rast. Pomáha opraviť a zahojiť praskliny vo vlase a pomáha pri liečbe vlasových korienkov. Týmto spôsobom zabraňuje lámaniu vlasu a prinavracia vlasom lesk. Navodzuje rovnovážne pH vlasov, a tým bráni predčasnému padaniu vlasov. Lieči väčšinu problémov s vlasmi a vlasovou pokožkou ako sú lupiny, suché vlasy atď.
bronzové vlasy

Čo ak som si v minulosti už vlasy farbila bežnými farbami? Je to veľká prekážka, ak chcem skúsiť hennu?

Nie, nie je to prekážka. Vlasy si môžete hennovať najskôr 4-6 týždňov od posledného chemického ošetrenia vlasov (trvalá, chemické farbenie). Po chemickom farbení totiž na povrchu ako i vo vnútri vlasov zostávajú rôzne chemické látky, ktoré by pri priamom styku s hennou mohli spôsobiť zelený odtieň vlasov. Tieto chemické látky sa musia z vlasov vymyť, a preto sa odporúča dodržať časový odstup 4-6 týždňov.
 

Aby sme udržali určitý farebný odtieň bude treba aplikáciu farby v časových intervaloch opakovať? Ako dlho vydrží želaný farebný efekt po farbení?

Henna a práškové farby z henny sa čiastočne vymývajú, ale na vlasoch je viditeľný rozdiel medzi hennovanými a pôvodnými vlasmi. Z tohto dôvodu je potrebné dofarbovať korienky tak, ako je to i pri chemických farbách. Želaný farebný efekt vydrží približne 1 až 3 mesiace, a to v závislosti na kvalite vlasov, ich pôvodnej farbe a iných faktoroch.
medená henna

 

Dalo by sa zmiešaním viacerých henna farieb vytvoriť svoj vysnívaný farebný odtieň? Alebo je vytvorenie svojej farby len akýsi mýtus?

V prvom rade chcem podotknúť, že zväčša nie je možné dosiahnuť rovnaký odtieň než má napríklad vaša kamarátka, i keď farbila vlasy rovnakou hennou. Ako som už spomínala, každý má iné vlasy, inú pôvodnú farbu vlasov, inú kvalitu, takže presne rovnaký odtieň u dvoch osôb je dosť ťažké dosiahnuť.
Avšak pokiaľ viete aký približne odtieň chcete dosiahnuť, tak sa vyrábajú už namiešané farebné odtiene od blond práškovej farby až po čiernu práškovú farbu z henny, ktoré sa dajú vzájomne kombinovať, a tým dosiahnuť želaný odtieň. K farbiacej zmesi je možné pridať namiesto vody bylinný odvar, a tým sa pohrať s výslednou farbou. Alebo napríklad červenú papriku, čaj, kávu. Považujem to za výhodu, že sa môžem s odtieňom ešte pohrať a dosiahnuť unikátny odtieň.
hennovanie

 

Čo robiť v prípade, ak výsledná farba nie je podľa predstáv? Dá sa výsledok nejakým šetrným spôsobom zvrátiť?

Pri prvom farbení často upozorňujeme, že ide o trvácu farbu, ktorá sa však nedá hennovaním zosvetliť. To znamená, že ak si vlasy zafarbíte hennou na medeno a nepáči sa vám tento odtieň, je problém vrátiť sa späť na blond. Hennou to nedosiahnete, henna nezosvetľuje. Z tohto dôvodu odporúčame začať svetlejším odtieňom a ak sa odtieň nebude pozdávať, tak sa dá ešte stmaviť.
Pokiaľ farba úplne nevyhovuje, tak sa dajú použiť prírodné zosvetľujúce prostriedky ako napríklad med alebo citrónová šťava, ale bude to chcieť častejšiu aplikáciu takéhoto prírodného zosvetľovača. Ďalší spôsob ako sa zbaviť henny je počkať cca 4 týždne a zafarbiť vlasy chemickou farbou prípadne hennované vlasy nechať odrásť, či prehennovať na iný tmavší odtieň.
dlhé vlasy

Je tento spôsob farbenia vhodný aj v domácom prostredí alebo radšej odporúčate prostredie profesionálneho kaderníctva?

Zatiaľ som sa ešte s kaderníctvom, ktoré by využívalo hennovanie vlasov na Slovensku nestretla. Predpokladám, že primárnym dôvodom je dĺžka pôsobenia farby z henny, kedy by zákazníčka musela stráviť 1 a viac hodín v kaderníctve. Myslím si, že práve to kaderníctvam veľmi nevyhovuje.
V USA sú bežné kaderníctva, kde vlasy zafarbia pomocou henny. U nás si ženy väčšinou farbia vlasy hennou samé doma a časom sa z nich stávajú takmer profesionálky. Prvé farbenie najprv trochu trvá (mne to trvalo viac ako 45 minút), ale postupne, keď sa v tom zlepšíte, tak za 10-15 minút máte vlasy nafarbené.
 

Vedeli by ste nám prezradiť stručný postup pri farbení hennou? Je postup zložitejší ako pri bežnom farbení?

Postup pri farbení hennou nie je zložitý. Základný postup je nasledovný.

 • Vysypete práškovú farbu do misky a postupne pridávate prevarenú horúcu vodu, pričom hennu vymiešavate do konzistencie hustého jogurtu.

 • Po vymiešaní nanášate na mokré a umyté vlasy. Nanášate od korienkov po končeky tak, aby boli jednotlivé pramene obalené hennou.

 • Ak vám zmes padá z vlasov je veľmi hustá a je potrebné pridať vodu, ak naopak steká z vlasov, tak je príliš riedka je potrebné zahustiť ju práškovou farbou.

 • Vlasy zabalíte do plastovej fólie a prikryjete uterákom. Vlasy musia byť v teple, aby sa farba začala uvoľňovať.

 • Po hodine si skontrolujte jeden prameň vlasov a ak vám farba vyhovuje, tak sa môže vymyť. Ak si želáte sýtejší odtieň, tak je potrebné nechať hennu ešte pôsobiť.

 • Hennu vymyte čistou vodou a kondicionérom.


Toto je základný recept, ktorý vám zabezpečí zafarbenie vlasov. Ale na základe skúseností existujú rôzne recepty na zmesi. Napríklad do práškových farieb medených sa pridáva citrónová šťava, pretože lawsonia inermis lepšie uvoľňuje farbivo v kyslom prostredí. Pri čiernej práškovej farbe sa namiesto citrónovej šťavy pridáva do zmesi soľ a to kvôli indigu.
farbenie vlasov hennou
 

Nájde sa predsa len niečo na čo si pri farbení dať pozor?

Pred henovaním je potrebné natrieť si uši a pokožku mastným krémom, aby nedošlo k ich zafarbeniu. Taktiež je potrebné používať pri farbení gumové rukavice a obliecť si staré tričko a používať starý uterák. Ak je to možné, tak si vlasy po henovaní neumývajte šampónom, zostatková henna totiž ešte pôsobí na vlasy a dochádza k zmene odtieňa. Ak sa dá, tak vlasy neumývajte šampónom aspoň 24 - 48 hodín.
Nemusíte sa ničoho báť, na našom blogu je vysvetlené ako jednotlivé henna farby pripraviť, zároveň vieme poradiť telefonicky, emailom alebo na prostredníctvom online chatu. Každému veľmi radi poradíme s hennovaním.

 
20 dôvodov, prečo používať hennu na vlasy

Zdroj: http://www.bionatural.sk/blog/
 
Tímu BIONATURAL veľmi ďakujeme za užitočné informácie ohľadom prírodného henna farbenia.
Ak ťa prírodné farbenie zaujalo a hľadáš ďalšie informácie, neváhaj navštíviť stránku www.bionatural.sk, kde okrem ďalších informácií nájdeš aj fotografie vlasov po farbení, konkrétne postupy, skúsenosti iných žien a veľa iného.
 
Vedela si, že aj lunárny kalendár radí ženám, kedy je najlepšie farbiť si vlasy? Tieto infošky sme pre teba tiež zapracovali do nového Fitness diára 2018:
fitshaker_diar
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.