Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Poznáš bylinku, ktorá ťa zbaví urieknutia? Vyskúšaj čistec!

V detstve som sa stretávala s liečebných rituálom mojej babky, ktorá nám robievala kúpeľ z rastlinky menom čistec, keď nám bolo neidentifikovateľne zle (tomu neidentifikovateľnému sa hovorievalo urieknutie). Nikdy som presne nerozumela ako môže pár šplechnutí odvaru, ktorý vyzerá ako tmavý čaj, z minúty na minútu pomáhať. A dodnes nerozumiem magickej sile tejto byliny, ktorá nápadne pripomína hluchavku. A ľudia, ktorým o nej rozprávam, ju buď nepoznajú alebo neveria, že môže byť taká nápomocná. Ak patríš medzi nich, tento článok si musíš prečítať :-).
Pre tých, ktorí sú zvedaví, či je to naozaj pravda, majú možnosť si ju nazbierať do zásoby a usušiť práve teraz. Čistec totiž kvitne od konca júna do septembra. Prečo by ťa mala vlastne táto rastlinka zaujímať?
Zázračná bylinka plná úžasných benefitov

  • Čistec sa používa na prečistenie krvi a je perfektný pre ľudí, ktorí majú problém so studenými končatinami kvôli zlej cirkulácii krvi, keďže podporuje správny obeh krvi. Pomáha tiež pri reumatických ťažkostiach.  • Veľa ľudí rieši otázku ako znížiť váhu. No pre tých, ktorí majú opačný problém a chceli by nejaké to kilečko navyše, je čistec riešením, pretože napravuje tráviace ústrojenstvo a výrazne zvyšuje apetít.  • Rieši tiež zápalové procesy rôzneho druhu a pomáha pri únave.  • Čaj je výborný aj pri bežných chorobách a problémoch, ako chrípka, angína, ale i bolesť hlavy.  • Ľudoví liečitelia v minulosti používali čistec pri odstránení urieknutia. V našej domácnosti je práve tento zázračný účinok najviac využívaný. Prejavy sprevádzajúce urieknutie ako nutkanie na zvracanie, bolesti žalúdka, nízky tlak a s tým súvisiaca bolesť hlavy, celková úzkosť a pod. sa výrazne zmiernia alebo úplne vymiznú po očistnom kúpeli v čistci.


Ako sa zbaviť urieknutia?
Cca 3 hrste sušenej bylinky sa zalejú 3 litrami vody a ponechajú sa variť. Odvar sa zlieva buď do lavóra alebo vedra na trikrát. Po každom umytí sa „špinavá“ voda vyleje a nanovo sa napustí vedro čistým odvarom. Poumývať treba celé telo a spojiť očistné účinky zvonka a zvnútra, teda poumývať hlavne miesta, na ktorých sú dobre dostupné žily a cievy. Umývanie by sa malo zopakovať trikrát. Hlavne treba umývať čelo a zvyšok tváre, zátylok, ruky a ramená, hrudník a nakoniec ošpliechať aj nohy.
fitshaker_blog_cistec1
Po prvom umytí zíde z človeka najviac „zlého a nečistého“, preto prvá várka odvaru je najviac znečistená usadeninou, ktorá pripomína niečo ako rôsol alebo mach. Každá ďalšia použitá voda je čistejšia, čo znamená, že sa človek zbavil toho zlého, čo sa naň nalepilo a bralo mu energiu.
Kedy čistec zbierať?
Zbiera sa kvitnúca vňať v čase od konca júna až do septembra.  Teraz je obdobie zberu, v rámci prechádzky lúkou a stráňou treba pozorne pozerať, či ho nenájdeme. Väčšinou kvitne v skupinách a, ak zbadáme jeden trs, zvyčajne sa blízko nachádzajú ďalšie. Ideálny čas pre zber sú dopoludňajšie hodiny a jasné, slnečné počasie.
fitshaker_blog_cistec3
Ako ho používať?
Čistec sa používa buď ako vyššie spomínaný odvar na umývanie alebo zvnútra ako čaj. Po vysušení sa čaj pije pri dlhšie trvajúcich ťažkostiach ráno a večer. Má červeno-hnedú farbu, príjemne vonia a chutí výrazne horko. Pre zvýraznenie účinku na podporu trávenia je dobré nepoužívať do čaju žiadne sladidlo, cukor, ani med.
fitshaker_blog_cistec4
Konvenčná medicína nemá pre fyzické prejavy urieknutia konkrétne pomenovanie, preto aj čistec nebude považovať za účinný. Avšak alternatívne prístupy pracujú s pojmom „príde z očí“ a poznajú čistec ako magickú bylinku.
Daj jej šancu a budeš veriť, že existujú veci medzi nebom a zemou, ktoré nájdeme ako najväčšie poklady v prírode :-).
Zdroj fotiek: flickr.com
 
Ďalšie články o bylinkách, ktoré sa ti budú páčiť:
Neuveriteľné účinky bylinkových čajov
Všetko, čo ste chceli vedieť o žihľave
"Moja babička sa dožila 100 rokov aj vďaka bylinkám."
Danka Fráková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.