Overené tipy ako posilniť imunitný systém

Tiež je v tvojom okolí každý chorí ? Tiež musíš doslova bojovať s tým, aby všade sa nachádzajúce škodlivé baktérie, vírusy a iné parazity nenapadli tvoj imunitný systém?Ak patríš do skupiny ľudí, ktorí sa neustále pohybuje medzi ľuďmi (či už v kruhu rodiny, v práci, v obchode, v hromadnej mestskej doprave….) určite si zaregistroval zvýšený počet chorých okolo seba. Aby sme boli 100%-tne zdraví a mohli sa naplno venovať svojim každodenným obľúbeným činnostiam (napríklad cvičeniu :)) je dôležité nezabúdať na prevenciu. Ako? 

Imunitný systém pracuje zložito a doteraz všetky jeho funkcie nie sú dostatočne objasnené. Telo poskytuje ideálny domov pre bilióny bakteriálnych buniek. Väčšina z nich nie sú škodlivé, dokonca sú pre telo povinné. V tele sa však nachádzajú aj parazity, huby a vírusy, ktoré naopak pôsobia negatívne. A práve proti takýmto treba bojovať.

Jedným z ideálnych spôsobov ako prirodzene zvýšiť obranyschopnosť organizmu je pravidelná konzumácia SMOOTHIES. Obsahujú vitamíny, minerály, vlákninu a ďalšie dôležité prvky, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu imunitného systému. Imunita má obzvlášť rada vitamíny A, B2, B6, C, D, a E a minerály selén a zinok.Tieto sú obsiahnuté predovšetkým v špenáte, kiwi, banánoch, citrusových plodoch (pomaranč, limetka, citrón, grepgruit, pomelo…), mandliach, hrozne a iných.

4308951411_3f60979361_z

Konzumácia vyváženej zdravej stravy, doplnenej o vitamíny a minerály, je veľmi dôležitý spôsob, ako mať imunitný systém „v dobrej kondícii“. Nie je to však všetko.

 

Aké sú ďalšie typy, ktoré Vaša imunita ocení?

# 1: Dostatok pohybu

Zvýš srdcovú frekvenciu obľúbeným aeróbnym cvičením. Najmenej 20 minút po 3 x týždenne preukázateľne zvyšuje funkcie imunitného systému. Pusti sa preto smelo do obľúbeného cvičenia. Okrem príjemných pocitov zo stratených kalórií, urobíš veľa aj pre svoju imunitu :-).

 

# 2: Smej sa a nezabúdaj relaxovať

Práve smiech znižuje množstvo stresových hormónov, ktoré telo produkuje. Zároveň zvyšuje množstvo niektorých bielych krviniek, čo je rozhodujúca časť imunitného systému na boj s infekciou. Relaxácia má podobný účinok, tiež pomáha znižovať stresové hormóny. Dopraj si čas na priateľov a pozvi ich do kina na dobrú komédiu. Alebo si na konci dňa len tak vylož nohy a relaxuj, alebo si pusti meditačnú hudbu a len tak vychutnávaj pohodu :-).

 

# 3: Dostatok spánku

Práve spánok zvyšuje ľudskú imunitu asi najefektívnejšie. Ak si pravidelne dopraješ 7-9 hodín spánku, je pravdepodobné, že telo bude mať dostatok času na zregenerovanie sa. Unavení ľudia trpiaci častým nedostatkom spánku sú štatistky častejšie chorí. Skús sa nachvíľu zastaviť, odložiť povinnosti a jednoducho si pospi dlhšie :-).

5689569991_b782c9805a_z

 

# 4: Smoothie

Vráťme sa však opäť k spomínanému smoothie. Dopraj si ho každý deň. Keď telo dostane tú správnu bilanciu živín, nemôže ho poraziť žiadna chrípka :). A čo je na smoothie najlepšie? Poskytuje nekonečné množstvo rôznych kombinácií. Pripájam moju dnešnú rannú kombináciu na posilnenie imunitného systému.

SMOOTHIE NA POSILNENIE IMUNITY

Čo potrebujeme na prípravu?

– 2 porcie-

  • 2 dl mandľového (príp. kokosového) mlieka
  • 2 kiwi
  • 1 pomaranč
  • 1/2 limetky
  • 1/4 pomela
  • 1 lyžičku kokosového oleja
  • hrsť baby špenátových listov
  • postrúhaný zázvor

Ako na to?

1. Všetky ingrediencie (okrem mandľového mlieka) mixujeme približne 2 minútky.
2. Do tejto hmoty na záver prilejeme mandľové mlieko a na rýchlo premixujeme a môžeme podávať .

fitshaker_blog_smoothie1

fitshaker_blog_smoothie2
Hurá do boja  proti chorobám! :)

 

Aj tieto články by ťa mohli zaujímať:

Fototréning na posilnenie imunity

5 vecí, ktoré naštartujú tvoj imunitný systém: rozhovor s lekárkou

5 prírodných liekov, ktoré posilnia imunitu a zatočia s prechladnutím

5 receptov na zelené smoothie

 

Zdroj textu: www.healthysmoothiehq.com

Zdroj fotiek: flickr.com a súkromný archív Fitshakra

Petra Ryšková

Článok bol pridaný dňa 28/02/2015 a zaradený do kategórie: RaňajkyRAW surová stravaReceptySmoothies   |   Autor: Petra Ryšková

Komentáre