Masáž patrí k najstarším a najúčinnejším manuálnym terapeutickým technikám. Korene má až v starovekom Egypte, kde ju praktizovali naši predkovia s cieľom zmierniť bolesti či utlmiť ťažkosti.
Masáž samotná využíva kombináciu rôznych masážnych hmatov, ako sú tlak, trenie, hladenie, má pozitívne uplatnenie pri liečbe zdravotných problémov a slúži ako skvelý doplnok prevencie.
Má blahodarné účinky na prekrvenie, ktoré pôsobí veľmi dobre na metabolizmus, na pokožku, svaly, cievy, nervy či bunky.
Vďaka masáži sa dobre uvoľňujú spazmy, stuhnuté alebo skrátené svaly.
Počas masáže sa zvýši prekrvenie kyslíkom v svalových vláknach a svaly sa tak dostávajú do optimálneho svalového tonusu.
Koža sa stáva pružnejšou vďaka pôsobeniu tlaku, treniu a otepleniu pri masírovaní. Podporí sa dýchanie kože a odstráni sa prebytočné zrohovatená vrstva na koži.
Ako začať s automasážou?
Masírovať sa môžeme rukami, a to rôznymi časťami – prstami, palcom, dlaňami, pätkou dlane, hánkami.
Existujú rôzne pomôcky, či už masážne valčeky, kefy, alebo rozličné masážne prístroje zamerané na určité časti tela.
Z prostriedkov sú to mydlá, oleje, emulzie, gély či hrejivé masti. Masírovať sa môžeme aj pri sprchovaní pomocou prúdu vody, ale aj bez prípravkov.
1. Masáž krku
Štyrmi prstami masírujeme jednu časť krku a palcom zároveň druhú. Potom ruky vymeníme.
Dôležitý je smer, začíname v dolnej časti krku a pomaly prejdeme nahor k lebke, následne opakujeme.
2. Masáž pliec
Pravé plece masírujeme ľavou rukou a pravou ľavé smerom od krku k hornej časti pleca.
Krúživými pohybmi prstov môžeme vnímať stuhnuté miesta a na ne pôsobiť.
3. Masáž slúch
Prstami krúžime v smere hodinových ručičiek a neskôr v protismere. Masírovať si môžeme akúkoľvek časť tela, na ktorú máme dosah.
Výborným prostriedkom na tvoju automasáž môže byť aj náš masážny olej na svalovicu. Pomôže ti zbaviť sa nielen bolesti, ale tiež po ňom bude tvoja pokožka príjemne jemná, vyživená a voňavá.
Charakteristickou črtou, ktorá ma najlepšie vystihuje je pohyb a šport. Už odmalička som bola riadny živel a prešla si rôznymi druhmi športu ako karate, balet, gymnastika, stolný tenis, či tanec. Pohybová aktivita je dodnes moja najlepšia kamarátka a zo svojho koníčka som si urobila krásnu a zmysluplnú prácu snov. Pred 6 rokmi som začala ako inštruktora skupinových cvičení a som ňou dodnes. Ako kondičná trénerka vediem rôzne druhy skupinových lekcií (fit-step, zdravý chrbát, fitball, kettlebell, intervalové, či outdoorové tréningy v prírode, atď) alebo sa zameriavam na individuálny prístup ku klientovi na svojich súkromných hodinách. Pravidelne organizujem aj rôzne športové podujatia, či fitness víkendové pobyty. Viac info o mojich lekciách a aktivitách nájdete na fcb v skupine fitcvičenie alebo na www.fitcvicenie.sk.