Ak rady vychutnávate relax vo vani všetkými zmyslami alebo by ste bylinky rady využili na detoxikačné kúpele nôh, pripravte si vlastnú kúpeľovú soľ s bylinkami podľa tohto môjho receptu.
Príprava je jednoduchá, hravá a zvládnu ju aj deti. Navyše je to krásny ručne robený darček, ktorý môžete niekomu venovať.
Do kupovaných kúpeľových solí sa pridávajú zvyčajne aj parfum a farbivo. V prípade môjho receptu parfum nahradia prírodné esenciálne oleje a farbivo úplne vynecháme. Pokožka aj tak nemá oči a nevie, akú farbu má voda, v ktorej sa kúpe, a preto ako vždy, aj v tomto prípade som za prírodné riešenia.
Potrebujeme:
- hrubozrnnú soľ (vo vode sa rozpúšťa pomalšie ako jemná)
- sušené bylinky
- esenciálne oleje, pár kvapiek podľa množstva soli
- olej – ako nosič silice a hydratačná zložka na vyživenie pokožky
- bavlnené vrecúško
Postup:
1
Vo väčšej nádobe zmiešame hrubozrnnú soľ, ktorá sa nerozpúšťa tak rýchlo ako jemná, takže môže byť zároveň aj vhodným peelingom.
2
Pridáme bylinky, majú byť dokonale vysušené, aby od nich soľ nezvlhla. Pomer bylín a soli je 1 : 1. Bylinky vyberám podľa účinku, aký očakávam. Na relaxačný kúpeľ sú vhodné kvety levandule, medovka a lupene ruží.
3
Kvety a vňať rozmrvíme, ale nič nepokazíme ani väčšími kúskami.
4
Soľ s bylinkami v nádobe dobre premiešame.
5
Vôňu aj liečebný účinok môžeme umocniť esenciálnymi olejmi, ktoré sú vhodné na vonkajšie použitie a nespôsobia alergickú reakciu, napr. levanduľa, grapefruitová silica (vhodná aj pri eliminácii celulitídy) alebo kajeputová silica, ktorá dobre účinkuje pri ochoreniach kože.
6
Je dobré pridať do pripravovanej zmesi aj olej, ktorý pokožku ešte lepšie zvláčni, odporúčam ricínový, ktorý hojí pooperačné rany a drobné jazvičky.
7
Takto pripravenú zmes uskladníme v pohári, kde vydrží aj niekoľko mesiacov – soľ túto zmes prirodzene zakonzervuje. Potom je už na nás, či máme pri kúpeli rady, ak okolo nás plávajú lupene ruží a kvietky levandule, alebo tesne pred kúpeľom vložíme potrebné množstvo bylinkovej soli do bavlneného vrecúška a ponoríme ho do vane s vodou. Pri tomto postupe nemusíme po kúpeli vyberať z vane zvyšky byliniek.
Chceš poznať viac takýchto tipov, receptov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky priamo od Miriam. Tento recept si môžeš zapísať do Bylinkára – zápisníka mojich bylinkových receptov.
Zopár informácií o bylinkách sme šupli aj do nového Fitness diára 2022, ako ste si priali.
Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)