Trápia vás nadbytočné kilá? Držíte diétu a aj cvičíte, no k výsledku sa dostávate len pomaly? O saunovaní sa vraví, že môže prinášať želané úbytky na váhe v podstate bez námahy.
V článku sa dozviete, koľko kalórií vám odpočíta z denného príjmu a na čo si dať pri ňom pozor.
Väčšinu z nás aspoň raz v živote trápila hmotnosť. Niektorí chcú pribrať, iní schudnúť. Tých druhých je väčšina.
K chudnutiu vedie vždy iba jedna cesta – prijať menej kalórií, ako ich spáliť. To znamená zmenu jedálnička, športových aktivít a niekedy aj celkovú zmenu životného štýlu.
Existuje však možnosť, ako spáliť viac kalórií iba obyčajným sedením.
Termoregulácia v skratke
Metabolizmus je premena látok v organizme. Všetko, čo do organizmu dáme, naše telo spracuje tak, aby dokázalo prežiť a adaptovať sa na vonkajšie prostredie. A na to všetko vyžaduje neustále energiu.
Adaptácia na vonkajšie prostredie bude to, na čo sa primárne pozrieme. Adaptácia na vonkajšie prostredie znamená aj potrebu udržiavať stálu telesnú teplotu bez ohľadu na teplotu okolia.
Preto sa v zime trasieme, aby sme si vytvorili viac tepla, a v lete sa potíme, aby sme sa ochladili.
Čo nám saunovanie prináša?
Saunovanie možno považovať za terapiu teplom. Veľmi dobre ho znášajú tak dospelí, ako aj deti a staršia populácia. Hoci je prudké zvýšenie vonkajšej teploty a následné ochladenie v ochladzovacom bazéne pre organizmus stresujúce, má zdravotné benefity.
Medzi tie najznámejšie patria:
- lepšia adaptácia na teplotné výkyvy,
- lepšia rehabilitácia aj v súvislosti so športovým výkonom,
- zlepšenie reumatických ochorení,
- stimulácia imunitného systému.
Keď sa vystavíme extrémnemu vonkajšiemu prostrediu, chladnému alebo teplému, naše telo potrebuje na udržanie stáleho tepelného komfortu energiu navyše. Toto množstvo energie môže tvoriť až 10 % celkovej vydanej energie.
Pri dlhšom vystavení nadmernému teplu sa zvyšuje prietok krvi vo svaloch a v koži, zvyšuje sa tiež tep srdca a dochádza k hlbšiemu dýchaniu. To všetko sprevádza zníženie krvného tlaku.
Na pokles ručičky na váhe pozor
Po saunovaní nám váha môže ukázať o poznanie nižšiu hmotnosť. Je to však dané úbytkom vody, ktorú sme vypotili. Po jednom pobyte v saune dokážeme vypotiť aj pol litra vody.
Niektoré zdroje uvádzajú, že po jednom saunovom cykle aj so schladením stratíme približne 1 % svojej hmotnosti. Pravidelne športujúci jedinci o niečo viac.
Preto je dôležité dopĺňať tekutiny pravidelne počas saunovania a nespoliehať sa na váhu. Ukáže vám menej len o toľko, koľko ste vypotili.
Zázraky na počkanie sa nedejú
Ako skoro všade ani tu nemôžete čakať zázraky na počkanie. Pravidelné saunovanie je zdraviu prospešné, dokáže urýchliť regeneráciu po tréningu, niektoré štúdie naznačujú, že dokáže pomôcť v predchádzaní niektorých kardiovaskulárnych ochorení alebo demencie.
Frekvencia navštevovania sauny je na každom z nás a pozorovaním sa zistilo, že saunovanie 2- a viackrát počas týždňa môže prinášať nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb.
Dokonca dokáže na krátky čas zrýchliť aj metabolizmus, lebo naše telo núti spotrebovať viac energie na udržanie stálej optimálnej vnútornej teploty.
No množstvo kalórií, ktoré počas niekoľkých minút saunovania takto spálime, je pomerne malé. Rovnaké množstvo energie viete minúť aj krátkou prechádzkou. Pri polhodinovej prechádzke spálime približne 70 kcal.
Preto saunovanie áno, špeciálne dobre padne v zimnom období, ale na chudnutie určite sauna sama osebe stačiť nebude.
Tip: Vychutnaj si saunovanie v súkromí. Súkromnú saunu nájdeš napríklad v Novom Smokovci v Luxury chalet Smokovec, ktorý ponúka ubytovanie až pre 12 osôb.
Využi posledné dni na akciu v našom e-shope. Ku každej objednávke nad 50 € ti pribalíme ako darček aj novú príchuť Fitnutky. Túto objednávku ti navyše doručíme zadarmo. 😊
Zdroje:
Brenan, M. (2022). What Percentage of Americans Consider Themselves Overweight? Dostupné na internete: Gallup: https://news.gallup.com/poll/388460/percentage-americans-consider-themselves-overweight.aspx
Harvard Medical School. (2020). Sauna Health Benefits: Are saunas healthy or harmful? Dostupné na internete: Harvard Health Publishing: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/saunas-and-your-health
Heinonen, I., & Laukkanen, J. A. (2018). Effects of heat and cold on health, with special reference to Finnish sauna bathing. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol, 629–638. Dostupné na internete: https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpregu.00115.2017?url_ver=Z39.88-2003
Kalorické tabuľky. (2022). Dostupné na internete: www.kaloricketabulky.sk/
Landsberg, L., Young, J. B., Leonard, W. R., Linsenmeier, R. A., & Turek, F. W. (2009). Do the Obese Have Lower Body Temperatures? A New Look at a Forgotten Variable in Energy Balance. Transactions of the American Clinical and Climatological Association, 287–295. Dostupné na internete: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2744512/
Metabolism. (2020). Dostupné na internete: Better Health Channel: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/metabolism
Pilch, W., Pokora, I., Szyguła, Z., Pałka, T., Pilch, P., Cisoń, T., . . . Wiecha, S. (2013). Effect of a Single Finnish Sauna Session on White Blood Cell Profile and Cortisol Levels in Athletes and Non-Athletes. Journal of Human Kinetics, 127-135. Dostupné na internete: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3916915/
Tanjaniina Laukkanen, M., Hassan Khan, M. P., Francesco Zaccardi, M., & al, e. (2015). Association Between Sauna Bathing and Fatal Cardiovascular and All-Cause Mortality Events. JAMA Internal Medicine, 542-548. Dostupné na internete: https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2130724
Moje dlhodobé zdravotné problémy ma priviedli k zvýšenej starostlivosti o svoje zdravie. Cvičeniu sa pravidelne venujem už od strednej školy a pohltilo ma natoľko, že som sa stal certifikovaným fitness trénerom a výživovým poradcom. Vedomosti si však ďalej rozširujem prostredníctvom kurzov či čítaním odbornej literatúry. V roku 2019 sme s manželkou založili projekt www.zdravievosvojichrukach.com, ktorý má za cieľ vzdelávať ľudí v rôznych témach a oblastiach zdravia, či už fyzickom, emocionálnom, alebo mentálnom. Témy, ktorým sa venujem, sú práve dlhodobo udržateľný životný štýl, vyvážená strava a pohyb. Môj pohľad sa vo veľkej miere opiera o štúdie a vedecké poznatky. Aktuálne ponúkam niekoľko možností edukácie, a to cez workshopy, online programy, blogy a individuálne konzultácie.