Na čo si dávať počas jesene pozor?
V tomto období je oslabený žalúdok, preto ho zbytočne nezaťažujme ťažkými jedlami alebo zložitými kombináciami jedál. Žalúdok reaguje aj na naše myšlienky a často ho cítime pri akomkoľvek rozrušení. Možno si to ani neuvedomujeme, ale vplyvom stresu, strachu, či depresie, klesá tvorba štiav. Naopak hnevom, i tým, ktorý potláčame, dochádza k ich nadprodukcii. Hoci stres sám o sebe nemusí byť príčinou vzniku vredov, môže výrazne zhoršiť príznaky tohto ochorenia. Činnosť žalúdku môže ovplyvniť nadmerne vysoké psychické a fyzické napätie, a tiež nepomer oddychu a aktivity. Preto sa pokúsme krok po krôčiku meniť samých seba, pozorujme, ale nekritizujme a zbytočne nehodnoťme tých druhých a nehnevajme sa.
1. Voľme ľahšie teplé jedlá, stredne sladké, oranžovej, žltej, či hnedej farby. Tieto potraviny posilňujú metabolizmus a činnosť žalúdka. Tiež sú vynikajúce potraviny, ako pšeno, ovos, guľatá celozrnná ryža, kukurica.
2. Varme obilninové jedlá, napr. na raňajky si pripravujme obilninové kaše, pretože varené celozrnné obilie sa trávi pomaly, pocit nasýtenia pretrváva dlhší čas, a tak nemáme chuť na sladké.
3. Zo zeleniny si dajme kapustu (bielu i červenú, ktorá má v sebe vzácne fytochemikálie), tekvicu hokaido, cuketu, cesnak, cibuľu, zeler, čiernu, či bielu reďkev, chren, hrach. Je i sezóna gaštanov, takže si ich pokojne zopár upečte.
5. Jedzme sezónne ovocie (jablká, hrušky, neskoršie odrody hrozna, či slivky, ktoré ste si správne uskladnili). Jeseň je obdobím tých najchrumkavejších plodov, tak si ich do sýtosti vychutnajme.
6. Mäso zaraďujeme sporadicky, napr. 2 - 3 x týždenne a môžeme prechádzať od chudých mies po tučnejšie domáce a kvalitné. Rovnako zaraďujeme i morské ryby alebo naše sladkovodné.
7. V tomto období pomaly vynechávame surové jedlá, ako studené zeleninové šaláty, ktoré nás ochladzujú. Zeleninu je teraz dobré si len zrýchla ohriať na panvici alebo uvariť na pare do 5 – 10 minút.
9. Jedlá by sa mali v tomto období pripravovať veľmi jednoduchým spôsobom s minimálnym množstvom dochucovadiel. Pri príprave sa predlžuje čas varenia, používame nižšiu teplotu po dlhšiu dobu.
10. Postupne pridávame pri príprave kvalitné tuky a pripravujeme sa na zimu.
Telo najlepšie spracúva prijatú potravu od 7:00 - 9:00, kedy je činnosť žalúdka na vrchole. Od 19:00 - 21:00 sa naopak jeho činnosť znižuje. Telo sa pripravuje na nočný kľud, preto sa potrava skonzumovaná v tomto čase horšie trávi. Jedlo, ktoré prijmeme medzi 7:00 - 9:00 by malo byť najvýdatnejšie, plné vitamínov a minerálov. Jedným z najväčších prehreškov v tejto dvojhodinovke je studená sprcha a chladné nápoje. Práve naopak, v tomto časovom rozmedzí je dôležité, aby sme zostali v teple.
Čo zaberá na žalúdočné problémy?
Ak by ste pocítili nepokoj, či bolesť v žalúdku, pomôcť vám môže dobrý čaj z rumančeka, púškvorca, skorocelu, medovky, či kostihoja a benedikta, ale i bylinky známej svojou horkosťou, ako palina, horec, púpava a i.. I šťava z bielej kapusty upokojí podráždený žalúdok.
DOMÁCA LEKÁRNIČKA
Posilňujúci čaj na žalúdok si pripravíme z 1 lyžice vňate ľubovníka bodkovaného, ktorý zalejeme pohárom vriacej vody, varíme asi 15 minút, odstavíme a necháme ešte 15 minút lúhovať. Scedené pijeme 3 x denne 1 šálku.
Čaj pri pálení záhy si pripravíme z byliniek v rovnakom pomere. Je to rumanček, fenikel, medovka, sladké drievko a ibištek. Čajovú lyžičku zmesi zalejeme ½ litrom vody a necháme 6 minút lúhovať. Výluh pijeme vlažný.
Zdroje:
Zdravie a výživa ľudí, Keresteš J. a kol., 2011, 1031 s.
Radost z jídla, Strnadelová V., Zerzán J., ,
Varíme s láskou, Planieta, Marková Z., 2014, 234 s.
Biologické hodiny, Frej D., 2013, 363 s.
Liečivé rastliny z Božej záhrady, Trebenová M., 2015, 172 s.
http://www.alternamedica.sk/tcm.html
http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=magazinearticlepage&article=199
Ďalšie články, ktoré sú určené presne pre teba:
Kedy je najlepší čas na konzumáciu sladkého? Počas týchto hodín!
Máš stále studené ruky? Tieto tipy ťa zahrejú!
5 x zelené smoothies na posilnenie imunity
Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.