Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Diéta s pásomnicou, arzénové tabletky aj cigarety na chudnutie. Toto sú najbizarnejšie diéty.

najbizarnejšie diéty

Predstavte si svet, kde ľudia dobrovoľne prehĺtajú tabletky s pásomnicami, prežúvajú každé sústo 100-krát alebo si namiesto jedla dajú cigaretku len aby schudli kilá navyše. Zatiaľ čo dnešní odborníci apelujú na zdravú a vyváženú stravu, naši predkovia mali na chudnutie celkom iný názor. Uchyľovali sa k drastickým, nebezpečným a bizarným riešeniam pre dosiahnutie štíhlej postavy. Neskúšajte ani jednu z týchto “diét” doma - niektoré by vás stáli viac než len pár kíl navyše.

Prečo vlastne diétujeme?

Kým sa vrhneme na 8 najbizarnejších diét, je na mieste zodpovedať otázku, prečo vlastne takéto praktiky vznikli.

Už v antickom Grécku a Sparte bolo funkčné telo považované za znak zdravia, disciplíny a akceptácie v spoločnosti. V Sparte bola obezita považovaná za spoločensky neprijateľnú, preto sa praktizovali prísne cvičenia a obmedzenia v stravovaní. Neskôr, konkrétne v 19. a 20. storočí, sa objavil ideál krásy a zatúžili sme po štíhlej postave, čo viedlo k rozvoju najrôznejších praktík, ako sa k vtedajšiemu ideálu krásy priblížiť.

diéty

Toto je 8 najbizarnejších diét

1. Amfetamín a "zázračné tabletky na chudnutie"

Amfetamíny pôvodne slúžili ako lieky na rôzne stavy, vrátane narkolepsie, depresie a na podporu bdelosti vojakov počas druhej svetovej vojny. Postupne sa však zistilo, že majú silné účinky na potlačenie chuti do jedla, čo viedlo k ich masívnemu využitiu v diétnej medicíne.

V 19. a 20. storočí, kedy sa štíhla postava stala symbolom krásy, prudko narástol rozvoj so “zázračnými tabletkami” na chudnutie sľubujúcimi úbytok na váhe. Jednou z alternatív boli tabletky na báze amfetamínu - dinitrofenol. Úspešne sa predával, pretože bol síce účinný, ale vysoko návykový. Dnes sa považujú tieto tabletky za jeden z najtemnejších príkladov "rýchlych riešení" na chudnutie, ktoré mali katastrofálne následky na zdravie mnohých ľudí.

tabletky

2. Arzénové tabletky

Tabletky s amfetamínom neboli jediným “zázrakom” na trhu. Podobne obľúbenými sa stali aj tie s obsahom arzénu. Arzén bol dlhodobo známy ako jedovatá látka, ale paradoxne sa začal používať v malých dávkach na rôzne medicínske účely vrátane chudnutia. Propagovalo sa, že arzén môže "zrýchliť metabolizmus" a pomôcť spáliť tuk, a preto sa objavil v rôznych produktoch na chudnutie, ktoré sľubovali rýchle výsledky.

Arzén je vysoko toxický a dlhodobé vystavenie tejto látke vedie k otrave, poškodeniu nervového systému, kožným problémom a dokonca aj smrti. Napriek tomu ľudia zúfalo siahali po týchto tabletkách v snahe dosiahnuť rýchle výsledky.

3. Diéta s pásomnicou

Stačilo vám po prvých dvoch “diétach”? My sa len rozbiehame a prinášame ďalšiu špecialitu – tabletku s pásomnicou. Ide o jeden z najbizarnejších trendov v histórii. Táto diéta spočívala v úmyselnom užití tabletiek obsahujúcich larvy pásomnice, čo malo viesť k tomu, že pásomnica v tebe bude pojedať jedlo, ktoré by inak prijal človek a pribral by.

Reklamy často tvrdili, že tento proces je bez vedľajších účinkov, ale v skutočnosti infekcia pásomnicou spôsobovala množstvo vážnych zdravotných problémov vrátane nevoľnosti, anémie, podvýživy, črevných obštrukcií a v niektorých prípadoch aj smrti. Hoci sa hovorí, že slávna operná speváčka Maria Callas zhodila veľkú časť svojej váhy práve vďaka pásomniciam, neskôr sa ukázalo, že tento parazit pravdepodobne získala náhodou po konzumácii kontaminovaného mäsa.

4. Octová diéta

Octová diéta je známa predovšetkým vďaka anglickému básnikovi Lordovi Byronovi, ktorý v 19. storočí spopularizoval tento extrémny spôsob chudnutia. Ľudia mali pravidelne konzumovať veľké množstvá octu s cieľom znížiť chuť do jedla a tým pádom aj hmotnosť.

Byron je považovaný za jednu z prvých historických osobností, ktorá mohla trpieť na poruchu príjmu potravy. Jeho posadnutosť štíhlou postavou a extrémnymi diétami mohla byť prejavom anorexie, čo sa neskôr odrazilo na jeho fyzickom i psychickom zdraví.

Tento typ diétnej stratégie viedol aj k smrti jednej Francúzky, ktorá zomrela v roku 1773 po tom, čo počas mesiaca konzumovala len ocot v nádeji na rýchlu stratu váhy.

ocot

5. Raz odhryzni, 100-krát prežuj

Fletcherova teória chudnutia bola založená na jednoduchom princípe: dôkladné prežúvanie každého sústa potravy, kým sa nestane úplne tekutým, čím sa malo podporiť trávenie a dosiahnuť kontrolu nad príjmom potravy. Odporúčal každé sústo prežúvať až 100-krát.

Fletcherova diéta mala niektoré pozitívne aspekty, najmä z hľadiska uvedomenia si toho, čo jeme a ako rýchlo jeme. Avšak extrémna dôkladnosť, ktorú vyžadovala, mohla viesť k obsedantnému správaniu, bola neudržateľná pre dlhodobý a vyvážený životný štýl a viedla k podvýžive, pretože ľudia jednoducho nemohli zjesť dostatočné množstvo jedla.

6. Cigarety na chudnutie

Áno, čítate správne. Cigarety na chudnutie. V 20. a 30. rokoch minulého storočia sa tabakové spoločnosti rozhodli propagovať fajčenie ako účinný spôsob chudnutia. Jeden z najznámejších reklamných sloganov bol od značky Lucky Strike, ktorá používala frázu “Siahnite po cigarete Lucky namiesto sladkostí”. Cigarety boli propagované ako spôsob potláčania chuti do jedla a ako elegantné riešenie na udržanie štíhlej postavy, najmä medzi ženami.

Táto praktika patrí taktiež k najnebezpečnejším diétnym trendom v histórii.

7. Mydlový kúpeľ

Na trhu existovali rôzne typy mydiel, ktoré sľubovali, že pomôžu “rozpustiť” tuky a schudnúť iba tým, že sa umyjete mydlom. Neobsahovali žiadne aktívne zložky, ktoré by mohli skutočne ovplyvniť telesný tuk. Spoliehali sa len na vieru spotrebiteľov v rýchle riešenia a zázraky bez námahy. Našťastie mydlový kúpeľ nepatrí medzi nebezpečné diéty, ale rozhodne patrí medzi tie bizarnejšie. Existujú dokonca skupiny ľudí, ktorí si povedali, že vyskúšajú rozpustiť tuky zvnútra a konzumovali malé množstvá mydla.

8. Diéta Šípkovej Ruženky

Kruh bizarných chudnúcich praktík uzavrieme “spánkovou diétou” zo 60. a 70. rokov. Základná myšlienka tejto diéty bola jednoduchá – ak spíte, nemôžete jesť, a tým pádom neprijímate kalórie. Ľudia preto brali lieky na spanie alebo sedatíva, aby prespali celé dni, počas ktorých nejedli, a mali schudnúť. Elvis Presley údajne v určitom bode svojej kariéry praktizoval túto diétu.

spánok

Čo naozaj funguje?

Dlhodobo udržateľným spôsobom, ako kontrolovať svoju váhu, je správne nastavený kalorický deficit v kombinácii s pravidelným cvičením a podporou komunity. Na rozdiel od bizarných diét, ktoré často sľubovali rýchle výsledky, ale viedli k zdravotným komplikáciám, je kalorický deficit nielen bezpečný, ale aj efektívny z dlhodobého hľadiska.

Fitshaker je váš spoľahlivý sprievodca na ceste k zdravšiemu a krajšiemu JA, ktorý vás prevedie správnym cvičením aj úpravou stravy. Za 10 rokov sme pomohli viac ako 92 000 ženám cítiť sa vo svojom tele lepšie a sebavedomejšie. S viac ako 1 700 videami, desiatkami programov a spoluprácou s top odborníkmi sme sa stali vaším overeným partnerom a zdrojom kvalitných informácií: fitshaker.sk

fitshaker výzva
Fotka autora
Mirka Zvarová
Marketing manager

Charakterizovala by som sa dvoma slovami: overthinkerka a optimalizátorka. Milujem hľadanie riešení a cestičiek, ako sa veci dajú. A keď niekedy potrebujem vypnúť, nájdete ma ako leziem na skalkách, v prírode pri bylinkách alebo v dielni pri keramike.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.