Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Môže stravovanie podľa krvnej skupiny pomôcť pri chudnutí? Aká strava a cvičenie sú vhodné pre tú tvoju?

20. Jan 2017
strava podľa krvi

V snahe nájsť ten najlepší možný spôsob stravovania vymyslelo ľudstvo už nespočetne veľa rozličných diét a princípov, podľa ktorých sa máme stravovať. Niekto sa stravuje podľa tradičnej čínskej medicíny či ajurvédy, iní zasa podľahli vegánstvu či makrobiotike, alebo sa snažia stravovať v súlade s ročnými obdobiami. Mňa v poslednej dobe zaujalo stravovanie podľa krvnej skupiny.  Treba však pripomenúť, že toto nemusí byť jediný spôsob, akým by si sa mala ortodoxne uberať. Možno tu však nájdeš niečo, čo po vyskúšaní zistíš, že ti úplne vyhovuje. Tak o čo vlastne ide a ako nato?

Je to teória založená na individualite každého z nás. V prvom rade, samozrejme, musíš poznať svoju krvnú skupinu. Tú budeš zohľadňovať pri výbere potravín a jedál, ktoré dáš na svoj tanier. Niektoré sú podľa tejto teórie pre teba veľmi prospešné, zatiaľ čo iné ti môžu spôsobovať problémy. Samozrejme, nie vždy ihneď po skonzumovaní niečoho, čo nie je v súlade s tvojou krvnou skupinou, prídu ťažkosti. Tie sa objavia väčšinou až po dlhšom období pochutnávania si na potravinách, ktoré sú pre tvoju krvnú skupinu nevhodné. A pozor, nemusí ísť zásadne iba o nezdravé potraviny. Neplechu môžu narobiť aj také, ktoré ješ v dobrej viere, že robíš pre seba to najlepšie. Ak sa stravuješ striedmo, zdravo a ľahko, no aj napriek tomu máš stále napríklad problémy s imunitou, trávením, chudnutím alebo naopak priberaním, trpíš nejakým ochorením či alergiou, skús nakuknúť do svojej zdravotnej karty a zistiť, aká je tvoja krvná skupina.

Stravovanie podľa krvných skupín

Prečo práve krvná skupina ti môže pomôcť pri výbere tej správnej stravy? Každá krvná skupina vznikla v inom období ľudského vývoja. A tak v sebe nesie genetickú informáciu o tom, ako žili a predovšetkým, ako sa stravovali naši predkovia. Na základe tejto informácie môžeš určiť, ktoré potraviny ti z hľadiska ľudského vývoja vyhovujú, a ktoré nie. Teraz sa poďme postupne pozrieť na jednotlivé krvné skupiny.

Krvná skupina 0

Ide o najstaršiu krvnú skupinu, ktorá podľa všetkého vznikla 40 000 – 20 000 rokov pred n. l. v Afrike. Vtedy ešte naši predkovia fungovali ako lovci a zberači, čo znamená, že sa živili predovšetkým mäsom. Preto ľudia s nulkou nemajú väčšinou problémy s trávením mäsa. Ich tráviaci systém produkuje viac žalúdočnej kyseliny a enzýmov potrebných na spracovanie mäsa.

Ak máš nulku základom tvojho jedálnička by malo byť mäso. Či už uprednostníš hovädzie, hydinu alebo ryby, nechám na tebe. Najlepšie však urobíš, ak to budeš pravidelne striedať a zabezpečíš si tak pestrý jedálniček, ktorý sem-tam môžeš obohatiť aj o iné, menej bežné druhy mäsa ako je jahňacina, či divina.  Mäso treba doplniť zeleninou, z ktorej je pre teba najvhodnejšia brokolica, špenát, paprika, či tekvica. Z ovocia sa najviac odporúčajú slivky a figy. Nulky najviac priberajú z bieleho pečiva a cestovín a medzi potraviny, ktorým by sa mali vyhýbať patria obilniny, fazuľa, zemiaky, karfiol, ružičkový kel a mliečne výrobky.

Stravovanie podľa krvných skupín
K silným stránkam určite patrí silná imunita a zo športových aktivít sú najvhodnejšie intenzívne aktivity ako sú bojové športy, beh, HIIT tréningy, tabata.

Krvná skupina A

Jej vznik sa datuje na obdobie asi 25 000 – 15 000 rokov pred n. l. v oblasti Ázie a Stredného Východu. Tu sa naši predkovia zaoberali hlavne poľnohospodárstvom, čo znamená, že v ich jedálničku prevažovala rastlinná strava. Áčka majú citlivejší žalúdok a slabšiu imunitu, preto by mali dodržiavať pravidelnosť v stravovaní a aj celkovom dennom biorytme.
Ak patríš k tejto skupine, tvoja strava by mala byť prevažne rastlinného pôvodu. Vhodné sú obilniny v podobe celých zŕn, ryža, strukoviny, orechy a semená. Dopriať si bez obáv môžeš aj ryby, morské plody, tofu a samozrejme ovocie a zeleninu. Z tejto skupiny potravín je pre teba vhodný ananás, zo zeleniny takmer všetko okrem paradajok, papriky a zemiakov. Obmedziť by si mala mäso (okrem kuracieho a morčacieho) a mliečne výrobky.
Najviac ti sedia pomalšie, ukľudňujúce body and mind cvičenia vyžadujúce si sústredenie, ako je jóga, pilates, tai chi prípadne chôdza.
Stravovanie podľa krvných skupín

Krvná skupina B

Táto krvná skupina vznikla v oblastiach himalájskych hôr pred viac ako 10 000 rokmi. Ľudí s krvnou skupinou B možno označiť aj ako všežravcov. Ich imunitný systém aj trávenie je veľmi dobré, majú vyrovnaný nervový systém a dobrú schopnosť adaptácie na zmeny prostredia aj stravy.

Ak si béčko je pre teba vhodné červené mäso, ryby, mliečne výrobky, obilniny, strukoviny, ovocie a zo zeleniny najmä kapustovitá zelenina. Obmedziť by si mala hydinu a morské plody. Taktiež arašidy a strukoviny ako cícer a červená šošovica, z ktorých budeš najviac priberať. Naopak červené mäso, vajíčka, listová zelenina a bylinkové čaje ti najviac pomôžu pri chudnutí.

Čo sa týka pohybovej aktivity, vhodné sú miernejšie cvičenia s dôrazom na duševnú rovnováhu ako napríklad turistika, cyklistika, tenis, plávanie, golf alebo joga.

Krvná skupina AB

Najmladšia krvná skupina vznikla asi pred 900 – 1500 rokmi zmiešaním Kaukazanov so skupinou A a Mongolov s krvnou skupinou B. Ábéčka majú mimoriadne prispôsobivý imunitný systém a citlivý tráviaci trakt.
Ak patríš do tejto skupiny, je pre teba vhodná zmiešaná strava. Veselo môžeš jesť mäso, morské plody, mliečne produkty, tofu, ryžu, strukoviny, obilniny, vajíčka a samozrejme zeleninu a ovocie okrem pomarančov. Medzi potraviny, ktoré by si mala obmedziť patria plesňové syry, hermelín, kukurica, pohánka, mak a mandle.
Vytrvalostné druhy športu a ukľudňujúce cvičenia ako joga, alebo tai chi v kombinácii s miernou telesnou aktivitou sa s veľkou pravdepodobnosťou môžu stať tvojím hobby.
Stravovanie podľa krvných skupín
Či už si nulka, áčko, béčko alebo ábečko, budeme ti držať palce, aby si našla ten správny spôsob stravovania a vnútornú rovnováhu :-). 
 
 
Fitness kalendár na rok 2018
Fotka autora
Sisa
Redaktor vo Fitshaker

Som trénerka a inštruktorka skupinových cvičení. Okrem toho milovníčka dobrého a zdravého jedla. Rada ľudí motivujem k tomu, aby sa viac hýbali a aby sa zaujímali o to, čo skončí v ich žalúdku. Kombinácia pohybu a vyváženej stravy môže každému zabezpečiť nielen krásnu postavu, ale predovšetkým pevné zdravie, dostatok energie a vitality.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.