“Moja babička sa dožila 100 rokov. Aj vďaka bylinkám.” Teraz nimi zachraňuje životy.

Bylinky, môžeme inak nazvať aj malými prírodnými pokladmi voľne rastúcimi v prírode s neuveriteľnou liečivou silou – PRÍRODNOU. V súčasnej modernej dobe sa ľudia odkláňajú od prirodzeného spôsobu života, dávajú prednosť chemickej kozmetike, umelým potravinám a farmaceutickej liečbe pred tou naturálnou, čo je veľká škoda. Farmaceutický priemysel prekvitá a na každý problém existuje zázračná tabletka. Je naozaj nutné aj ten najmenší problém riešiť pomocou tabletiek? Nebolo by nám lepšie, ak by sme sa vrátili späť do prírody?

Preto som oslovila skúsenú bylinkárku pani Annu Kopáčovú z Vrbového, aby nám prezradila viac o sebe, o bylinkách a ich liečivej sile. Na záver nájdete aj pár zázračných receptov na zmiernenie príznakov bolesti hlavy, únavy a imunity. Poďme sa vydať na cestu lemovanú bylinkami. :-)

Každý úspech má svoju cestu. Aká bola Vaša osobná cesta k bylinkám a ich liečivej sile?

K bylinkám ma priviedla moja babička, ktorá sa dožila sto rokov. Už od detstva ako malá som behávala do prírody, kde ma chodila moja mama často hľadať. V starých herbároch som sa dočítala tajomné až vzácne veci o bylinkách. Moja túžba po tomto poznaní veľmi rástla. Učili ma starí bylinkári, známa bylinkárka z neďalekej obce, český bylinkár pán Pavel Váňa, pán Jozef Anton Zentrich, atď. Svoje vedomosti som si zdokonalila v rokoch 1992- 2015  v masérskej škole Remas Piešťany, Reminy – Turčianske Teplice, Agroinštitút- Nitra, kde som získala certifikát pre zber, spracovanie a pestovanie LR, Jesenníky na Morave – škola fytoterapie, iridológia- Bratislava, atď. Absolvovala som rôzne fyzioterapeutické školenia – rehabilitačné ošetrovateľstvo, poznám tajomstvo akupresúry, aromaterapie, alternatívnej medicíny, vnútorné lekárstvo, neurologiu a farmakológiu. Robím osvetu o bylinkách, prednášam na rôznych miestach. Vytvorila som si svoju metódu a techniku, recepty a iné.

Každá bylinka má svoje špecifické liečivé schopnosti. Je aj napriek tomuto niektorá bylinka Vašou srdcovou záležitosťou, na ktorú nedáte dopustiť?

Bylinky stále ukrývajú svoje tajomstvá, aj keď si poniektorí myslia, že už sú preskúmané. Majú svoju čarovnú až zázračnú moc. Musia sa však použiť správne, to znamená, správne nadávkovať, či správne  namiešať čajovú zmes a brať ohľad, aké lieky pacient už užíva, bylinka – liek –kontraindikácia, nesmie sa to stať!

Mnohí sa ma pýtajú, ktorá bylinka je moja najobľúbenejšia – všetky, ale rada mám rakytník rešetliakový a pamajorán.

fitshaker_blog_bylinky1

 

Viete už vopred odhadnúť, ktoré ochorenie v daný rok bude prevládať a prečo?

Dobrý bylinkár, keď príde do prírody, tak podľa toho, čo najviac, aká bylinka rastie, podľa toho vie, aké choroby v tom roku budú. Tento rok je to zádušník a sedmokráska. To znamená, že budú prevládať srdcovo – pľúcne ochorenia. Pacient už veľakrát príde a má zistenú diagnózu od lekára, keď však cíti, že liečba nenaberá správny smer, siaha po bylinkách. Musí však dodržiavať už liečbu, na ktorú je už dlhšie nadstavený, a tu podľa liekov pridáme bylinky, ktoré pomôžu pacientovi spevniť zdravie. Aby sa čo najskôr mohol zaradiť do normálneho života.

 

V súvislosti s Vaším menom som sa viackrát stretla s termínom „hmatová metóda“. Vysvetlíte prosím čitateľkám Fitshakera, o čo presnejšie ide?

Mám veľa prípadov, ako sú neplodné páry, či časté potraty. Sú ženy, ktoré nemajú problém otehotnieť, ale dieťatko donosiť do konca tehotenstva. Tu používam rôzne, už svoje vypracované metódy, jedna z nich je aj hmatová metóda. Ide o naprávanie a otáčanie maternice, podľa potreby, aby bola na správnom mieste a správne zafixovaná.

Žena takto nepríde o svoje vytúžené dieťatko. Často prídu ženy aj po umelom oplodnení, kde už viackrát boli a prosia ma o pomoc. Hneď po vklade začíname s  naprávaním maternice.

 

Pestujete bylinky len svojpomocne doma v záhradke alebo máte overené miesto, zdroj, kde zbierate tieto zázračné rastlinky?

Bylinky si pestujem doma v záhradke pre potešenie. Chodím si aj do prírody nejaké nazbierať.

 

Viete nám poradiť bylinku, ktorá je nenáročná na domáce pestovanie a určite by nemala chýbať v každej domácnosti?

Doma nám postačia tie bylinky, ktoré nám, čo najbližšie rastú. Je to lipa, baza, zadušník, sedmikráska, púpava, rebríček, pýr, kamilka, žihľava, mnohé dotieravé buriny, štiav, lopúch atď.,  ktoré sú, ale vysoko liečivé rastlinky.

fitshaker_blog_bylinky_bylinky

 

Čo považujete za svoj najväčší úspech v tejto oblasti?

Asi každý jeden zachránený ľudský život, plno fotiek, ďakovných listov a sms. Bývalý primátor mesta Vrbové, pán PhDr. Ivan Borovský ma ocenil mnohými oceneniami za záchranu ľudských životov.

 

Myslíte si, že existuje bylinka na každý zdravotný problém?

Áno. Aj v písme svätom je napísané, že pán Boh dal na každú chorobu bylinku, len na smrť nie.

 

Máte aj svoju „ambulanciu“, kde prírodne liečite a zmierňujete zdravotné problémy návštevníkov, prípadne, kde je možné sa s Vami stretnúť za účelom osobnej konzultácie?

Mám svoju izbičku, kde bývam. Ambulanciu nemám, lebo nie som lekár. Na posteli, na ktorej spím, pomáham zachraňovať detičky.

 

Chystáte sa napísať publikáciu o úspechoch a skúsenostiach, ktoré ste doteraz nadobudli?

Napísala som malú brožúrku s názvom „Zozbierané recepty našich predkov – Zdravie pre človeka“, ktorá vznikla na základe zozbieraných receptov od našich predkov, čerpá z tradičného ľudového liečenia. Na 22 stránkach sú recepty na rozličné ťažkosti – zápal hrdla, kašeľ, prechladnutie, studené nohy, hlísty, reumatické bolesti, popáleniny, ale i recept na popraskané ruky či pehy na tvári.

V budúcnosti sa chystám napísať aj niečo zo svojej praxe. Uvidím, čas ukáže, či to stihnem.

 

Viete nám na záver odporučiť osvedčený prírodný recept na bolesti hlavy, únavu, prípadne na posilnenie imunity?

Už v minulosti sa ľudia s plnou dôverou vydávali na lúky, do lesov, kde  hľadali  ten správny liek na svoju chorobu. S pomocou bylinkárky bylinky nazbierali, usušili, zmiešali, užili a o pár dní sa už lepšie cítili.  A tu Vám prezradím zopár receptov na spevnenie zdravia.

 

RECEPTY priamo z prírody

Liečba bolesti hlavy bylinkami:

Bolesť hlavy môže spôsobovať viac príčin. Môže byť dedičná, vyvolávajú ju aj poruchy trávenia, prekrvenie alebo nedokrvenie v hlave. Môže ísť aj o migrénu, ktorá obyčajne zasahuje polovicu hlavy. Príde náhle, opakovane a často ju sprevádzajú poruchy zraku, nevoľnosť až zvracanie.

Čaj proti bolesti hlavy si pripravíme z týchto bylín: lipa, železník, veronika, medovka, zázvor, ginko, bazalka, fialka, nátržník, levanduľa (všetky po 10 gramov). Pijeme ho v čase bolesti tri až štyrikrát denne.

 

Bylinky, ktoré Vás zbavia únavy a postavia “ na nohy“:

Citrón a cesnak

Je to jednoduché. Zoberte si do ruky citrón, cesnak, med, živočíšne maslo a vodu. A takto sa pripravuje: do šálky vytlačíme polku citróna, pridáme strúčik cesnaku, 2-3 lyžice medu a zalejeme vlažnou alebo studenou vodou. Rozmiešame a potom na špic noža dáme maslo.

Ak chcete urobiť nápoj do väčšieho džbánu, tak, samozrejme, pridáte z každej suroviny primerané množstvo. Pijeme ho jedenkrát denne počas dní, keď nesvieti slniečko. Je to aj proti chorobám a elixír dlhovekosti. A keby sme ochoreli, môžeme ho piť aj 2-3 krát za deň.

fitshaker_blog_bylinky_cesnak_cintron

 

Ginko – biloba

Vynikajúcim nápojom proti únave je aj čaj z ginka! Zoberieme si asi za 1 ČL na ¼ litra vriacej vody, necháme 15 minút vylúhovať. Pridáme medík, citrón a po dúškoch pijeme.

fitshaker_blog_bylinky_ginko

 

Koreň ženšena

Únavy vás zbaví aj koreň ženšena. Tinktúru či čaj však môžete piť iba dopoludnia.

fitshaker_blog_bylinky_koren_zensenu

 

Posilnenie imunity so šípkami

Pripravíme si šípkový čaj nasledovným spôsobom: hrsť sušených šípok dáme na noc namočiť v litri studenej vody. Ráno prihodíme trochu škoricovej kôry a privedieme do varu. Na miernom ohni varíme desať minút. Potom lúhujeme desať minút, precedíme a po dúškoch vypijeme. Ak stihneme, tie isté šípky môžeme uvariť v rovnaký deň ešte dvakrát. Tretí odvar je na zvýšenie imunity najlepší. Nezabudnime ochutiť medom a citrónom.

fitshaker_blog_bylinky_sipky

Čitateľom Fitshakera prajem veľa zdravia a veľa úspechov.

Pani Kopáčovej z Vrbového zo srdca ďakujem za čas, ktorý si našla na rozhovor a za poskytnuté informácie. Verím, že sa budete častejšie obracať k prírodným liekom, ktoré majú neuveriteľnú moc. Majte nádherné dni plné zdravia. :-)

V prípade záujmu poskytne viac informácií na emailovej adrese : evkaaa@centrum.sk

 

Zdroj fotiek: flickr.com

 

Ďalšie zaujímavé článočky:

Včelí peľ je liekom na rôzne diagnózy. Vylieči aj tvoj problém?

Neuveriteľné účinky bylinkových čajov

Ako sa dá vyliečiť z prechladnutia bez liekov?

Petra Ryšková

Článok bol pridaný dňa 20/05/2015 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Petra Ryšková

Komentáre