Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Máš stále studené ruky? Tieto tipy ťa účinne zahrejú!

Máme tu jeseň. Obdobie krásne sfarbenej prírody, halloweenskych akcií, vyrezávania tekvíc, papkania gaštanov, ale oficiálne je tiež zahájená neobľúbená sezóna chladného a sychravého počasia. S príchodom zimy mnoho ľudí trápi problém neustále studených rúk a nôh. Čo tento jav spôsobuje a ako sa mu dá úspešne vyhnúť? Naozaj ním trpia viac ženy alebo je to len mýtus? Uvarme si horúci zázvorový čaj a poďme sa zahriať.
Telo tvrdo pracuje, aby si udržalo vnútornú teplotu 37,0 °C. Udržanie si vnútornej teploty organizmu je jednou zo základných podmienok prežitia človeka. Signalizáciu teploty majú na svedomí „termo“ bunky nachádzajúce sa tesne pod povrchom kože. Narušenie teploty prináša so sebou celý rad vážnych zdravotných problémov. Studené ruky a nohy sú odrazom prirodzeného procesu, ktorým telo udržuje životne dôležité orgány v teple a bezpečí bez ohľadu na to, či ide o ženské alebo mužské pohlavie.

Ako celý proces začína?

Dôležitú úlohu zohrávajú spomínané  „termo“ bunky, ktoré ihneď zaznamenajú pokles teploty v dôsledku čoho sa zúžia cievy a množstvo prúdiacej krvi do končatín sa zníži na približne 0,02 litrov za minútu (maximálne množstvo je dva až tri litre za minútu). Končatiny a tvár pomaly menia farbu z ružovej do fialovej, oranžovej, modrej až po bielu. Po zahriatí sa farba mení späť v opačnom poradí a často cítime v daných miestach silné pulzovanie a začervenanie zapríčinené zrýchleným prietokom krvi.
Mnoho z nás pociťuje problém neustále studených končatín (aj počas letných dní), ale jednoducho sa prispôsobia a neriešia príčinu, aj keď môže signalizovať vážny zdravotný problém, ako napríklad Raynaudov syndróm. Ide o poruchu obehového systému, kedy sa končatiny nedostatočne prekrvujú a zároveň bolia. Tu nepomôžu žiadne rady, len návšteva príslušného lekára.
fitshaker_blog_studene_koncatiny2
 

Čo môže spôsobovať neustále studené končatiny?


  • fajčenie a pitie kofeínových nápojov (sťahovanie ciev =  nedostatočné prúdenie krvi),

  • užívanie hormonálnej antikoncepcie (ženský hormón estrogén zahusťuje krv a spomaľuje krvný obeh),

  • ochorenie (anorexia, vysoký alebo naopak nízky krvný tlak, problémy s chrbticou, poruchy štítnej žľazy, cievne a reumatické ochorenia, cukrovka typu 2, anémia  a iné),

  • nedostatok vitamínov a minerálov (železo, draslík, vitamín B, C, E),

  • menštruácia alebo tehotenstvo,

  • nedostatok pohybu,

  • veľa stresu, úzkosti alebo strachu – nadobličky produkujú adrenalín, čo sa v konečnom dôsledku prejaví práve studenými končatinami,

  • vedľajší účinok niektorých liekov,

  • priliehavé oblečenie a tesná obuv,

  • studené jedlo a nápoje (v chladných mesiacoch zabudnite úplne na zmrzlinu a nápoje s ľadom) a manipulácia so studenými predmetmi,

  • plytké a rýchle dýchanie - krvný obed nedostáva dostatok kyslíka.


woman-918616_1920
 

Ženské vz. mužské vnímanie chladu

Z viacerých výskumov vyplýva, že ženy dokážu reagovať na chlad senzitívnejšie ako ich mužské protiklady, ale ich telá naopak lepšie uchovávajú vnútorné teplo pri znížení vonkajšej teploty. Toto sú schopné dokázať blokovaním prietoku krvi do pokožky a končatín za účelom udržania vnútornej teploty. Možno aj preto sa hovorí, že ženy majú studené ruky, ale horúce srdce :-).
Celé je to spôsobené aj tým, že ženský metabolizmus je pomalší. Ženské telo má prirodzene tenšie cievy, obsahuje nižšie percento svalovej hmoty (ktorá tiež ovplyvňuje prúdenie krvi), vyššie percento telesného tuku (až o 10 %) a podstatnú úlohu zohrávajú aj hormóny.
Ako studené končatiny účinne ohriať?

  • krátkym cvičením, ktoré obnoví prietok krvi do svalov a kože. Postačí aj krátka 10-minútová aktivita, prechádzka, rozcvička. Nevýhodou je, že ohriatie je len krátkodobé. Po ustálení tepu sú ľadové ruky naspäť.



  • vrstvením oblečenia - jednu hrubšiu vrstvu oblečenia nahradiť viacerými tenšími. Skúste dbať  na to, aby ste vždy mali zakrytý krk a zápästie, kde sa nachádzajú primárne tepny.



  • častou masážou s použitím horúcich olejčekov a kameňov,



  • horúcim kúpeľom, saunou alebo akupunktúrou,



  • korením – vhodné je kajenské, čierne, chilli paprika, škorica alebo klinčeky, či zázvor,


fitshaker_blog_studene_koncatiny3

  • horúcim jedlom – okrem korenín nás môže pekne ohriať napríklad aj kurací vývar,



  • čajom z ginkgo biloby alebo zázvoru, okrem účinku prekrvenia končatín má aj priaznivé účinky na činnosť mozgových buniek,



  • omega 3 mastné kyseliny - zdrojom sú najmä kôrovce a ryby ako losos, sardinky, tuniak, makrela (odporúčaná  konzumácia je 2 x týždenne) alebo orechy, sója, tofu a zelená listová   zelenina.


A na záver tu máme 4-minútovú rozcvičku na rýchle zohriatie končatín:

1. Krúženie ramenami - pol minúty dopredu a pol minúty dozadu.
2. Krúženie hlavou - pol minúty v protismere hodinových ručičiek, pol minúty v smere hodinových ručičiek.
3. Nasleduje otáčanie zápästiami - pol minúty v protismere hodinových ručičiek, pol minúty v smere hodinových ručičiek.
4. Za záver ruky zovierame v päsť bez toho, aby sme tlačili nechty do dlane v počte 10 x.
fitshaker_blog_studene_koncatiny4
Verím, že ti niektorý z týchto tipov pomôže a prečkáš chladné dni s teplými rukami a úsmevom na tvári :-).
Ďalšie články, ktoré ťa budú baviť:
Zelené smoothies na posilnenie imunity
Viac ako korenie. 10 x áno pre kurkumu.
Sauna vám zmení život. Zmenila ho aj nám.
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.