Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Klasický parfém už nikdy viac! Ktoré vône nie sú škodlivé?

Vedomé staranie sa o svoje telo prináša mnoho spochybňovaní našich každodenných návykov. Prehodnocujeme našu stravu, dostatok a kvalitu pohybu, životné prostredie, v ktorom žijeme. Mnoho ľudí prestáva používať klasické deodoranty, zubné pasty, krémy či čistiace prostriedky a vymieňa ich za menej telu škodlivé, menej chemické, a teda prírodnejšie varianty. V tomto článku sa chcem zamerať na činnosť, ktorú robí väčšina z nás každodenne – a tou je používanie parfémov. Existujú totiž aj prírodné varianty bez zbytočnej chémie. 
Niekto raz pekne povedal, že dôležité je najmä to, čo robíme každý deň  - a teda, že náš život formuje a ovplyvňuje viac to, čo robíme pravidelne, a nie to, čo raz za čas. To platí aj pre naše zdravie. Preto je podľa mňa dôležité zhodnotenie tých činností, ktoré v bežnom živote robíme na pravidelnej báze.
Na spochybnenie používania klasických syntetických parfémov ma pred pár rokmi upozornila priateľka tým, že si ich nanášame na krk, pod pazuchy alebo iné miesta, kde sú lymfatické uzliny, ktoré sú takou "čističkou odpadových vôd" v našom tele. Ich úlohou je očisťovanie tela od toxínov. Čiže používaním syntetickým parfémov, deodorantov alebo iných produktov osobnej hygieny, v podstate sťažujeme prácu našim lymfatickým uzlinám. Vtedy som si asi prvýkrát uvedomila, že so všetkým, čo si na naše telo nanášame (vrátane sprchových šampónov, krémov a parfémov), sa do nášho tela dostávajú aj ich chemické zložky, ktoré musí telo nejakým spôsobom vylúčiť. Viem, že takto by sme mohli hovoriť o takmer všetkom v dnešnej dobe, avšak čím viac môžeme nášmu telu pomôcť aj v takýchto jednoduchých každodenných činnostiach, tým lepšie.
fitshaker_blog_vonavky3
Ohľadom škodlivých účinkov parfémov existuje veľká debata, ktorej v tomto článku nechcem dávať veľa priestoru, lebo to nie je mojím cieľom (viac info si však môžeš prečítať napríklad TU). Rada by som v tomto článku poukázala na prírodné vône, ktoré sú dnes vhodnou a ľahko dostupnou alternatívou za klasické parfémy. Ja sama ich tiež používam, a nielenže nádherne voňajú, ale môžu mať pre nás aj terapeutický účinok. Poďme si ich predstaviť.
1. Naturálne esenciálne oleje
Neobsahujú žiadne chemické ani prídavné látky (skutočne overené mám a odporúčať môžem len dve, a to značky Doterra a Young Living), ktorých pár kvapiek možno natierať priamo na kožu, alebo ich v rôznych pomeroch namiešať s kokosovým olejom a používať ako zdravú a prírodnú alternatívu parfému (naviac tieto esenciálne oleje pôsobia na náš organizmus na mnohých úrovniach: fyzickej, psychickej i emocionálnej).
fitshaker_blog_vonavky2
2. Bio parfémy
Ja osobne mám skúsenosť s Bachovymi parfémami, ktorých základom sú liečivé Bachove esencie zo stromov a kvetov (viac info TU). Sú to univerzálne vône (teda nie sú určené špeciálne pre ženy či mužov) a naviac, na každom voňajú trošku inak. Existuje však aj množstvo iných prírodných parfémov bez chemických zložiek, stačí sa na ne opýtať v akomkoľvek bioobchodíku.
3. Vôňa teba :-)
Keď sa dobre stravujeme a veľa sa hýbeme, naše telo by malo prirodzene pekne voňať a táto vôňa je prirodzene jedna z najatraktívnejších. Nepekne voňajúci pot je zväčša signálom toho, že telo pomocou neho vylučuje toxíny, a často sa tak deje, keď sme pod stresom alebo zanedbávame zdravú životosprávu.
back stretch
Podľa mňa nič netreba preháňať, nemusíme zo svojho života zo dňa na deň vylúčiť všetko chemické (ani to nie je tak ľahko uskutočniteľné), ale je dobré zamyslieť sa nad tým, ako možno mať, čo najšetrnejší prístup k nášmu telu a aj k nášmu životnému prostrediu a urobiť pre to čo najviac.
Držím ti palce :-).
Zdroj obrázkov: flickr.com
 
Ďalšie články, ktoré sa ti budú páčiť:
Škodlivosť dezodorantov a ako sa proti tomu brániť
Prečo nepoužívať plastové fľaše?
Na návšteve u farmára: "Organická zelenina bez nálepky bio."
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.