Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Na návšteve u farmára: "Organická zelenina aj bez nálepky bio!"

V tomto rozhovore by som Vám rada predstavila milého pána Nosáľa a jeho maličké rodinné hospodárstvo ROZEL, blízko Košíc. Jeho prvotný zámer zabezpečiť rodinku kvalitnou zeleninou a ovocím prerástol  k tomu, že časť ich vypestovanej zeleniny a ovocia už môže  smerovať i na stoly ich priateľov, známych, ale aj do niekoľkých ďalších rodín hľadajúcich zdravé domáce produkty priamo od pestovateľa. Riadia sa mottom "Pestovateľ prírode nerozkazuje, ale s pokorou po vykonanej práci čaká na výsledok." V rozhovore nám prezradil, ako to u nich funguje, ako skladovať zeleninku, ale aj zaujímavé informácie o jeho ekologickom poľnohospodárstve.

Mohli by ste čitateľom blogu Fitshaker priblížiť  Vašu prácu? Ćomu sa spoločne s Vašim tímom venujete?
Odpoveď je veľmi jednoduchá a naznačili ste ju v úvode – venujeme sa organickému spôsobu pestovania zeleniny a ovocia v domácich podmienkach s dôrazom na minimalizáciu chemických zásahov a ošetrení. Otázka smerujúca k pracovnému tímu je komplikovanejšia, pretože až na väčšie nárazové práce, sa väčšinu činnosti snažíme zvládnuť samostatne, v rámci rodiny, rešpektujúc inú pracovnú činnosť, ktorú vykonávame, štúdium detí a podobne.
25
Všetky práce v hospodárstve ROZEL vychádzajú z prírody a plodiny pestujú tradičným spôsobom ako boli naučení naši predkovia. Takto sa na naše stoly môžu dostať potraviny, ktoré neobsahujú škodliviny a dajú nášmu telu len to, čo potrebuje.
 
Prečo ste sa rozhodli, že budete pestovať ovocie a zeleninu vo veľkom a koľko rokov sa tomu už venujete?
Pestovaniu zeleniny a ovocia, poľnohospodárstvu sa venuje naša rodina už viac generácií. Nemyslím si, že označenie „vo veľkom“ je to správne a presné. Je toho možno o niečo viac, ako pestovala niekedy štandardná vidiecka rodina pre seba a prípadný príležitostný predaj na miestnych trhoviskách.
Môžete nám opísať Váš deň? Ako to u Vás všetko funguje?
Opísať jeden klasický deň nie je dosť dobre možné. Je ich tristošesťdesiatpäť a každý je naplnený inou, práve potrebnou, a z pohľadu stále sa meniacich súvislostí, nevyhnutnou činnosťou. Znie to zložito, tak to skúsim rozmeniť na drobné – rozdielnosť prác vyplýva z ročných období, z agrotechnických termínov prípravy pôdy, siatia, sadenia, starostlivosti o plodiny, zberu, uskladnenia, spracovania, predaja, množstva iných vecí, ktorými nechcem teraz zahlcovať tento priestor. Rozhodne však každý deň pestovateľa je naplnený množstvom príležitostí na prácu, záleží len na ňom, ako si nastaví kritéria obtiažnosti na samého seba a čo všetko sa pokúsi dosiahnuť. V žiadnom prípade sa však nedá hovoriť ani v dnešnej dobe o nejakej bezstarostnej a jednoduchej činnosti, napriek tomu, že množstvo teoretikov to tak popisuje.
Čo všetko u Vás môžeme nájsť?
Z toho, čo je v našich podmienkach dopestovateľné sa venujeme v prvom rade tomu, čo chutí našej rodine, ale samozrejme aj tomu, o čo je na trhu záujem. V priebehu roka ponúkame minimálne päťdesiat druhov zeleniny a ovocia. Zároveň, každý rok skúšame niektoré netradičné, prípadne zabudnuté, druhy zeleniny. V uplynulom roku to boli napríklad batáty, kučeravý kel a artičoka.
fitshaker_blog_uroda
Ani v zime farmár nezaháľa. Po zbere poslednej úrody prichádza na rad veľké upratovanie, orba a zaslúžená regenerácia. Pravidelnou činnosťou je kontrola uskladnenej zeleniny a ovocia, odosielanie a rozvoz posledných chutných kúskov do domácností.
 
Pripravujete pre tohtoročnú sezónu i nejaké novinky?
Tento rok by sme sa radi po dlhšej dobe vrátili do nášho pestovateľského portfólia ružičkový kel, stopkový zeler a vybrané druhy šalátov. Sme zvedaví, či nám prezimovala artičoka.
Chováte aj nejaké zvieratá alebo sa venujete len pestovaniu?
Bez chovu zvierat nie je možné zabezpečiť potrebný kolobeh v organickom pestovaní, chováme ich však len pre svoju potrebu.
Je Vaše pestovanie ekologické? Používate stroje alebo je väčšina Vašej práce vykonaná ručne?
Ak sa pýtate na certifikáty typu eko, alebo bio, tak tieto nevlastníme a naše produkty takto neoznačujeme. Doslova v domácich podmienkach pestujeme organickým spôsobom zeleninu a ovocie s absolútne väčšinovým podielom ručnej práce.
Dá sa vôbec určiť cena, za ktorú produkty predávate? S pestovaním je naozaj veľa práce – často krát nedocenenej...
V podstate ste si odpovedali sama... a veľmi správne. Množstvo vynaloženej práce, ale aj investícií, určuje cenu produktu a čím vyšší je podiel ľudskej práce, zároveň klesá produktivita, čo logicky zdvíha cenu, ale samozrejme aj pridanú hodnotu (rozumej kvalitu, chuť, zdravosť domácej zeleniny). Alebo ešte ináč... nízke ceny zeleniny spôsobili totálny nezáujem o pestovanie mimo konvenčného spôsobu veľkopestovania prežívajúceho vďaka obrovským dotáciám vo svete. Čo však nedokáže zabezpečiť chuť, vôňu a jedinečnosť doma vypestovanej zeleniny.
Čo je za úspechom krásnej zdravej zeleniny a ovocia?
Ja si myslím, že krása zeleniny a ovocia prestáva byť rozhodujúcim atribútom predajnosti. Ďaleko dôležitejším je jeho chuť a zdravosť. Aj keď je pravdou, že roľník vždy odniesol na trh to najkrajšie z úrody ;-).
256
Zeleninku, ktorú si vypestujeme v domácich podmienkach alebo ju kúpime od farmára, ktorý zachováva tradičné postupy, ľahko rozoznáme od chemicky ošetrených alternatív. Ako? No predsa chuťou! Iste si z detstva pamätáte ako voní a chutí paradajka či paprika zo záhradky. Vráťme sa späť ku koreňom a užívajme si kvalitne vypestované plodiny.
 
Ako by sme mali správne uskladňovať (buď nami vypestovanú alebo zakúpenú) zeleninku a ovocie, aby nám dlhšie vydržala?
Dlhodobé uskladňovanie zeleniny a ovocia v podmienkach bytu, prípadne vykurovaného domu je ilúziou. Existuje však množstvo popisov, odporúčaní a zaručených receptov, a tak si to môže každý vyskúšať podľa vlastného uváženia.
Pre nás je základom podzemná pivnica mimo bytových priestorov. Pokiaľ takýto priestor nemáte k dispozícii, jednoznačne odporúčame nakupovať v kratších intervaloch a máte tak zaručenú stále vyrovnanú kvalitu, samozrejme, odpovedajúcu dĺžke uskladnenia bez chemických konzervantov a stabilizátorov.
Od pani Silvie Horeckej, (ktorá sa venuje výžive a zdravej príprave jedál), sme sa dozvedeli, že ste jedným z pestovateľov, u ktorého môžeme v ponuke nájsť jednu vzácnu plodinu, a tou je batát. Mohli by ste nám ju bližšie predstaviť?
Minulého roku sme batáty pestovali prvýkrát, vo fóliovníku, predsa len, je to subtropická plodina, so svojimi tepelnými nárokmi. No a tiež len postupne spoznávame ich potreby. O rok budeme ešte skúsenejší...:-).
fitshaker_blog_sladke_zemiaky
Batáty alebo sladké zemiaky patria k najvýživnejším potravinám. Sú ľahko strávideľné a bohaté na vitamíny, vlákninu a minerálne látky. Vyskúšajte namiesto klasických zemiakov a budete príjemne prekvapení ich lahodnou chuťou.
 
Na ktoré ročné obdobie sa z pohľadu pestovateľa najviac tešíte?
Každé obdobie má svoje čaro, ale aj potrebnosť, a tak viem, že leto nemôže byť celý rok.
Aký je rozdiel medzi Vašim ovocím a zeleninou a tými, ktoré ponúkajú supermarkety?
Toto nechávam na vyjadrení tých, ktorí sa to rozhodnú vyskúšať....;-).
Čo by ste chceli odkázať našim čitateľom?
Čitateľom Fitshaker prajem veľa pravdivých, užitočných, a podľa možnosti, pútavých článkov a redakcii chcem popriať vnímavých čitateľov, schopných prenášať pozitívne správy a emócie do života.
Pánovi Františkovi Nosáľovi ďakujeme za jeho, v tomto jarnom období, veľmi vzácny čas. 
 
Ak sa chcete dozvedieť viac informácií nielen o hospodárstve ROZEL, ale aj o tipoch ako sa o svoju vlastnú úrodu starať, kliknite si na web www.rozel.sk alebo sledujte FB stránku Zo záhrady na stôl.
Lucia Jurčová
Redaktor vo Fitshaker

Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.