Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Janka (-6 kg): „Tá radosť z cvičenia bola návyková, nechcela som sa jej vzdať.“

Janka premena

Janka sa k cvičeniu prvýkrát dostala v roku 2021, keď sa s kolegyňami vzájomne motivovali počas novoročnej výzvy. Postupne sa jej podarilo schudnúť 6 kg a zlepšiť si kondíciu. Počas materskej si však dala pauzu, no pohyb jej začal chýbať, a tak sa v roku 2024 rozhodla začať odznova. Hoci jej dni vypĺňa starostlivosť o tri deti, učenie a práca osvetľovačky, cvičenie si vždy dokáže „ukradnúť“. V rozhovore nám prezradila, ako sa jej podarilo vrátiť k aktívnemu životnému štýlu, aké prekážky musela prekonať a prečo sa pohyb stal jej neoddeliteľnou súčasťou. 😊

Janka, tvoja premena prebehla už v roku 2021. Čo ťa tentokrát motivovalo vrátiť sa k cvičeniu? O to viac si ceníme, že ide o Fitshaker, a že si stále s nami. Povedz nám, koľko to bolo prvýkrát a za ako dlho, a tiež, ako to je teraz.

Áno, začala som s Fitshakerom cvičiť v roku 2021, keď som kvôli pandémii pracovala z domu. Tá síce začala v roku 2020, ale bol to dosť náročný rok na to, aby som aj učila z domu a ešte popri tom aj cvičila (viem, výhovorka). S kolegyňami sme sa dohodli, že budeme cvičiť „spolu“ – každá zo svojej obývačky. Založili sme si spoločnú skupinu a vzájomne sme sa povzbudzovali, motivovali a kontrolovali, ktorá už v ten deň odcvičila. 😃Bolo nesmierne dôležité nájsť si čas, ktorý mi vyhovuje na cvičenie – niekto cvičí ráno, niekto skôr podvečer.

Začali sme teda v januári novoročnou výzvou. Ja som sa na začiatku odvážila a čakala som, ako každým dňom bude klesať váha. Bola som trochu sklamaná, že dva mesiace čísla nejdú dolu, ale cítila som sa stále lepšie a lepšie, tak som to nezahadzovala. Vtedy mi nenapadlo merať sa. Ale po tých dvoch mesiacoch začali čísla postupne klesať. Nepotrebovala som nejako veľa schudnúť, len tak 2 – 3 kilá, trochu zhodiť z brucha a hlavne chytiť kondičku a nejako sa hýbať. V januári som mala 62 kg a po 6 mesiacoch bolo dolu 6 kg (pri výške 164 cm).

Rozdiel som videla až vtedy, keď som porovnala fotografie. To mi stačilo, cítila som sa dobre, zmizli prebytočné tuky a faldy, brucho bolo na tom oveľa lepšie a čo ma prekvapilo – chrbát sa krásne upravil. Po tých 6 mesiacoch som ešte cvičila, ale len tak na udržiavanie kondičky. Chvíľu na to sme s radosťou očakávali naše tretie dieťa, tak som si dala 2-ročnú pauzu (nie žeby tam vôbec nebol pohyb, ale necvičila som pravidelne a cielene). Vo februári tohto roku som opäť začala cvičiť, hlavne preto, že mi už chýbala tá radosť z cvičenia, pravidelný cielený pohyb a opäť by bolo treba zhodiť 2 – 3 kg.

Si mama troch detí a aktuálne na rodičovskej, no popri tom si učiteľka a ešte sa venuješ aj osvetľovaniu na akciách. Ako v tomto všetkom nachádzaš priestor na pohyb? Čo je najdôležitejšie - podľa teba, aby to fungovalo?

Najdôležitejšie je rozhodnúť sa, že naozaj chcem cvičiť. Keď je to priorita, čas sa nájde. Aspoň sa snažím si ho ukradnúť pomedzi všetky povinnosti. Premyslím si, kedy je vhodný čas na cvičenie, zladím to s časom na jedlo a zaradím si to do nejakého bloku dňa.

Len potom to musím dodržať, lebo inak sa to rozsype ako domček z karát. A potom ešte, aby si ten najmladší zvykol, že cvičím. 😃Aj keď občas je to humorné – lozí mi popod nohy, niekedy ma napodobňuje, inokedy ma od toho ťahá preč. Raz si pustil moju jednoručku na nohu, našťastie som vtedy mala iba 0,5 kg. Inokedy zas vytiahol lamelu z roštu postieľky a cvičil s ňou. Takže som najradšej, keď si nájdem taký čas, že som sama, vtedy sa mi cvičí najlepšie a najefektívnejšie. A tiež je potom voľná sprcha. 😆

Čo sa týka učenia, tam je pohyb zaručený, lebo učím na 1. stupni. Neviem si predstaviť sedieť za katedrou a rozdávať odtiaľ úlohy – celý deň som na nohách. Teraz, počas rodičovskej dovolenky, sa intenzívnejšie venujem Hejného metóde, som jej veľký fanúšik a propagátor a aktuálne som na ceste lektorovania tejto metódy vyučovania matematiky.Manžel je DJ a ja som jeho dvorný osvetľovač. 😊 To znamená, že na svadbe, plese či stužkovej sme vždy dvaja – on sa venuje výhradne hudbe, mixovaniu a klientom, a ja sa starám o svetelnú atmosféru a dynamické svietenie. Je to pár hodín technických príprav – všetko v pohybe + nosenie techniky (budú dobré svaly 😃) a potom celá „pretancovaná“ noc za pultom. Čiže zaberajú hlavne nohy. 😊 Ale niečo aj spálim. Takto spolu nás to baví a už to ťaháme zhruba 8 rokov. Manželmi sme 13 rokov.

Hovoríš, že čas na cvičenie si doslova „kradneš“. Aké sú tvoje triky na to, aby si sa dokázala venovať pohybu aj v hektických dňoch? Deti sa chcú/nechcú zapájať?

Zapnem a idem. 😃 Lebo pokiaľ si to nestanovím ako prioritu, tak v ten deň necvičím. Ak je náročný deň a nestihla som cvičiť, ešte pred večerou sa presviedčam: „Ešte si necvičila, Jana, choď cvičiť, lebo už keď sa naješ – dovidenia.“ A neviem, ako je to možné, ale keď cvičím pred večerou, potom zjem menej. 😆 Takže je to výhodné. 😊

Najstarší syn (12) veľmi neobľubuje takéto cvičenie, radšej si ide zahrať futbal alebo rád lyžuje. Dcéra (10) sa ku mne občas pridá – pri mojej prvej premene veľmi rada cvičila Kidshaker. Okrem toho má dvakrát do týždňa po dve hodiny tanečnej. Najmladší dvojročný syn sa pridá niekedy s cvičením, inokedy „zavadzaním“. 😃 Ale eviduje, že cvičím, a to je asi najdôležitejšie – ukázať aj deťom, že je dobré mať aktivitu, pri ktorej (a po ktorej) sa cítim dobre, a že pohyb je dôležitý. 💪

A čo ty a strava? Ako to máš v súlade s cvičením? Zdravý životný štýl sa bez plnohodnotnej energie nezaobíde. Ako veľmi to bolo náročné na začiatku, a ako je to dnes?

Pri prvej premene v roku 2021 som sa začala venovať aj strave. Zmenila som prístup napríklad k množstvu zeleniny na tanieri. Dovtedy to tak nebolo, zelenina nebola každodennou súčasťou môjho jedálnička. Našťastie, deti ju majú veľmi rady, takže to nebolo vôbec náročné. Rada som sledovala odporúčania Fitshakera, skúšala ich recepty a snažila som sa zaradiť ich do pravidelného jedálnička. S kolegyňami sme si posielali rôzne recepty a „mňamky“ a tak sme skúšali nové chute a kombinácie, aby sme sa čo najviac priblížili zdravému tanieru. Obmedzila som vyprážané jedlá (z času na čas si ich ale dám – veď taký dobrý vyprážaný syr, no nedaj si 😆).Samozrejme, nejde len o zeleninu, ale o celkový prístup k tomu, čo jeme, či to sledujeme a či si dávame pozor pri nákupoch. Nie som však striktne nastavená na to, že si niečo v žiadnom prípade nedám.

Doprajem si aj sladké, lebo keď si telo pýta, je podľa mňa horšie sa na to pozerať a týrať sa, než si to jednoducho dať. Treba byť psychicky v pohode a dobre si zacvičiť. Veľmi som si obľúbila zeleninové šaláty s mäskom (alebo aj bez), poliate bodliakovým olejom bohatým na omega 3 a 6, a k tomu fajné korenie na šaláty. A chuť je hotová! 😊 Na večeru máme všetci radi mozzarellu s paradajkami a rukolou, poliate bodliakovým olejom a posypané korením z bylín a morskej soli alebo cesnakovým korením (po ktorom nepáchne z úst – fakt mňamka). Jednoducho, začali sme tvoriť, experimentovať a zároveň sa viac zaujímať o to, čo nášmu telu prospieva. Začala som vyrábať ovocné kože, ktoré si hlavne dcéra pribaľuje k takmer každej desiate a chutia aj najmladšiemu. K tomu sme si, samozrejme, museli nazbierať jahody a ríbezle – a deti sledovali celý postup prípravy. 🍓

Čo bolo Tvojím prvotným cieľom v chudnutí, a zmenil sa tento cieľ s odstupom času?

Vtedy som chcela zhodiť pár kíl, aby som sa cítila lepšie a aby som sa netlačila do niektorých obľúbených kúskov oblečenia. Hlavným cieľom bolo ubrať z brucha. Potom som zistila, že mi to dobre sedí a že vyzerám o čosi lepšie. Popravde, nevedela som, čo z toho vzíde, ale páčilo sa mi cvičiť doma – každý deň po pol hodinke, bez potreby chodiť do fitka.

Každý deň som mala naplánované cvičenie, čo mi vyhovovalo, pretože to niekto za mňa „vymyslel“ 😃. A k tomu boli v každom videu inštrukcie, ako správne cvičiť a dýchať. S odstupom času už viem, že to nie je až také náročné – stačí len začať a potom sa toho držať. Váha pôjde dolu. Aj keď možno číselne nie tak, ako si predstavujeme. Ale aj to som sa postupne naučila – váha tuku a váha svalov sú dve rôzne veci, a keď pribúda svalová hmota, čísla na váhe nemusia klesať tak, ako by sme čakali. Preto je lepšie sa merať ako vážiť. Okrem toho hodnotím pozitívne aj lepšie stravovacie návyky. Viem sa jednoduchšie rozhodnúť, či si niečo dám alebo nedám – a to je pre mňa veľký posun. 😊

V roku 2021 si dosiahla skvelé výsledky. Keď sa na to spätne pozrieš, čo bol najväčší faktor tvojho úspechu? Čo ťa vtedy držalo v hre?

Mala som fakt veľkú radosť z cvičenia a tiež mi zachutili nové recepty. Tá radosť bola návyková, nechcela som sa toho vzdať. A k tomu som mala podporu doma, postupne sa k cvičeniu pridal aj manžel.

Čo bolo pri tvojej premene najťažšie? Stretla si sa s nejakými prekážkami, ktoré by mohli ženy doma poznať a ktoré by im pomohlo vedieť, ako ich zvládnuť? A ozaj, aký je tvoj aktuálny cieľ?

Najťažšie bolo nedať sa stiahnuť niečím iným – iným programom, množstvom práce, domácnosťou či rodinou. Nie že by bolo cvičenie dôležitejšie ako rodina 😊, ale v zmysle hesla „spokojná matka, spokojná rodina“ som si jednoducho vždy našla čas na tréning. Niekedy bolo pokušením aj jedlo, inokedy ma hnal hlad – ale keď som si zacvičila, potom som ani nebola až taká hladná a rozhodla som sa dať si niečo iné, ako keď sa hladná pozeráš do chladničky (alebo do skrinky so sladkosťami) a zjedla by si hocičo. 😃Môj aktuálny cieľ je podobný ako pri prvej premene – zhodiť 3-4 kg a zmenšiť brucho.

Ak by si mala odkázať ženám, ktoré už raz schudli, no postupne sa vrátili späť, čo by to bolo? Ako sa nebáť začať znovu a nebrať to ako neúspech?

V mojom prípade som si pauzu od cvičenia dala kvôli tehotenstvu, čo je, samozrejme, ospravedlniteľné. 😊 Mohla som však začať cvičiť aj skôr ako po dvoch rokoch, a teraz už nemám žiadnu dobrú výhovorku, prečo som nezačala. Ale aspoň teraz som sa rozhodla, že znovu začnem, a aj to považujem za úspech. Po pôrode to boli hlavne prechádzky a nosenie „závažia“ na hrudi. 😊

Ženám by som odkázala, aby si spomenuli, ako dobre sa cítili predtým, keď cvičili, akú radosť im to prinášalo, ako si mohli ukradnúť čas pre seba a pritom urobili pre svoje telo niečo neuveriteľne prospešné. Toľko endorfínov sa hocikedy nevyplaví! 😊 Treba si dať reálne ciele, byť so sebou v rámci možností spokojná a nevystavovať sa prílišnému zaťaženiu.Keď som chorá, necvičím. Keď nevládzem, necvičím, lebo inak sa preťažím – a potom fakt necvičím. 😃 Ak vás rodina v tom nepodporuje, nájdite si čas, keď ste samé, a zacvičte si. Aspoň krátko – získať späť návyk a postupne pridávať. Ideálne je aj nevrátiť sa k strave „pred cvičením“, ale venovať sa aj tomu, čo jeme. Lebo zdravé jedlo nám dáva tú správnu energiu. 💪😊

Ochutnaj Fitnutku – zdravú dobrotu plnú orechov! 🥜

🍫Hľadáš lahodnú a výživnú nátierku bez zbytočností? Fitnutka je ideálnou voľbou! Vyber si svoju obľúbenú príchuť a dopraj si zdravé maškrtenie bez výčitiek.

Na e-shope Fitshakera nájdeš aj ďalšie skvelé príchute, ktoré stoja za vyskúšanie! Objav všetky varianty a nájdi si tú svoju.

👉 Objednaj si ju na e-shope Fitshaker a vychutnaj si každú lyžičku! 💛

fitshaker čokoláda
Fotka autora
Dominika Hudáková
Redaktorka vo Fitshaker

Milujem cvičenie, zdravý životný štýl, motivačné knihy, no v prvom rade svoju rodinu. Ako mama často potrebujem nekonečnú dávku tvorivosti a nápadov, ako toto všetko skĺbiť a vytvoriť zdravé prostredie pre moju rodinku. Hoci sa viac venujem cvičeniu, varenie neostáva v úzadí. Rada skúšam nové recepty a to tak, že tradičné potraviny mením za zdravé varianty, aby sme neopustili tradície, a zároveň aby sme sa posúvali vpred. Základom zdravého života je jedlo, keďže je to náš hlavný zdroj energie. A aký zdroj si dáš, tak dobre sa máš 😊

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.