Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

FOTOTRÉNING na posilnenie imunity. Cvičenie, s ktorým budeš fit!

posilnenie imunity

Jeseň aj zima sú veľmi náročnými obdobiami pre našu imunitu. Aby sme nepreležali toto obdobie v posteli, je vhodné čo najviac posilňovať svoju obranyschopnosť.

Joga je jedným zo spôsobov ako môžeme svoje telo pripraviť na nápor baktérií a vírusov. Imunita sa nám isto odvďačí. Ak si chceme udržať pevné zdravie, dôležitá je už prevencia. Odborníci sa zhodujú, že pod zdravý životný štýl patrí vyvážená strava, dobré trávenie, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a dobrý psychický stav človeka. Ideálne je nastaviť si dlhodobo taký životný štýl, ktorý vyhovuje nášmu telu aj duši.

Prečo joga?

Cvičenie jogy nám pomáha zvýšiť imunitu vďaka viacerým faktorom. Relaxácia pomáha upokojiť myseľ a tým podporiť dobrý psychický stav. Špeciálne cviky zase rozprúdia lymfatický systém, ktorý má výrazný podiel na podpore imunitného systému. Pracuje na princípe svalovej kontrakcie, čím pomáha odvádzať z tela baktérie a vírusy oveľa rýchlejšie. Pohyb lymfy je ovplyvnený gravitáciou. Preto všetky cviky, pri ktorých sa hlava dostane pod úroveň srdca, sú veľmi účinným spúšťačom prirodzenej obranyschopnosti tela.
oslabena imunita

Jogová zostava na podporu imunity

Táto zostava ti pomôže udržať si pevnú imunitu. Cvič ju ideálne každé ráno, prípadne podvečer. Stačí ti pohodlné oblečenie a jogová karimatka. Na záver cvičenia si ľahni na chrbát do polohy mŕtvoly a len pokojne dýchaj. Ostaň aspoň chvíľu relaxovať a len pozoruj svoj dych.

1. Pozícia dieťaťa

Posaď sa na päty a uvoľni celé telo.  Oči sú privreté, čelo sa dotýka podložky. Ak potrebuješ, daj nohy mierne od seba, aby bol chrbát úplne uvoľnený. Prípadne použi blok (hrubú knihu) a podlož si ním čelo. V polohe ostaneme aspoň 5 dlhých nádychov a výdychov nosom.
ako posilnit imunitu

2. Pozícia psa

Prejdi do polohy mačky a z nej vytiahni panvu vysoko hore. Narovnaj chrbát, uvoľni hlavu a ťahaj sa nohami vysoko hore a vzad. Snaž sa položiť chodidlá na zem. Zo začiatku môžu ostať pokrčené kolená a nohy na špičkách. V pozícii vydrž aspoň 5 nádychov.
joga pre začiatočníkov

3. Pozícia široký predklon

Prejdi nohami do širokého postoja a natiahni sa čo najnižšie k zemi. Chyť sa za vonkajšiu stranu nôh a priťahuj hlavu k zemi. Ostaň v polohe aspoň 5 nádychov.
online cvicenie

4. Sviečka

Z ľahu na chrbte zdvíhaj pomaly panvu, krk ostáva uvoľnený. Podopieraj si kríže, ostaň na ramenách a nohy ťahaj vysoko hore. Pokojne dýchaj a podrž, kým ti je v polohe príjemne. Nerob sviečku v tehotenstve ani počas menštruácie.
online cvicenia

5. Pluh

Z pozície sviečky nechaj klesnúť nohy za hlavu. Ak sa dá, nohy ostávajú vystreté a dotýkajú sa zeme. Zatlač špičky do zeme a napni stehná. Podrž niekoľko nádychov, kým ti je v pozícii príjemne. Keď vychádzaš z pozície, rozpleť prsty na rukách a pomaly roluj chrbát na zem.
program na cvicenie

6. Ryba

V ľahu na chrbte si podopri lakťami hrudník a pomaly s nádychom vytláčaj hrudník vysoko hore. Ak máš uvoľnený krk, môžeš hlavou klesnúť až k zemi. Podrž chvíľu a vráť sa tak, že zatlačíš lakte do zeme a zdvihneš hlavu.
cvicenie na doma
 
Vedela si o tom, že jogu s profi trénermi môžeš cvičiť aj u nás v online fitku Fitshaker.sk? Stačí sa len pridať medzi PREMIUM členov, rozprestrieť jogamatku doma pred telkou a môžeš sa pustiť do cvičenia. Skvelé však :-)? 
joga na doma
Fotka autora
Nikol Chovancová
Trénerka jogy vo Fitshaker

Som mamou dvoch synov, inak tiež jogínka a koučka, ktorá miluje život. Viac ako 10 rokov sa intenzívne venujem práci na mojom osobnostnom raste. Absolvovala som množstvo seminárov a workshopov. Cvičím jogu a využívam rôzne formy meditácií na svoj sebarozvoj. Pochopila som, že pre život v rovnováhe a radosti je dôležité byť v spojení so svojím telom, ovládať svoju myseľ a neustále na sebe pracovať. Ak by ste si chceli so mnou zacvičiť, moje videá nájdete aj na Fitshakeri. Ak sa potrebujete v živote posunúť ďalej, zvládnuť ťažké obdobie alebo chcete žiť naplno a v radosti, rada sa stanem vašim osobným koučom. Mojim klientom ponúkam bezpečný a dôverný priestor na rozhovor, v ktorom sa zastavíme a preskúmame život z rôznych uhlov. Viac o mne a mojich aktivitách: www.nikolchovancova.sk.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.