Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Floating: relaxačno-liečivá metóda, ktorej účinky musíš vyskúšať na vlastnej koži!

Floating je relaxačná metóda, ktorá v sebe spája simuláciu prostredia Mŕtveho mora a princíp beztiažového plávania. Táto úžasná kombinácia prináša celý rad benefitov pre náš organizmus či už na fyzickej, alebo psychickej úrovni. Hodina strávená v špeciálnej floatačnej vani by sa dala prirovnať až k štyrom hodinám spánku. Prečo by sme liečivé účinky floatingu mali vyskúšať na vlastnej koži?

Čo je to ten floating, inak aj float terapia alebo vodoliečba? Prečo je dôležité podstúpiť terapiu v úplnej tme?

Floating predstavuje nadnášanie vo vode, ktorá svojou hustotou imituje prostredie Mŕtveho mora a beztiažový stav. Vodoliečbou sa nazýva preto, lebo táto voda obsahuje veľmi veľa minerálov, ktoré majú priaznivý účinok na človeka. Koža je najväčším absorbentom, preto sa cez ňu minerály ľahko dostávajú do tela.
Terapiu sa odporúča podstúpiť v úplnej tme. Deprivačné nádrže sú navrhnuté tak, aby otupili vaše zmysly vrátane chuti, sluchu a čuchu. Okrem toho v nádrži nič nevidíte ani nepočujete, čo má pomôcť tomu, aby sa človek maximálne uvoľnil a zrelaxoval.
ako relaxovať
 

Viete nám priblížiť históriu floatingu? Kde, v akom roku a za akých okolností vznikol a ako prebiehala prvá terapia?

 Jedným z najväčších objavov zameraných na relaxáciu tela je bezpochyby floating, ktorý je založený na princípe beztiažového plávania a simulácie dokonalého prostredia Mŕtveho mora. Objaviteľom floatingu je americký vedec a spisovateľ dr. John Lilly, ktorý dal už v roku 1954 postaviť prvý floating tank.
Neskôr, na prelome 70. a 80. rokov, mohli Američania využiť iba za 20 dolárov na hodinu tzv. floatačnú vaňu, ktorá bola jedným časopisom označená ako „jeden zo sto najväčších vynálezov v histórii ľudstva“.
 

Ako prebieha samotná terapia v súčasnosti a ako sa vopred na terapiu pripraviť? Na čo by sme určite nemali zabudnúť?

Na terapiu sa netreba špeciálne pripravovať. Do floatingu by nemal ísť človek hladný, ale ani príliš najedený. Nemal by mať šošovky a je potrebné ísť bez mejkapu, aby sa neznehodnotil roztok. Pred procedúrou sa treba poriadne osprchovať sprchovým gélom. Na plavky však môžeme zabudnúť, tie nie sú potrebné.
floating terapia
 

Čím je špeciálny floating tank – nádoba, v ktorej prebieha terapia?

Táto neobvyklá metóda relaxácie ponúka veľmi rýchle uvoľnenie tela i ducha. Dosiahneme ho asi hodinovým pobytom vo floating tanku naplnenom teplou hustou slanou kvapalinou. Táto nadnáša telo a imituje tak do značnej miery bezváhový stav. Pretože je priestor vane uzavretý a človek vnútri je oddelený od všetkých vonkajších vnemov, dochádza ľahko k absolútnemu uvoľneniu pohybového aparátu, kĺbov, svalov, ale aj vedomia. Účinok zvyšujú vírivé dýzy zabudované do dna vane a po obvode zariadenia, ktoré relaxujúci ovláda zvnútra.
Všeobecne sa odporúča zostať čo najdlhšie v stave ticha a pokoja, v druhej polovici relaxačného času možno precítiť masážne účinky vírivých dýz, prípadne nechať na telo „stekať“ tóny príjemnej relaxačnej hudby.
 

Prečo ľudia veľmi radi floatujú, respektíve, aké zdravotné benefity nám môže ponúknuť?

Uvoľnenie sa môže priaznivo prejaviť na celkovom zdravotnom stave. Skúsenosti potvrdzujú, že po floatácii dochádza k zlepšeniu pohybového aparátu, k odstráneniu bolesti kĺbov i k zvýšeniu ich pohyblivosti. Ďalej sa rýchlejšie hoja zlomeniny a iné zranenia. Vďaka slanému prostrediu sa celý organizmus prečisťuje a vyplavujú sa odpadové produkty, ktoré spôsobujú podráždenie, únavu, depresie. Krvné riečisko sa rozširuje, dochádza k tzv. vazodilatačnému efektu − do buniek sa dostáva viac výživných látok a urýchľuje sa odplavovanie kyseliny mliečnej z tela.
Táto terapia môže byť prínosná pri:

  • ľahších formách obrny,

  • reumatologických ochoreniach,

  • vrodených chybách chrbtice – skolióze a kyfóze v detskom veku,

  • poúrazových stavoch kĺbov – stavoch po zlomeninách,

  • kožných ochoreniach − lupienke, atopickom ekzéme,

  • zmiernení stresov a depresií,

  • Scheuermannovej chorobe,

  • rôznych pooperačných a poúrazových stavoch – krčnej, bedrovej chrbtici, medzistavcových platničiek, kĺbov,

  • únavovom syndróme,

  • detoxikácii organizmu a veľa iných.


float tank
 

Môže floating pozitívne ovplyvniť aj psychiku?

Štúdie fínskeho lekára dr. Johna Turnera naznačujú, že floating redukuje množstvo stresových biochemických látok a ich priaznivú hladinu udržuje nielen po celé dni, ale aj týždne. V priebehu relaxácie v tanku dochádza k tvorbe endorfínov v mozgu a k navodeniu príjemného pocitu eufórie. Pretože môže tento pocit pretrvávať, človek sa začne dobre vyrovnávať s rôznymi stresovými situáciami. Stáva sa vyrovnanejším a priateľskejším, lepšie spí, zlepšuje sa jeho pamäť i výkonnosť a znižuje sa pravdepodobnosť ochorenia. To však nie je všetko.
Floatácia navodzuje produkciu mozgových vĺn alfa a umožňuje dokonca vyladiť mozog na vlny theta. To je stav, do ktorého sa človek dostáva len vďaka dlhodobému cvičeniu určitých meditačných techník.
Dochádza tiež k synchronizácii oboch mozgových hemisfér. To vedie okrem iného k vytvoreniu optimálnej rovnováhy tela a mysle, čo má za následok nielen rad pozitívnych zmien v oblasti psychiky, ale aj úpravu radu funkcií fyzického tela. Normalizuje sa krvný tlak, zlepšuje sa srdcová činnosť, funkcia dýchacieho ústrojenstva, stabilizuje sa nervový systém a iné.
Pri pobyte človek vo vani zabúda na vonkajší svet a je schopný plne sa sústrediť na to, čo prebieha vnútri jeho tela i mysle. Niektorí relaxujúci prirovnávajú pobyt vo floating tanku k pôsobeniu drogy, lebo okrem všetkého, čo už bolo povedané, býva tiež prítomný pocit ničím nerušeného bezdôvodného šťastia.
Priaznivých a zaujímavých účinkov na ľudský organizmus je oveľa viac, než tu môžeme zachytiť.
Vodoliečba
 

Ako často je potrebné terapiu absolvovať, aby sme pocítili tieto všetky účinky? Pocítime ich už po prvej terapii?

Po absolvovaní prvej terapie človek pocíti uvoľnenie, ale u každého je to individuálne a záleží, s akým problémom príde.
 

Komu je určený a kto, naopak, by mal na floating zabudnúť?

Floating si môže užívať prakticky každý. Najväčší záujem však majú ľudia s najrôznejšími kožnými ťažkosťami, ako sú napríklad atopický ekzém a lupienka.
Ďalej s depresiou, stresom, a to akejkoľvek formy, únavou, únavovým syndrómom, ochorením dýchacích ciest, pooperačnou stuhnutosťou kĺbového systému, poškodením pohybového aparátu, napríklad problémy s kĺbmi, chrbticou, ischiasom, reumatickým ochorením, celulitídou, cievnou nedostatočnosťou a inými ťažkosťami.
Ľudia, ktorí trpia fóbiou z malého priestoru, by mali pred vstupom do floatačnej vane skonzultovať svoj ​​problém s odborníkom. Niekedy pomôže, keď si relaxujúci nechá veko tanku pootvorené.
Tehotným ženám pred absolvovaním terapie odporúčame konzultáciu so svojím lekárom.
Floating
Floating je bezpochyby prostriedkom, ktorý umožňuje vrátiť sa k liečivým silám prírody a znova precítiť, aké to bolo, keď sme sa ešte nachádzali v bezpečnom prostredí matkinho lona tesne pred narodením.
Na záver treba len dodať, že floating je už dostupný aj u nás.
 
Za úžasné informácie ďakujeme Floating centru v Banskej Bystrici.
 
Ďalšou skvelou formou ako uvoľniť telo a zrelaxovať je aj cvičenie. V našom online fitku nájdeš vyše 600 tréningov, zacvičíš si u nás, či si začiatočníka alebo pokročilá, či ťa baví pomalšie alebo dynamické cvičenie:
cvičenie pre ženy
 
Pozri si aj:
Nemáš ešte darček? 50+ last minute tipov nielen na Vianoce!
Fitshaker podcast č. 8: Lucia Nosko a liečenie zvukom
Fitshaker podcast č. 6: S Wim Hof k lepšej imunite
“V tme môžem byť oveľa viac sám so sebou”, tvrdí Patrik po viacdňovom pobyte v ústraní
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.