1. Aký je tvoj názor ako odborníčky na jogu (a nielen na ňu) na redukciu váhy? Dá sa jogou schudnúť?
Keď však jogu zredukujeme na jej fyzický prejav a či sa dá s jogou schudnúť? Áno dá. Ale záleží aj na tom, akému systému jogy sa venuješ. Sú menej dynamické systémy, dynamické a viac dynamické. Každým pohybom sa dá schudnúť a ak popri cvičení jogy dôjde k redukcii hmotnosti, tak ide skôr o „vedľajší efekt“. Chcem tak klientom rovno upraviť očakávania, keď sa prvýkrát postavia na podložku. Taktiež záleží na východzej váhe adepta jogína a veľká časť úsilia spočíva v zložení a vyvážení stravy.
2. Aké sú tvoje skúsenosti?
V ashtanga joge to znamená, že cvičíš každý deň v týždni a jeden deň si necháš voľno. Keď poznáš celú sériu, prax trvá približne hodinu až hodinu až pol. Spravidla sa pri ashtange poriadne spotíš, čo je presne efekt, ktorý chceš. Pravidelnosť však neznamená, že musíš každý deň odcvičiť celú sériu, ale postaviť sa na podložku a mať prax, odcvičiť koľko telo dá. Pravidelne, každý deň, ideálne v rovnakú hodinu. To je úspech celého procesu.
Tak ako aj v mojom prípade, radšej si vyhradím čas na cvičenie jogy, ako na vysedávanie pred telkou. Večer idem skoro spať, aby som sa mohla ráno ešte predtým, ako idem do práce, postaviť na podložku a zacvičiť si. Ak sa skutočne ponoríte do jogovej praxe, ide to ruka v ruke s úpravou životného štýlu, čo v mojom prípade viedlo k pozitívnej zmene, aj keď si to vyžaduje dávku disciplíny.
3. Ak chceme upraviť naše krivky, stačí nám iba cvičiť? Odporučila by si nejaký overený tréningový plán?
Preto by som začínajúcim jogínom odporučila chodiť na hodiny k svojmu učiteľovi čo najčastejšie, to značí každý deň. Začiatky bývajú, ako sa hovorí, najťažšie, ale zase to bude mať najväčší efekt. Záleží na vyspelosti cvičenca, ale približne za dva týždne až mesiac sa dá zvládnuť naučiť prvá séria ashtanga jogy, samozrejme pod vedením učiteľa, ktorý pozná vašu fyzickú kondíciu a prípadne problémy. S týmito poznatkami môžete pracovať ďalej, rozvíjať ich a hlavne cvičiť doma a nastaviť si tak svoju osobnú pravidelnú prax.
4. Poznáme sa pár rokov a vždy som obdivovala tvoju ohybnosť a silu. Je možné ju natrénovať alebo je to len výsledkom každodennej praxe?
To kde som dnes, po rokoch s jogou, je výsledkom praxe. Zámerne som vynechala, každodennej, pretože keby som tvrdila, že to je výsledkom každodennej praxe, trochu by som zavádzala a nehovorila pravdu. V živote človeka sú totiž rôzne obdobia, tie dobré aj zlé. Respektíve sú obdobia. Niekedy je všetko fajn, človek sa môže venovať svojmu rozvoju, niekedy zase nastane obdobie, kedy človek hľadá svoju cestu, prekonáva prekážky a podobne. Aj keď sa dnes dá povedať, že mám každodennú prax, práve tieto skúsenosti ma doviedli tam, kde som. Stále sa však učím. Je tu toho tak veľa, čo ma ešte čaká. Ako znie povestný idióm: „Čím viac viem, tým viac neviem“, tak to u mňa skutočne platí. Joga je galaxia poznatkov, ktorá čaká kým ju prebádame.
5. Prezraď čitateľkám, čomu sa teraz venuješ a aké sú tvoje plány do budúcna.
Ak ťa tento článok inšpiroval a máš neuhasiteľnú chuť začať cvičiť jógu, skús to s nami! Garantujeme ti, že neoľutuješ.
Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.