Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Dá sa schudnúť jogou? 5 otázok pre inštruktorku Denisu Uhliarovú

Dnes ti prinášam rozhovor s milou osôbkou, profesionálkou, pre ktorú je joga nielen cvičením, ale aj životným štýlom. Okrem toho sa venuje antropológii a joga ju bude sprevádzať aj najbližší rok, ktorý strávi v Indii. Poď so mnou zistiť, či je možné schudnúť jogou a ako sa k svojim cieľom dopracovať. 

1. Aký je tvoj názor ako odborníčky na jogu (a nielen na ňu) na redukciu váhy? Dá sa jogou schudnúť?

Keď som začala s jogou, tiež ma to zaujímalo ako klasickú tínedžerku a začínajúcu tanečnicu, pre ktorú je krása tela dôležitá. Predtým, ako v úplnosti odpoviem na túto otázku, treba si v prvom rade uvedomiť, že joga je filozofický systém, ktorý je ukotvený v staroindických písomnostiach z védskeho obdobia. To, ako vníma západný svet jogu je predovšetkým tá fyzická stránka, ktorá je pre nestranného diváka z pochopiteľných dôvodov najviditeľnejšou charakteristikou. Takže nie je joga ako joga.
Keď však jogu zredukujeme na jej fyzický prejav a či sa dá s jogou schudnúť? Áno dá. Ale záleží aj na tom, akému systému jogy sa venuješ. Sú menej dynamické systémy, dynamické a viac dynamické. Každým pohybom sa dá schudnúť a ak popri cvičení jogy dôjde k redukcii hmotnosti, tak ide skôr o „vedľajší efekt“. Chcem tak klientom rovno upraviť očakávania, keď sa prvýkrát postavia na podložku. Taktiež záleží na východzej váhe adepta jogína a veľká časť úsilia spočíva v zložení a vyvážení stravy.
chudnutie a joga
 

2. Aké sú tvoje skúsenosti?

Joge ako takej sa venujem už takmer deväť rokov (keď to píšem, tak sa mi ani nechce veriť), z toho posledných päť rokov sa venujem ucelenému jogovému systému, ktorý sa nazýva ashtanga joga. Tá sa radí medzi najdynamickejšie systémy. Moje osobné skúsenosti ako praktizujúceho jogína hovoria, že najdôležitejšia je pravidelnosť osobnej praxe.
V ashtanga joge to znamená, že cvičíš každý deň v týždni a jeden deň si necháš voľno. Keď poznáš celú sériu, prax trvá približne hodinu až hodinu až pol. Spravidla sa pri ashtange poriadne spotíš, čo je presne efekt, ktorý chceš. Pravidelnosť však neznamená, že musíš každý deň odcvičiť celú sériu, ale postaviť sa na podložku a mať prax, odcvičiť koľko telo dá. Pravidelne, každý deň, ideálne v rovnakú hodinu. To je úspech celého procesu.
joga_denisa
Skúsenosť, ako učiteľa ashtanga jogy, len potvrdzuje moje skúsenosti ako praktikanta. Mám neskutočne veľa príkladov mojich študentov, ktorí sa pravidelnou praxou prepracovali ku krásnemu a hlavne vitálnemu telu. Spravidla to boli študenti, ktorých očakávanie nebolo v prvom pláne zredukovať hmotnosť a ak aj bolo, tak si upravili najmä jedálniček a celkovo životný štýl.
Tak ako aj v mojom prípade, radšej si vyhradím čas na cvičenie jogy, ako na vysedávanie pred telkou. Večer idem skoro spať, aby som sa mohla ráno ešte predtým, ako idem do práce, postaviť na podložku a zacvičiť si. Ak sa skutočne ponoríte do jogovej praxe, ide to ruka v ruke s úpravou životného štýlu, čo v mojom prípade viedlo k pozitívnej zmene, aj keď si to vyžaduje dávku disciplíny.
chudnutie a jóga
 

3. Ak chceme upraviť naše krivky, stačí nám iba cvičiť? Odporučila by si nejaký overený tréningový plán?

Ako som spomínala, overený tréningový plán tkvie len a len v disciplíne a pravidelnosti. Radšej menej, ale zato každý deň v týždni s výnimkou jedného dňa na oddych, ako raz za čas a veľa, až do mŕtva. Táto disciplína trénuje aj našu myseľ a ducha, čo je pri cvičení jogy veľmi dôležité a postupne si túto skutočnosť dokážeme uvedomiť.
Preto by som začínajúcim jogínom odporučila chodiť na hodiny k svojmu učiteľovi čo najčastejšie, to značí každý deň. Začiatky bývajú, ako sa hovorí, najťažšie, ale zase to bude mať najväčší efekt. Záleží na vyspelosti cvičenca, ale približne za dva týždne až mesiac sa dá zvládnuť naučiť prvá séria ashtanga jogy, samozrejme pod vedením učiteľa, ktorý pozná vašu fyzickú kondíciu a prípadne problémy. S týmito poznatkami môžete pracovať ďalej, rozvíjať ich a hlavne cvičiť doma a nastaviť si tak svoju osobnú pravidelnú prax.
joga_chudnutie-na-zemi
 

4. Poznáme sa pár rokov a vždy som obdivovala tvoju ohybnosť a silu. Je možné ju natrénovať alebo je to len výsledkom každodennej praxe?

Ďakujem veľmi pekne, to mi lichotí. Ohybnosť a sila sú presne tie dva aspekty, ktoré chceme pravidelnou praxou dosiahnuť a zharmonizovať. Niektorí ľudia, ako napríklad športovci majú s ohľadom na ich aktivitu viac svalovej hmoty, sú vystavení vyššej fyzickej záťaži, a preto majú aj prirodzene viac sily, no menej flexibility. Naopak ľudia, veľmi štíhli sa hneď na prvej hodine vedia „zauzliť“ do rôznych polôh, čo frustruje „svalovcov“, ale nezvládajú až tak dobre tú dynamickú stránku ashtangy, a to jednotlivé prechody, skoky do kliku, atď. Jednoducho nemajú až tak vybudované svoje „core“ (jadro). Teraz som síce uviedla dva extrémy, ale z týchto kontrastov sa dajú vytvoriť rôzne variácie.
joga__chudnutie
Čo sa týka mňa, keď sa na mňa niekto pozrie, asi by mi nehuádol, že robím jogu, lebo nepatrím do kategórie štíhli ľudia, tak, ako sa to väčšinou marketingovo prezentuje. Vychádza to z mojej „prakrti“, teda konštitúcie. Keď som začínala s jogou, šermovala som šesť rokov a aj keď som mala už vybudovanú akúsi „kultúru tela“, nebola som ani zďaleka taká ohybná. Silu som vždy mala, takže aspoň niečo.
To kde som dnes, po rokoch s jogou, je výsledkom praxe. Zámerne som vynechala, každodennej, pretože keby som tvrdila, že to je výsledkom každodennej praxe, trochu by som zavádzala a nehovorila pravdu. V živote človeka sú totiž rôzne obdobia, tie dobré aj zlé. Respektíve sú obdobia. Niekedy je všetko fajn, človek sa môže venovať svojmu rozvoju, niekedy zase nastane obdobie, kedy človek hľadá svoju cestu, prekonáva prekážky a podobne. Aj keď sa dnes dá povedať, že mám každodennú prax, práve tieto skúsenosti ma doviedli tam, kde som. Stále sa však učím. Je tu toho tak veľa, čo ma ešte čaká. Ako znie povestný idióm: „Čím viac viem, tým viac neviem“, tak to u mňa skutočne platí. Joga je galaxia poznatkov, ktorá čaká kým ju prebádame.
chudnutie a jóga
 

5. Prezraď čitateľkám, čomu sa teraz venuješ a aké sú tvoje plány do budúcna.

Onedlho odchádzam do Indie na ročný výskumný pobyt, kde sa budem ako antropológ venovať výskumu domorodých etník v indickom štáte Gudžarát. Ide o dlhodobo plánovaný projekt, ktorému sa venujem v rámci môjho doktorandského štúdia na Ústave orientalistiky SAV v sekcii indológie. To je teraz aktivita, ktorá najviac zamestnáva moju hlavu. Chcela by som, keď už budem v Južnej Ázii pocestovať a vydať sa aj do juhovýchodných krajín Ázie, kde som ešte nebola. Na kultúre týchto krajín je pre mňa niečo vskutku magické. Keď sa vrátim, budem štandardne pokračovať vo výskumnej činnosti a rada by som i naďalej učila jogu a tanec, tak ako doteraz.
joga_denisa-v-chrame
Ďakujem za rozhovor! 
 
Ak ťa tento článok inšpiroval a máš neuhasiteľnú chuť začať cvičiť jógu, skús to s nami! Garantujeme ti, že neoľutuješ.
 
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.