
Cytológia v gynekológii je vyšetrením, ktoré je súčasťou gynekologických preventívnych prehliadok a na Slovensku slúži zároveň aj ako metóda na skríning rakoviny krčka maternice. Čo je gynekologická cytológia, aký je jej význam a čo z nej vieme zistiť si vysvetlíme v tomto článku.
Čo je gynekologická cytológia?
Cytologické vyšetrenie je v našich podmienkach kľúčovým nástrojom v prevencii rakoviny krčka maternice. Cytologické vyšetrenie je jednou z možností screeningu – aktívneho vyhľadávania chorôb, alebo predchorobných zmien u ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky ochorenia. Cieľom je zachytiť predrakovinové zmeny včas a mať tak možnosť správne ich sledovať či liečiť tak, aby sa predišlo vzniku rakoviny krčka maternice.

Čo vieme z cytológie zistiť?
Gynekologická cytológia sa vykonáva buď tzv. PAP testom (konvenčná cytológia), alebo ako LBC (Liquid based cytology). Počas cytologického vyšetrenia vám lekár odoberie ster z krčka maternice, z ktorého následne vieme vyhodnotiť či sú bunky normálne, alebo na nich vieme pozorovať rôzne abnormality rôznej závažnosti.
Cytológia môže poskytnúť rôzne výsledky:
- Normálny nález: je ten, pri ktorom odobratá vzorka neobsahuje žiadne abnormality
- Abnormálne nálezy: rôzne druhy abnormálnych cytologických nálezov, od ľahších po závažnejšie. Tieto nálezy môžu, ale nemusia znamenať, že sú na krčku maternice prítomné predrakovinové zmeny alebo zriedkavo už aj rakovina. Preto ich je potrebné ďalej riešiť napríklad dorobením HPV testu, opakovaním kontrolných cytológie neskôr o niekoľko mesiacov alebo vykonaním ďalšieho vyšetrenia, tzv. kolposkopie. Pri kolposkopii môže gynekológ odobrať z krčka maternice biopsiu (kúsok tkaniva na histologické vyšetrenie), ktorou potvrdí alebo vylúči predrakovinové zmeny (dyspláziu) alebo rakovinu krčka maternice (karcinóm). Spôsob riešenia abnormálnych cytologických nálezov závisí od druhu výsledku cytológie a často aj od veku. U mladých žien sú ľahké zmeny pomerne časté a nemusia ešte znamenať problém, väčšinou sa časom upravia.
Konvenčná cytológia vs. LBC
Obe metódy cytologického vyšetrenia majú rovnaký cieľ — identifikovať abnormálne alebo rakovinové bunky, no líšia sa v technike odberu vzorky, príprave a následnom vyhodnotení. Pri konvenčnej cytológii sa vzorka buniek odoberá z krčka maternice pomocou špeciálnej štetky alebo škrabky. Táto vzorka sa potom priamo nanesie na mikroskopické sklíčko, kde sa následne fixuje a farebne upravuje na vyšetrenie pod mikroskopom. Pri LBC je odber vzorky podobný, ale namiesto priameho nanášania buniek na sklíčko sa získané bunky odoberú do špeciálnej tekutiny. Tento roztok je následne spracovaný v laboratóriu, kde sa prenáša na sklíčko a následne sa vyhodnocuje pod mikroskopom. Pri LBC vie laboratórium z jednej vzorky vyšetriť okrem cytológie aj prítomnosť vysokorizikových typov HPV, chlamýdii, mykoplaziem, gonokokov či iných pohlavných chorôb.

Prečo je cytológia dôležitá?
Rakovina krčka maternice patrí k závažným ochoreniam, ktoré však vieme zachytiť v ešte predrakovinových zmenách. Vďaka cytológii vieme tieto zmeny zachytiť včas a vzniku rakoviny tak predísť. Cytologické vyšetrenie je súčasťou preventívnych prehliadok. Podľa odporúčaní by sa malo cytologické vyšetrenie vykonávať u žien od 23 rokov v intervale každé 3 roky, ak sú výsledky v poriadku. Cytológiu je ideálne vyšetrovať hneď po menzese, akceptovateľné vyšetrenie je kedykoľvek mimo menštruáciu.
✨ Posilňujeme ženy, aby mohli byť najlepšou verziou seba samých! ✨
Na Fitshakeri veríme, že zdravie a pohoda začínajú v kuchyni a pohybom. S našimi receptami, tréningami a podporou komunity ti pomáhame cítiť sa silná, sebavedomá a plná energie.
➡️ Pridaj sa k nám a začni svoju cestu za lepším JA ešte dnes! 💪🌿
ZDROJE:
https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21714-cytology
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/liquid-based-cytology
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.