Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čo robiť, keď chcem schudnúť alebo pribrať? Jednoduché tipy od trénera TU

jednoduché typy od trenéra
Nie každý chce schudnúť a nie každý chce pribrať. Ale sú medzi nami ľudia, ktorí sa trápia s chudnutím, ale aj takí, ktorí sa trápia s priberaním. Tí, ktorí chcú schudnúť sa vo väčšine prípadov učia menej jesť a viac sa hýbať a tí, ktorí chcú pribrať sa učia viac jesť a menej sa hýbať, alebo sa hýbať tak, aby z toho priberali. Platia určité zásady, ktoré je potrebné dodržať či už pri chudnutí alebo pri priberaní. Uvedieme si tie najzákladnejšie, ktoré ti vedia priniesť výsledky, ak sa nachádzaš v jednej z týchto dvoch skupín ľudí.

# 1: Čo robiť, keď chcem schudnúť?

Pre chudnutie platí jednoduchý vzorec, tvoj výdaj by mal byť vyšší ako príjem. To môžeš dosiahnuť týmito jednoduchými tipmi.

Ako sa stravovať, keď chcem schudnúť?

Od stola odchádzaj nasýtená tak na 80 - 90%. Automaticky tým znížiš svoj príjem a podporuješ proces chudnutia. Nemusíš so sebou nosiť váhu pre váženie stravy. Ty najlepšie vieš, koľko bežne zješ a teraz stačí z týchto porcií ubrať 10 - 20%. Zvládneš to. ;-)
co robit

Čo cvičiť, keď chcem schudnúť?

Po úprave stravy nasleduje cvičenie. Okrem tréningov doma s vlastnou váhou, ktoré môžeš cvičiť, je vhodné nastaviť tréningový plán komplexne. Pridaj si aspoň 1x v týždni kardio tréning v konštantnom tempe, ale aj 1x v týždni kardio intervalovým štýlom. Takto zabezpečíš sama sebe lepšie výsledky za kratší čas a neupadneš tak skoro do monotónnosti a zastavenia dosahovania výsledkov.

Ako nastaviť myseľ, keď chcem schudnúť?

Ver, že ak dokážeš schudnúť čo i len 0,5 kg, tak dokážeš schudnúť aj ďalších 0,5 kg. To je spolu 1 kg, a potom ďalšie kilo a ďalšie kilo. A takto to postupne dotiahneš až do svojho cieľa. Schudnutie čo i len 0,5 kg je presvedčením toho, že to funguje a treba sa toho držať. Maj vieru a nepoľavuj. Dokážeš to. ;-)

ako schudnut

# 2: Čo robiť, keď chcem pribrať?

Pre priberanie platí jednoduchý vzorec, tvoj príjem by mal byť vyšší a výdaj nižší. To môžeš dosiahnuť týmito jednoduchými tipmi.
 

Ako sa stravovať, keď chcem pribrať?

Od stola odchádzaj vždy nasýtená aspoň na 110%, čiže minimálne o 10% viac ako si bežne zvyknutá. Tým pádom zješ viac a vytváraš tak ideálne prostredie pre priberanie.

Pozn. Ak chceš priberať zdravo, bavíme sa o zdravej strave. Nie o strave plnej transmastných tukov, cukrov, umelých sladidiel a pod.

ako pribrat

Čo cvičiť, keď chcem pribrať?

Otázkou je, či chceš nabrať svalovú hmotu alebo tuk. Ak ide o svalovú hmotu, tak ti odporúčam zaradiť aj cviky so závažím v rozsahu 3-4 série po 8-12 opakovaní pre naberanie objemu svalov.

V prípade ak ti nevadí nabrať aj tuk, tak môžeš celkovo zredukovať tréningy na maximálne 1-2 tréningy, z čoho 1. tréning bude posilňovací ako som popísal vyššie a 2. bude 20-minútová prechádzka pre lepšie vstrebávanie živín a efektívnejšie priberanie.

chudnutie

Ako nastaviť myseľ, keď chcem pribrať?

Možno máš pocit, že teraz konzumuješ veľa, ale ak by to stačilo, tak by si aj priberala. Preto zmobilizuj svoje sily a zapracuj na tom, aby si skutočne jedla aspoň o 10% viac. Pokiaľ to zvládneš, časom sa ukážu výsledky a budeš sa z toho tešiť.

Zhrnutie

Aj keď si celý život chudá, teraz je ten pravý čas zvrátiť to a aj keď celý život trpíš nadváhou, nastal čas zmeniť to. Postupným zapracovaním týchto krokov do tvojho života sa tam dopracuješ. Držím ti prsty! :-)

Ako BONUS si môžeš zdarma stiahnuť knihu 24 tipov a trikov pre chudnutie a priberanie. ;-)

Či už chceš pribrať alebo chudnúť, určite zvoľ stravu zdravú. Ak ti nestačia recepty na našom blogu, pozri aj medzi naše knihy:

zdravá strava
Fotka autora
Matúš Špirko
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.