Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Čo piť počas horúcich dní? Vyskúšaj tento prírodný nápoj!

NaN
prírodný nápoj

Potrebujeme: 

  • 1 sklenený džbán
  • vodu, ktorou zalejeme bylinky v džbáne (môžeš si ju prefiltrovať, alebo len tak nechať určitú dobu odstáť a potom zaliať bylinky)
  • bylinky, aké nájdeš vo dvore, za domčekom, pri rieke, na lúke (hocikde, čo najďalej od cesty)
  • na dochutenie: citrón a zázvor
prírodný nápoj

Dni, kedy slniečko hreje viac ako je príjemné, sa potrebujeme neustále zásobovať tekutinami. Ak ti čistá voda už prestáva chutiť alebo len potrebuješ malú zmenu, máme pre teba tip na fantastický letný nápoj. Úžasne ťa osvieži, má blahodarný vplyv na naše zdravie a chutí fantasticky. A ako bonus, je z prírody! Chceš vedieť o tomto letnom zázraku viac? :-)

Poďme si pripraviť macerát!

Čo to je? Studený výluh byliniek. Všetko to vzácne, čo bylinky, ale i rastliny, ktoré my stále považujeme za buriny (pritom majú úžasné, nedocenené vlastnosti) nechajú vo vode, v ktorej sa cez noc/deň lúhujú (macerujú). Príprava macerátu je veľmi jednoduchá a zvládneš ju za pár minút. A výsledok môže vyzerať aj takto. Lákavé, však? :-)

osvieženie 2

Aké bylinky používam ja?

Ak potrebuješ inšpiráciu, ja som použila malinové lístky, alchemilku, sedmokrásku (je vynikajúca proti kašľu, hlavne na vykašliavanie), ďatelinu a pár lístkov žihľavy. Naozaj sa tu môžeš vyhrať so svojou fantáziou. :-) Pre začiatok ti odporúčam začať s jednou bylinkou a postupne pridávaj ďalšie (maximálne však 4-5).

Vynikajúca je tiež mäta, medovka, či šalvia. V tomto období nájdeš ešte neodkvitnutú bazu, skorocel (kopijovitý i širokolistý), lístky a kvietky lesnej jahody, lipu, materinu dúšku a iné. Dokonca je skvelý aj macerovaný zelený čaj. V Ázii by nikto nevypil zelený čaj zaliaty vriacou vodou. Vlažný čajík (macerovaný) tam naopak milujú.

Pre lepšiu chuť odporúčam pridať citrón (zbav ho šupy a nakrájaj na kúsku) a tiež nakrájaný zázvor. :)

Ako na to?

1

Celé bylinky dáme do studenej vody na 8 až 12 hodín (obyčajne cez noc), ale, samozrejme, drink si môžeš pripraviť aj ráno, nechať ho lúhovať (macerovať) a poobede máš hotovú osviežujúcu vodičku

2

Hotovo! Vzniknutý nápoj má úžasné termoregulačné schopnosti studeného čaju, ktorý zlepšuje náš tepelný komfort, a to hlavne v týchto horúcich dňoch, ktoré k nám teraz zavítali :-)

osvieženie 1
osvieženie 4
osvieženie 3

TIP: Ak chceš nápoj piť, čo najskôr, bylinky je lepšie pred maceráciou natrhať na kúsky. A ty sa môžeš tešiť zo zdravej vodičky oveľa skôr. :-)

Štrng-štrng. Na zdravíčko. :-)

Lucia Jurčová
Redaktor vo Fitshaker

Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.