Chceš schudnúť? Tu je 20 tipov ako ešte viac zlepšiť svoje stravovanie

Keďže niečo už o tom ako sa zdravo stravovať vieš, je čas na to, aby si svoje stravovanie opäť posunula na vyššiu úroveň. Práve preto mi napadlo týchto 20 tipov, ktoré ťa posunú opäť o krok vpred.

# 1: Menej soli viac byliniek

Nadmerné množstvo soli dnes už nájdeš v každom druhom produkte, už len preto, aby ti daná potravina chutila. Keď jedávaš veľa soli, potom to kompenzuješ sladkým, čo ťa pri chudnutí brzdí. Dobrá správa je, že existuje množstvo byliniek (bazalka, tymian, rozmarín, oregano, šalvia, …), ktoré tvojmu jedlu dodajú chuť, no nakoľko to nie je soľ, nebudeš musieť nič kompenzovať.

bylinky

 

# 2: Menej kávy, radšej viac čistej vody

Pre nadmerné stresy a potrebu vysokého výkonu sa vo veľkej miere pije káva. Zníženie príjmu kávy spôsobí, že telo nebude dehydrované a pre zdravie a spaľovanie tuku je to kľúčové. Potrebuješ dostatok tekutín, ak chceš chudnúť, aby všetko fungovalo tak ako má.

cista voda

 

# 3: Menej klasického pečiva

Niekedy stačí nahradiť pečivo nejakou náhradou (napr. knäckerbrotom) a už má jedlo nižší kalorický príjem. Avšak, treba myslieť na to, že tieto náhrady zvyčajne nemajú ani žiadnu výživovú hodnotu, nedokážu nahradiť napr. poctivý kváskový chlebík.

Čiže, ak potrebujeme veľmi chudnúť a nevieme sa vzdať pečiva úplne, môže to byť dočasné riešenie. Odporúčam však mať vždy k nemu naozaj dostatočnú porciu zeleniny (kvôli vláknine, ktorá vám dodá pocit sýtosti). Takisto tieto náhrady netreba jesť každý deň. Stačí povedzme 2x do týždňa vymeniť za klasické pečivo. ;-)

chcem schudnúť

 

# 4: Menej pozerania televízie znamená menej zbytočného pojedania

Množstvo reklám na jedlo ťa môže vyprovokovať až tak, že si dáš jedlo aj vtedy, keď na neho nemáš chuť.

schudnut

 

# 5: Viac vege jedál

Skús obmedziť spotrebu mäsa na max. 2x do týždňa. Bude to lepšie nielen pre teba, ale aj pre životné prostredie. Aby ti v strave nechýbali bielkoviny, môžeš jesť strukoviny, syry, vajíčka, tofu, tempeh, sejtan, brokolicu, quinou, ružičkový kel, orieškové maslo a pod.

jedálniček pri chudnutí

 

# 6: 85% čokoláda môže znamenať aj 5x menej cukru

Čím menej %-ná horká čokoláda, tým viac cukru môže obsahovať (pokojne aj 5x viac). Preto voľ radšej kvalitné vysoko percentné horké čokolády, napr. s 80% a viac.

zdravé stravovanie

 

# 7: Zdravý tuk a bielkoviny ťa zasýtia

Či už ide o orechy, semienka, sóju, mliečne výrobky atď., zdravé tuky a bielkoviny ti pomôžu k pocitu sýtosti. Budeš spokojnejšia, budeš mať menšiu chuť na sladké a menej často zažiješ prepadnutie mega hladom.

zdrava strava

 

# 8: Dostaň zo seba napätie iným spôsobom ako jedením

Jedlo ti tvoje napäté situácie nevyrieši. Hoci sa dočasne cítiš fajn, z dlhodobého hľadiska z toho budeš priberať a prídu ďalšie problémy. Preto, ak si napríklad v strese, namiesto po čokoláde (v lete zmrzline, či pohári vínka) sa choď vyvetrať na prechádzku. Alebo si zacvič či sa venuj aktivite, pri ktorej strácaš pojem o čase (napr. maľovanie, počúvanie hudby, vaňa, tvorenie,…).

chudnutie

 

# 9: Spíš si zoznam potravín, po ktorých sa cítiš najlepšie

Nech tvoja strava pozostáva hlavne z potravín, ktoré ti dobre trávia. Potom sa budeš cítiť lepšie a budeš mať viac energie.

zdrava vyziva

 

# 10: Tvoja zmena pomôže ďalším k zmene

Aj keď to nerobíš preto, či chceš alebo nie, tak to, čo robíš, má stále na niekoho vplyv. Buď pozitívnym vzorom v stravovaní.

strava pri chudnuti

 

# 11: Prostredie je najviac

Uprav si prostredie podľa svojho cieľa. Uskladňuj len tie potraviny, ktoré ti pomáhajú.

zdravé stravování

 

# 12: Sústreď sa

Keď konzumuješ, konzumuj. Nehraj sa s telefónom, nepozeraj pri tom telku. Je to dôležité. Neoddiaľuj pocit sýtosti. Zjedz len toľko, koľko potrebuješ. Mozog potrebuje čas na to, aby spracoval signál o tom, že žalúdok je plný.

vyvazena strava pri chudnuti

 

# 13: O jednu lyžičku cukru denne menej

Ročne je to o 1825 g cukru menej!

ako sa správne stravovať pri chudnutí

 

# 14: Každý týždeň skús nový recept

Nový recept môže byť novou motiváciou. Takto spoznáš množstvo nových chutí a zdravá strava ťa bude baviť. ;-)

Ake potraviny jest pri chudnuti

 

# 15: Zájdi aj do iných sfér

Preštuduj si aj iné štýly stravovania. Nie, nenabádame ťa v žiadnom prípade, aby bola tvoja celková strava teraz orientovaná nejakým výživovým smerom. Avšak, aj v týchto smeroch vieš nájsť výživné zdravé recepty. Takže je v poriadku, ak ťa oslovia nízkosacharidové cestoviny, paleo chlebík či RAW strava. Dôležité je to, aby bola tvoja strava celkovo vyvážená a nechýbala v nej žiadna zložka (áno, aj sacharidy, aj tuky, aj bielkoviny). 

Potraviny pri chudnutí

 

# 16: Vnímaj stravu, ktorú si dopraješ ako nabíjačku

Maj stravu nastavenú tak, aby ťa posilňovala a nie unavovala (aby ti po nej nebolo ťažko).

ako schudnut

 

# 17: Vždy zmeň len jednu vec raz za čas

Viem, že chceš výsledky, ale veľa zmien naraz je extrémne náročné udržať a vydržať s nimi. Zmeň len jednu vec a keď ju zvládneš, tak prejdi na ďalšiu.

 

# 18: Ak máš možnosť, pestuj si hoci aj na balkóne

Menej chémie znamená menšiu záťaž pre zdravie a celkovo tvoje telo.

tipy

 

# 19: Skôr než sa zahryzneš, polož si otázku

Pomôže ti toto jedlo/táto potravina dosiahnuť to, čo chceš?

Uprava stravy pri chudnutí

 

# 20: Nájdi samú seba

Aj keď sa kdekoľvek dočítaš akékoľvek múdrosti o tom, ako by mala tá “najsprávnejšia” strava vyzerať, všetko prispôsob sebe, aby si sa cítila dobre, dosahovala výsledky a aby ti daná strava vyhovovala po všetkých stránkach.

Chcem tým povedať toľko, aby si nejedla nasilu niečo len preto, že je to zdravé. Ak ti nechutí brokolica, nemusíš ju jesť. Môžeš jej dať šancu, vyskúšaj jej rôzne podoby (dusenú, rozmixovanú v polievke, v nátierke a pod.), ale ak ti stále nebude chutiť, nejedz ju. Tebe môže viac vyhovovať ružikový kel, stonkový zeler, karfiol, špenát a pod. Dôležité je, aby ti strava chutila a bola výživná.

Ako sa stravovať pri chudnutí

Na záver jedno rozumné odporúčanie. Snaž sa aplikovať jeden bod z týchto 20-tich tipov a keď ho budeš v pohode pravidelne zvládať, tak sa presuň na ďalší. Poradie je na tebe, lebo ty najlepšie vieš, čo potrebuješ vylepšiť a v akom poradí.

Držím ti prsty a prajem ti veľa úspechov. ;-)

 

Vieš, že ako elektronický bonus ku knihe Z fitka do kuchyne špeciál III vytvorila výživová poradkyňa Ivka Maheľová (Eľková) vzorový redukčný jedálniček na chudnutie až na 10 dní? Dostaneš tak na ukážku 5 dní pre všežravcov a 5 dní pre vegetariánov priamo z receptov z knihy:

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Prečo by sme mali jesť stravu bohatú na bielkoviny a aký by mal byť ich denný príjem?

Ako nakupovať (ne)organické potraviny, aby to nezaťažilo tvoju peňaženku?

Prečo sa oplatí vyradiť z jedálnička cukor?

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 17/01/2020 a zaradený do kategórie: ChudnutieStravovanie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre