Hľadáš neustále vo svojich tréningoch možnosti, ako svoje telo stimulovať iným, novým a zaujímavým spôsobom? Si často na cestách, no chceš zachovať pravidelný silový tréning aj bez pomoci činiek? Alebo patríš do skupinky žien „v očakávaní“, či už si nebodaj po a necítiš sa ešte na posilňovanie na strojoch vo fitku? Tak potom je tu pre teba šikovná a praktická fitness pomôcka s názvom gumový expander alebo inak rezistentná guma. V tomto článku ti ukážem, ako na to prípadne si môžeš pozrieť naše online cvičenia kde krásne precvičíš zadoček a stehná. Tak sa na to poďme spolu pozrieť. :-)
Čo je to gumový expander?
Gumový expander univerzálnym spôsobom pracuje s tvojím telom t.j. posilňuje ho, a to bez rizika zranenia či zbytočnej námahy kĺbov. Aj to je dôvod, prečo práca s ním patrí medzi tzv. low-impact cvičenia, zvyšuje flexibilitu, silu a rozsah pohybu. Je preto obzvlášť vhodná pomôcka pre ľudí, ktorí majú problémy s kĺbami či mobilitou, alebo chcú len jednoducho postupne začať so silovým tréningom. Rovnako tak poslúži všetkým tým, ktorí chcú svoj tréning ozvláštniť a dynamizovať. Na rozdiel od bežných činiek je tu rezistencia vyvolaná ako v koncentrickej, tak aj v excentrickej fáze pohybu, čo sa vždy pri práci s činkami povedať nedá. Aj to ho robí funkčným, a preto expander odporúčam ako skvelú alternatívu k bežnému silovému tréningu s činkami či na strojoch.
Jeho veľkým plusom je to, že sa dá využiť pri rôznych druhoch tréningov – ako zahriatie, pri kruhovom či vysoko-intenzívnom tréningu, ale aj v rámci rôznych rehabilitačných techník (napr. pri cvikoch na diastázu).
Z hľadiska ich rezistencie a tvaru rozoznávame niekoľko druhov, v tomto seriály sa zameriame na klasické – dlhé expandery a na malé mini-bandy. Pre oba druhy existuje niekoľko stupňov rezistencie t.j. úrovní napätia, obvykle začínajúcej na 2,5 kilovej a končiacej pri extra silných expanderoch o napätí 13 kíl. Tieto sa rozlišujú farebne, zväčša od žltej, zelenej, modrej až po čiernu farbu. Ich výber je teda na zvážení tvojich schopností a skúseností a účelu použitia – osobne vlastním viac farebných druhov, nakoľko tak mám väčšiu variabilitu a možnosť použitia.
Cviky s expandermi zamerané na krásny zadok, stehná a nohy
Mostík s expandermi (arm bridge)
Dlhý expander si koncami obopneme okolo členkov a jeho zvyšnú časť si prevlečieme cez stehná. Ležíme chrbtom na zemi, s pokrčenými kolenami na šírku bokov. S výdychom zapojíme stred tela a sedacie svaly a zdvihneme panvu tak, aby sme sa neprehýbali v krížoch. Keď máme zadok hore, zatiahneme sedacie svaly, čím posilňujeme aj panvové dno. S nádychom pokladáme panvu naspäť.
Mŕtvy ťah (deadlift)
Vezmeme si dlhý expander a stredovou časťou si ho položíme na zem. Postavíme sa cezeň nohami na šírku bokov a konce uchopíme rukami. Spevníme brušné svalstvo a s nádychom ideme do spodnej časti cviku a zároveň aj mierne flexujeme kolená. Chrbát zostáva neutrálny. S výdychom sa zdvíhame do prvotnej pozície. V hornej pozícii nezabudni mať stiahnuté sedacie svaly. Tým posilňuješ panvové dno.
Počas celého cviku si dávame pozor na kvalitu prevedenia pohybu, ktorý by mal ísť primárne cez sedacie a zadné stehenné svaly, celý stred tela zostáva pevný a v jednej línii. Na to si dávame pozor predovšetkým v spodnej časti cviku, kedy kolená stále flexujeme, čo zaručí, že chrbát bude neustále vo svojej línii a nebude sa guľatiť.
Abdukcia nohy v bočnom planku (knee side leg lift)
Vezmeme si mini-band a umiestnime ho tesne nad kolená. V pozícií bočného planku sa oprieme o ruku a spodnú nohu v kolene a vrchnú nohu vystrieme. S touto nohou vykonávame abdukciu t.j. odťahujeme ju od tela a to tak, aby sme cítili v sedacích svaloch napätie. Cvik následne robíme aj na druhú stranu. Pri zdvíhaní nohy hore urobíme výdych a pri spúšťaní nohy dole zas nádych.
Počas pohybu spevníme brušné ako aj sedacie svaly, držíme telo v jednej línií a zásadne nijak nerotujeme s bokmi. Pokiaľ je táto verzia náročná, môžeme sa znížiť a oprieť o lakeť.
Ťah vzad (shuffle back)
Keď ideme s nohou dozadu, teda vykonávame pohyb, vydychujeme. Pri uvoľnení, teda pohybe naspäť, sa nadýchneme.
Laterálne kroky v drepe a drep s výskokom (lateral squat walk & squat jump)
Čo sa dýchania týka, dýchame priebežne počas celého pohybu, spravidla však v spodnej časti cviku t.j. v drepe sa nadychujeme a pri výskoku vydychujeme.
Som certifikovaná inštruktorka kondične-zdravotného fitness a Power jógy. Šport a životný štýl s tým spätý bol vždy mojou vášňou, až sa po narodení dcérky stal mojou úplnou súčasťou. Pri cvičení som zástancom funkčného prístupu, vďaka ktorému môže telo zvládať veľké spektrum pohybov v rámci každodenného života čo najefektívnejšie. Túto cestu som si vyskúšala a neustále skúšam na sebe i ja a rada by som ju aj touto formou odovzdávala ďalej. Moje osobné skúsenosti, rady či cviky, ako aj výživné a chutné nápady na recepty publikujem prostredníctvom svojho blogu www.adulalka.wordpress.com, alebo na mojom FB.