Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chceš, aby bol aj pre teba pôrod krásnym nežným zážitkom?

hypnopôrod
Keď sa povie pôrod, predstavíš si všetky tie hrôzostrašné príbehy žien, ktoré si niekde počula či čítala? Máš obavu, že samotný pôrod musí byť nevyhnutne bolestivý a nepríjemný? Tak potom ťa vyvedieme poriadne z omylu. Existujú techniky a cvičenia, ktorými sa môžeš v tehotenstve venovať, aby bol aj tvoj pôrod nežný a dokonca aj bezbolestný. Závisí len na tebe, ako k tomu budeš pristupovať. Poď sa dozvedieť viac, predstavujeme ti hypnopôrod. ;-)

Baška, na úvod nám popíš, čo je to Hypnopôrod? Z názvu to nie je úplne jasné a mnohé ženy nevedia čo si pod tým predstaviť.

Hypnopôrod je metóda zameraná na prípravu budúcich rodičov na pokojný a nežný pôrod.
Na rozdiel od iných pôrodných metód, ktoré ženy učia zvládať bolesť či techniky plytkého dýchania a riadeného tlačenia, hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pôrod nemusí byť nevyhnutne bolestivý, ak je budúca maminka náležite pripravená, uvoľnená a nemá strach. Hypnopôrod je zameraný na prácu s mysľou tak, aby ona slúžila vám a nie vy jej. Využíva techniky hlbokej relaxácie, dýchania, tvorivej vizualizácie, autohypnózu a uvoľňujúce masáže.
porod
Cieľom hypnopôrodu je odstrániť strach, pomôcť žene znovunadobudnúť dôveru v seba a svoje telo a hlbšie sa prepojiť s dieťatkom tak, aby sa na pôrod tešila.
Väčšina kurzov predpôrodnej prípravy je zameraná na komplikácie a v maminkách nevedome podporuje strach. Hypnopôrod je pozitívny kurz a techniky, ktoré sa ženy naučia prispievajú k vyrovnanému tehotenstvu, prirodzenému pôrodu a vytváraniu citových väzieb s dieťaťkom. Ich výsledkom je pokojnejší, kratší a nežnejší pôrod pre matku i dieťa.
Názov hypnopôrod znie pomerne zvláštne, ale keď žena pochopí čo sa pod ním myslí, tak je celkom výstižný. Slovíčko “hypno” v názve tejto metódy sa vzťahuje na hypnoterapiu, ktorej techniky sa pri hypnopôrode využívajú.

Prečo je také dôležité, aby bola rodiaca žena plne zrelaxovaná? Ako vplýva strach a stres na priebeh pôrodu?

Počas pôrodu sa v ženskom tele uvoľňuje hormonálny koktail, ktorého zloženie sa pôrodom mení. Jeho najdôležitejšou zložkou je hormón oxytocín, ktorý sa nazýva aj hormónom lásky a produkuje sa vtedy, keď je žena pokojná a uvoľnená, keď má možnosť vypnúť racio a viacej sa zahĺbiť do seba.
Náš nervový systém však nerozlišuje medzi realitou a fantáziou, a tak na obe reaguje rovnako. V praxi to vyzerá tak, že ak je mamička pri pôrode z nejakého dôvodu napätá či vystrašená, jej telo podľa toho zareaguje – zvýši sa hladina adrenalínu a zníži sa produkcia hormónov zodpovedných za bezpečný a pokojný priebeh pôrodu – oxytocínu a endorfínov. To spôsobí, že maternica a telo nemôžu fungovať tak, ako by počas pôrodu mali a pôrod naberá iný spád.
Hypnopôrod ako metóda učí ženy techniky, ktoré im pomôžu naučiť sa a zotrvať v stave hlbokého uvoľnenia, aby telo mohlo namixovať ideálny hormonálny koktail a pôrod mohol pekne postupovať. Maminka, hoci je zrelaxovaná je aj plne prítomná, pokojná a schopná vnímať všetko, čo sa deje okolo nej. Verí sebe, svojmu telu a má nad pôrodom kontrolu.
tehotenstvo

Takže najdôležitejšie je emocionálne nastavenie a psychika matky, ktorá rodí? Môže byť pôrod bezbolestný?

Mnohí ľudia vnímajú pôrod len z fyzického hľadiska, no nie je to úplne tak. Pôrod je do veľkej miery o mentálnom, psychickom a emocionálnom nastavení ženy. Na pôrod vplýva mnoho faktorov, no jedným z najdôležitejších je práve nastavenie matky.
Ak to žena vie a vedome sa na pôrod pripravuje, môže byť pôrod pre ňu naozaj pekným zážitkom a vyhnúť sa aj bolesti, ktorá sa väčšine žien s pôrodom spája. Mnoho žien nevie, že bolesť spôsobujú práve zbytočné a neopodstatnené zásahy do pôrodu, ktoré zabraňujú produkcii ideálnych pôrodných hormónov a nášmu telu prirodzených analgetík - endorfínov.
Pri hypnopôrode pociťujú maminky často menej bolesti, potrebujú menej lekárskych zásahov, majú kratšie pôrody a menej si žiadajú lieky proti bolesti.

babatko

Čo to je vlastne hypnóza?

Hypnóza je veľmi príjemný stav, kedy je naša myseľ uvoľnená - keď vedomie ustupuje a do popredia sa dostáva podvedomie. Každý sa v takomto hypnotickom stave nachádza minimálne 2x denne, keď sa ráno zobúdzame či večer zaspávame. Práve tu máme uložených 95% všetkých našich emócií, pocitov, prežitkov, spomienok, zážitkov, vzorcov správania a pod. , na ktoré si vieme v stave hlbokého uvoľnenia spomenúť, pracovať s nimi a aj ich zmeniť.
V hypnopôrode využívame tento stav hlbokého uvoľnenia na odstránenie strachov a blokov, ktoré sa nám môžu s pôrodom spájať a ani o nich nemusíme vedieť a nahrádzame ich novými pozitívnymi vzorcami spojenými s vnímaním pôrodu. Ženy, ktoré nemajú strach sa pri pôrode práve vďaka oxytocínu a endorfínom prirodzene dostanú do hypnotického stavu. Mnohé majú skreslený pojem o čase a ľudia ani prostredie ich nerozptyľujú. Sústredia sa na pôrod a svoje dieťa.
hypnoporod

Ako odbúrať stres a strach?

Strach a stres sa dá odbúrať práve vedomou prípravou na pôrod, a tým nemyslíme len preštudovanie mnohých kníh. Dôležité je vyhýbať sa napr. negatívnym pôrodným príbehom iných žien a zamerať sa viac na seba - spracovať strachy a bloky, ktoré by mohli pôrod negatívne ovplyvniť, komunikovať s dieťatkom, veľa relaxovať, precvičovať dýchanie, ktoré môže využiť na predýchanie kontrakcíí čo mnohým maminkám dokáže pôrod značne zjemniť… Posilniť tak dôveru v seba a v samotný pôrodný proces.
Treba sa zamerať na to, aký pôrod by ste chceli mať, pripraviť si podľa toho pôrodný plán a venovať značnú časť pozornosti výberu pôrodnice a komunikácii s lekármi.
 

Je dôležitý otec pri pôrode, alebo iný doprovod?

Záleží to na preferenciách maminky, dôležité je však spomenúť, že pôrodný spoločník či už v podobe otca, duly alebo inej blízkej osoby je neoddeliteľnou súčasťou skúsenosti s hypnopôrodom.
Pokiaľ sa žena rozhodne mať pri pôrode pôrodného spoločníka a očakáva jeho podporu, je dôležité, aby jej bol dobrou podporou :-). Dobre pripravený pôrodný spoločník podporí, poradí, dodá pocit bezpečia a otvorí náruč tak, aby sa budúca maminka cítila pokojne, uvoľnene a sebaisto.
28 týždeň tehotenstva

Aké dychové cvičenie odporúčaš našim tehuľkám aj predtým, než zájdu na kurz hypnopôrodu?

Hypnopôrod pracuje s tromi typmi dýchania. Na navodenie relaxácie mamičky využívajú pokojné dýchanie. Technika je veľmi jednoduchá - nádych je kratší a pomalý (na 4 doby) a výdych dlhší a pomalý (na 8 dôb). Pri výdychu sa postupne uvoľňuje celé svalstvo od tváre až po prsty na nohách. Toto dýchanie je vynikajúce na rýchle uvoľnenie tela a mysle a môže sa využívať kedykoľvek je človek v stresovej situácii, alebo keď sa nedarí večer zaspať. Pokiaľ zatvoríte oči, účinok bude mať dvojnásobný :-).
Hypnopôrod ďalej využíva hlboké vlnové dýchanie, ktoré maminky využívajú na predýchanie kontrakcií. Pri dýchaní pracujú s vizualizáciami, ktoré napomáhajú otváraniu krčka maternice, kde si predstavujú napríklad rozkvitajúci kvet.
Tretí typ dýchania je pôrodné dýchanie.
Správne dýchanie je jedným z kľúčov k príjemnému pôrodu. Dych by mal byť pravidelný, pokojný a smerovaný nadol do bruška. Túto techniku dýchania je nevyhnutné trénovať, no má mnoho výhod - do maternice sa dostáva dostatok okysličenej krvi, bábätko má viac kyslíka a žena ostáva pokojná -  tlak je v norme.
35 týždeň tehotenstva

Okrem relaxácii odporúčaš aj nejaké ďalšie pomôcky ako prípravu na pôrod?

Dôležité je sústrediť sa na seba a vybrať si aktivity, ktoré sú ženám príjemné. Správna životospráva, dostatok vitamínov, fyzická, psychická a mentálna príprava sú kľúčom k príjemnému tehotenstvu a pokojnému pôrodu. Informovanosť a precvičovanie napríklad aj hypnopôrodných techník pomáhajú ženám nadobudnúť väčšiu sebadôveru, robiť informované rozhodnutia a tiež prekonať strach z neznáma.
V hypnopôrode sa v rámci vedomej prípravy na pôrod venujeme hypnopôrodných technikám spomenutých vyššie a fyziológii pôrodu. Z fyzickej prípravy môžu maminky skúsiť prenatálnu jógu (gravidjógu) či kegelove cviky, alebo inú formu pohybovej prípravy a tráviť viac času v prírode.
6-8 týždňov pre pôrodom môžu začať aj s masážou hrádze, ktorá je výborná ako prevencia pred možným nástrihom hrádze.
cvičenie pre tehotné

Je možné porodiť s technikami Hypnopôrodu aj na Slovensku? Aké podmienky na to potrebuje mať žena zabezpečené?

Pôrod je o vnútornom nastavení ženy. Keď bude maminka pozitívne nastavená, silná a dobre pripravená, tak hypnopôrod môže zažiť v akejkoľvek pôrodnici. Určite odporúčame ženám, ktoré chcú rodiť takto, aby si pripravili pôrodný plán a venovali dostatok času výberu pôrodnice. Dôležité je vybrať si miesto, kde sa budú cítiť dobre a bezpečne a kde budú ku nim milí a budú rešpektovať ich pôrodné priania.
Známy a rešpektovaný francúzsky pôrodník Mischel Odent tvrdí, že žena môže porodiť prirodzene a úplne sama, pokiaľ má zabezpečené ideálne podmienky pre pôrod, aby sa mohli produkovať pôrodné hormóny. Patrí sem ticho, teplo, šero, pocit bezpečia a zachovaná intimita.
cisarsky rez

Čo všetko by mala žena urobiť, ak sa jej páči myšlienka Hypnopôrodu? Stačí si prečítať knihu Hypnopôrod, zájsť na kurz…?

V knihe je pekne popísaný priebeh prirodzeného pôrodu a jednotlivé techniky, ak má však maminka možnosť, tak odporúčame zúčastniť sa kurzu, ktorý je obohatený práve o dôležitú praktickú časť. Na kurze veľa relaxujeme, spájame sa s dieťatkom, učíme sa dýchacie techniky, pracujeme s identifikovaním strachov a veľa veľa so správnym nastavením mysle.
Momentálne robíme víkendové skupinové kurzy, individuálne kurzy a pripravujeme jedinečný online kurz, prostredníctvom ktorého sa budú môcť pripraviť maminky na celom Slovensku.
výpočet termínu pôrodu

Je na Slovensku už známa metóda Hypnopôrod? Aké sú skúsenosti žien s Hypnopôrodom?

V súčasnosti sa na pôrod touto metódou pripravujú ženy vo viac ako 50 krajinách sveta vrátane princeznej Kate a popularita hypnopôrodu stále vzrastá. Aj u nás popularita tejto metódy vzrastá a v posledných rokoch je mamičkami čoraz vyhľadávanejšia. Je to samozrejme aj vďaka úžasným výsledkom, ktoré s hypnopôrodom ženy majú.
 
Baška ďakujeme za úžasný a inšpiratívny rozhovor. Veríme, že keď to bude pre teba aktuálne a budeš sa pripravovať na ten svoj pôrod, spomenieš si na tieto slová a naučíš sa, ako sa naň tešiť. A ak budeš potrebovať pomôcť s technikami, budeš vedieť, kam sa môžeš obrátiť. ;-)
hypnopôrod
joga pre tehotné
Fotka autora
Lucia Švaral
Spoluzakladateľka Fitshakera

Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.