Baška, na úvod nám popíš, čo je to Hypnopôrod? Z názvu to nie je úplne jasné a mnohé ženy nevedia čo si pod tým predstaviť.
Na rozdiel od iných pôrodných metód, ktoré ženy učia zvládať bolesť či techniky plytkého dýchania a riadeného tlačenia, hypnopôrod vychádza z predpokladu, že pôrod nemusí byť nevyhnutne bolestivý, ak je budúca maminka náležite pripravená, uvoľnená a nemá strach. Hypnopôrod je zameraný na prácu s mysľou tak, aby ona slúžila vám a nie vy jej. Využíva techniky hlbokej relaxácie, dýchania, tvorivej vizualizácie, autohypnózu a uvoľňujúce masáže.
Väčšina kurzov predpôrodnej prípravy je zameraná na komplikácie a v maminkách nevedome podporuje strach. Hypnopôrod je pozitívny kurz a techniky, ktoré sa ženy naučia prispievajú k vyrovnanému tehotenstvu, prirodzenému pôrodu a vytváraniu citových väzieb s dieťaťkom. Ich výsledkom je pokojnejší, kratší a nežnejší pôrod pre matku i dieťa.
Názov hypnopôrod znie pomerne zvláštne, ale keď žena pochopí čo sa pod ním myslí, tak je celkom výstižný. Slovíčko “hypno” v názve tejto metódy sa vzťahuje na hypnoterapiu, ktorej techniky sa pri hypnopôrode využívajú.
Prečo je také dôležité, aby bola rodiaca žena plne zrelaxovaná? Ako vplýva strach a stres na priebeh pôrodu?
Náš nervový systém však nerozlišuje medzi realitou a fantáziou, a tak na obe reaguje rovnako. V praxi to vyzerá tak, že ak je mamička pri pôrode z nejakého dôvodu napätá či vystrašená, jej telo podľa toho zareaguje – zvýši sa hladina adrenalínu a zníži sa produkcia hormónov zodpovedných za bezpečný a pokojný priebeh pôrodu – oxytocínu a endorfínov. To spôsobí, že maternica a telo nemôžu fungovať tak, ako by počas pôrodu mali a pôrod naberá iný spád.
Hypnopôrod ako metóda učí ženy techniky, ktoré im pomôžu naučiť sa a zotrvať v stave hlbokého uvoľnenia, aby telo mohlo namixovať ideálny hormonálny koktail a pôrod mohol pekne postupovať. Maminka, hoci je zrelaxovaná je aj plne prítomná, pokojná a schopná vnímať všetko, čo sa deje okolo nej. Verí sebe, svojmu telu a má nad pôrodom kontrolu.
Takže najdôležitejšie je emocionálne nastavenie a psychika matky, ktorá rodí? Môže byť pôrod bezbolestný?
Ak to žena vie a vedome sa na pôrod pripravuje, môže byť pôrod pre ňu naozaj pekným zážitkom a vyhnúť sa aj bolesti, ktorá sa väčšine žien s pôrodom spája. Mnoho žien nevie, že bolesť spôsobujú práve zbytočné a neopodstatnené zásahy do pôrodu, ktoré zabraňujú produkcii ideálnych pôrodných hormónov a nášmu telu prirodzených analgetík - endorfínov.
Pri hypnopôrode pociťujú maminky často menej bolesti, potrebujú menej lekárskych zásahov, majú kratšie pôrody a menej si žiadajú lieky proti bolesti.
Čo to je vlastne hypnóza?
V hypnopôrode využívame tento stav hlbokého uvoľnenia na odstránenie strachov a blokov, ktoré sa nám môžu s pôrodom spájať a ani o nich nemusíme vedieť a nahrádzame ich novými pozitívnymi vzorcami spojenými s vnímaním pôrodu. Ženy, ktoré nemajú strach sa pri pôrode práve vďaka oxytocínu a endorfínom prirodzene dostanú do hypnotického stavu. Mnohé majú skreslený pojem o čase a ľudia ani prostredie ich nerozptyľujú. Sústredia sa na pôrod a svoje dieťa.
Ako odbúrať stres a strach?
Treba sa zamerať na to, aký pôrod by ste chceli mať, pripraviť si podľa toho pôrodný plán a venovať značnú časť pozornosti výberu pôrodnice a komunikácii s lekármi.
Je dôležitý otec pri pôrode, alebo iný doprovod?
Pokiaľ sa žena rozhodne mať pri pôrode pôrodného spoločníka a očakáva jeho podporu, je dôležité, aby jej bol dobrou podporou :-). Dobre pripravený pôrodný spoločník podporí, poradí, dodá pocit bezpečia a otvorí náruč tak, aby sa budúca maminka cítila pokojne, uvoľnene a sebaisto.
Aké dychové cvičenie odporúčaš našim tehuľkám aj predtým, než zájdu na kurz hypnopôrodu?
Hypnopôrod ďalej využíva hlboké vlnové dýchanie, ktoré maminky využívajú na predýchanie kontrakcií. Pri dýchaní pracujú s vizualizáciami, ktoré napomáhajú otváraniu krčka maternice, kde si predstavujú napríklad rozkvitajúci kvet.
Tretí typ dýchania je pôrodné dýchanie.
Správne dýchanie je jedným z kľúčov k príjemnému pôrodu. Dych by mal byť pravidelný, pokojný a smerovaný nadol do bruška. Túto techniku dýchania je nevyhnutné trénovať, no má mnoho výhod - do maternice sa dostáva dostatok okysličenej krvi, bábätko má viac kyslíka a žena ostáva pokojná - tlak je v norme.
Okrem relaxácii odporúčaš aj nejaké ďalšie pomôcky ako prípravu na pôrod?
V hypnopôrode sa v rámci vedomej prípravy na pôrod venujeme hypnopôrodných technikám spomenutých vyššie a fyziológii pôrodu. Z fyzickej prípravy môžu maminky skúsiť prenatálnu jógu (gravidjógu) či kegelove cviky, alebo inú formu pohybovej prípravy a tráviť viac času v prírode.
6-8 týždňov pre pôrodom môžu začať aj s masážou hrádze, ktorá je výborná ako prevencia pred možným nástrihom hrádze.
Je možné porodiť s technikami Hypnopôrodu aj na Slovensku? Aké podmienky na to potrebuje mať žena zabezpečené?
Známy a rešpektovaný francúzsky pôrodník Mischel Odent tvrdí, že žena môže porodiť prirodzene a úplne sama, pokiaľ má zabezpečené ideálne podmienky pre pôrod, aby sa mohli produkovať pôrodné hormóny. Patrí sem ticho, teplo, šero, pocit bezpečia a zachovaná intimita.
Čo všetko by mala žena urobiť, ak sa jej páči myšlienka Hypnopôrodu? Stačí si prečítať knihu Hypnopôrod, zájsť na kurz…?
Momentálne robíme víkendové skupinové kurzy, individuálne kurzy a pripravujeme jedinečný online kurz, prostredníctvom ktorého sa budú môcť pripraviť maminky na celom Slovensku.
Je na Slovensku už známa metóda Hypnopôrod? Aké sú skúsenosti žien s Hypnopôrodom?
Baška ďakujeme za úžasný a inšpiratívny rozhovor. Veríme, že keď to bude pre teba aktuálne a budeš sa pripravovať na ten svoj pôrod, spomenieš si na tieto slová a naučíš sa, ako sa naň tešiť. A ak budeš potrebovať pomôcť s technikami, budeš vedieť, kam sa môžeš obrátiť. ;-)
—-Barbora Pribylincová je hypnoterapeutka, lektorka kurzov Hypnopôrod a zakladateľka projektu www-hypno-porod.sk prostredníctvom ktorého pomáha budúcim maminkám prežiť tehotenstvo a pôrod v pokoji a s láskou. Špecializuje sa na prácu so strachmi, posilnenie sebadôvery a sebalásky prostredníctvom uvoľňovacích techník tela a mysle.
Cvičenia pre tehotné môžeš nájsť aj u nás na Fitshakeri. Vyber si to, ktoré ti najviac vyhovuje:
Som inštruktorkou rôznych skupinových cvičení, trénerkou a výživovou poradkyňou. Rada trávim hodiny nielen v telocvični, ale aj na čerstvom vzduchu a v kuchyni. Prostredníctvom mojich článkov by som ťa chcela "chytiť za ruku" a ukázať ti zdravšiu a lepšiu cestičku, po ktorej môžeš ísť. Budeš sa na nej cítiť fantasticky. Sľubujem :-).