Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

„Behať v prírode s krásnymi výhľadmi, to je dôvod, prečo som si tento druh behu zamilovala ja,“ hovorí Veronika

trailový beh

Trailový beh sa aktuálne stáva čoraz viac obľúbený. Zlákal aj Veroniku Vadovičovú, najlepšiu slovenskú trailovú bežkyňu, aktuálne žijúcu v zahraničí. Ako nám Veronika vysvetlí , ide o beh mimo ciest, hlavne v lesoch, na lúkach, ale aj na iných povrchoch. Čím je tento druh behu krásny, v čom spočíva príprava na náročné preteky a prečo je dôležitá regenerácia? Veronika nám prezradí viac ako len odpovede na tieto otázky 😉.

Veronika, na začiatok by som ťa poprosila, aby si nám všetkým o sebe a svojej krásnej záľube, ktorá sa spája s tvojím menom, prezradila viac. Venovala si sa športu už od detstva?

Narodila som sa v Bratislave, ale od malička som bola cestovateľka. Už ako desaťročná som študovala vo Viedni, neskôr na gymnáziu v Neusiedl am See a strednú školu som zakončila na Gymnáziu Juraja Hronca. Od ôsmich rokov až do konca strednej školy som sa venovala hádzanej – hrávala som za ŠKP Bratislava.

Po strednej som sa vrhla na štúdium v anglickom Manchestri a úspešne som ho zakončila bakalárom z čínštiny a biznis manažmentu. Po roku na Slovensku ma Čína zlákala opäť a dlhodobo som sa usadila v Ázii, konkrétne v Šanghaji. V tejto metropole som študovala a pracovala celých šesť rokov. Tam som sa tiež začala venovať triatlonu a prvýkrát som sa dostala aj k trailovému behu. Podmienky na takýto beh tam však neboli ideálne a nemohla som sa ultra behom venovať toľko, koľko som chcela.

Koncom roka 2019 som sa nakoniec nečakane presťahovala do Hongkongu, kde sa môžem naplno venovať trailovému behu aj iným outdoorovým aktivitám.

Medzi svoje najlepšie výsledky počítam výhru ligy Asia Trail Master v roku 2019 a druhé miesto na prestížnych 100 km pretekoch ligy Ultra Trail World Tour (UTWT) v Hongkongu v roku 2020.

Fíha, gratulujeme! To sú parádne ocenenia. Vedela by si nám vysvetliť pojem „trailový beh“? O aký typ behu ide, aká je jeho minimálna dĺžka, prevýšenie, čas, prípadne iné charakteristiky?

Trailový beh je beh mimo ciest, hlavne sa teda beží po lesoch, lúkach, ale aj iných povrchoch. Dĺžka a ani prevýšenie nie sú dané, každé preteky sú iné a nie je tam pravidlo, koľko výškových metrov alebo akú dĺžku musia mať. Sú preteky krátke aj „ultra“ – teda nad dĺžku maratónu, a prevýšenia sú tiež rôzne, záleží na lokalite, ale väčšinou tam aspoň nejaké prevýšenie vždy je.

Napriek tomu, že nie je pravidlo, aký dlhý beh musí byť, veľa trail bežcov miluje dlhé trate.

beh

V ktorom momente si si uvedomila, že máš na ultra behy talent a chceš dosahovať ďalšie a ďalšie výsledky?

Už pri prvých pretekoch v Číne koncom roka 2017 som si uvedomila, že tento šport ma veľmi baví. Pocity, aké som mala pri trail behu, som nemala pri žiadnych iných športoch, a to som vtedy veľa behávala po cestách, bicyklovala, robila triatlon aj Spartan behy s prekážkami. Na to, že mám na ten šport aj talent, som prišla s prvými víťazstvami, ktoré som v podstate mala už od úplne prvých pretekov. Takže to išlo tak nejak prirodzene, ruka v ruke.

Ktorý výkon by si za svoje pôsobenie označila za najlepší a prečo?

Najlepší výkon bolo určite moje druhé miesto na prestížnych pretekoch Hongkong 100 v januári 2020. Tieto preteky sú súčasťou UTWT s veľkou konkurenciou a mne sa podarilo dobehnúť do cieľa pred svetovou jednotkou Ragnou Debatsovou.

Klobúk dole, to muselo byť niečo neskutočné. Aké sú tvoje aktuálne športové a pracovné ciele? Ovplyvnil tvoje pôsobenie koronavírus?

Koronavírus mi poriadne zamiešal bežecké karty. Mala som veľké plány na rok 2020, chcela som sa trail behu venovať profesionálne. Po úspechu v januári som mala v pláne ďalšie preteky serie UTWT v Španielsku, Rakúsku a vo Francúzsku, ale všetko sa rušilo a nedalo sa cestovať.

Zatiaľ čo v lete 2020 sa uskutočnilo zopár menších pretekov v Európe, v Hongkongu pre extrémne prísne opatrenia neboli žiadne preteky až do apríla tohto roka a sezóna vôbec nenaštartovala.

V januári 2021 som začala na novej pracovnej pozícii, keďže sa nedalo nič bežecké plánovať. Teraz mám menej času na tréning, ale motivácia stále zostáva a ja dúfam, že sezónu na jeseň začnem v plnom prúde (v lete sa tu pre horúčavy nepreteká). Dúfam, že najneskôr v roku 2022 sa budem opäť môcť zúčastniť aj na pretekoch mimo Hongkongu a skúsiť sa opäť dostať do popredia trailovej scény.

veronika vadovicova

Pripravuješ sa vopred na takto dlhý beh?

Trénujem v podstate stále, takže kondíciu si udržiavam celoročne, avšak ak sa pripravujem na preteky nad 50 km, určite trénujem podľa toho, aké dlhé preteky sú, ako aj podľa prevýšenia a typu povrchu. Trasu si vždy preskúmam dopredu a aspoň mesiac-dva trénujem špecifickejšie na tie konkrétne preteky.

Vieš nám, prosím, priblížiť, ako vyzerá tvoj tréningový plán? Predpokladám, že jeho súčasťou je aj interval.

Ja nejaký prísny režim vôbec nemám a ani trénera. Zatiaľ mi to vychádzalo aj bez neho, a ak budem mať pocit, že sa už neposúvam, trénera vyskúšam.

Typický týždeň u mňa pozostáva z behu 5-, 6-krát do týždňa (cca 80km) + aspoň jeden posilňovací tréning. Tie behy sú rôzne – v týždni kratšie (okolo 10-15 km) a cez víkend dlhšie. Bežím aj po ceste, aj mimo a jedenkrát do týždňa trénujem rýchlosť na bežeckom ovále. (V lete dĺžku behov upravujem na kratšie vzdialenosti, keďže tu je veľké teplo, beží sa menej.)

vadovičová veronika

Čo tvorí tvoju športovú výbavu, bez ktorej by si sa na trati nezaobišla?

Určite poriadne topánky určené na trail beh, bežecký ruksak s fľaškami na vodu, bežecké hodinky a slnečné okuliare. Oblečenie je druhoradé, aspoň v tejto zemepisnej šírke. V Hongkongu, kde je teplo skoro po celý rok, sú tekutiny a ochrana pred slnkom priorita.

Pri každom športe je základom aj regenerácia, pri trailovom behu ani nehovorím. Čo najviac funguje na teba? Prispôsobila si extrémnej záťaži stravovanie, pitný režim spánok alebo doplnila masáže, saunovanie a iné?

Určite odporúčam po každom behu (a ideálne aj pred) poriadny strečing, veľmi pomáha aj cvičenie Yin Yogy, ktorá je perfektná na uvoľnenie svalov. Masáž je tiež výborná, ja väčšinou chodím tak dvakrát do mesiaca a určite po každom veľkom výkone. Spánok je u mňa tiež vysoko na prioritnom rebríčku. Spať chodievam väčšinou už okolo 10. a snažím sa dodržiavať tento režim aj počas víkendu. Dá sa ísť trénovať aj bez kvalitného spánku, ale určite sa to na výkone odrazí.

trail run

Čo by si poradila začiatočníkovi, ktorý by rád začal s týmto športom naplno?

Odporúčam začať pomaly a s kratšími vzdialenosťami. Pre úplných začiatočníkov je výborná taktika začať s chôdzou a postupne pridávať beh, ak je terén rovný, alebo sa dá ísť dole z kopca.

Pre bežcov, ktorí sú zvyknutí na cestu a majú dobrú kondíciu, by som volila na začiatok určite kratšie trasy. Behať po náročnejšom povrchu s rôznymi prevýšeniami je úplne iná záťaž, ako behať po rovine na ceste, takže treba aj tam začať s kratšími behmi, aby sa človek hneď na začiatku neodradil.

Som si istá, že pre väčšinu ľudí bude iste lákavé behať v prírode s krásnymi výhľadmi, to je presne dôvod, prečo som si tento druh behu zamilovala ja.

Veronika, veľmi ďakujeme za krásne slová a držíme silno palce, aby si si v terénnom behu splnila ďalšie sny a prekonala ďalšie limity.

Ak aj ty rada behávaš, nezabudni si k tomu pridať aj iný pohyb, aspoň strečing. Výborná je aj spomínaná joga. V našom online domácom fitku pre žena môžeš dokonca filtrovať aj relaxačné cvičenia a iné:

tréningy na doma
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.