Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako vyzerá život na RAW strave? rozhovor s Pietrom

RAW food, alebo v preklade živá, surová strava. Alebo ešte v lepšom preklade- jedenie tepelne neupravených, čisto prírodných jedál. Takých čo nám vyrástli zo zeme. Či už je to ovocie, zelenina, orechy, alebo z nich vyrobené pochúťky (presne tak ako si myslíte - žiadny rezeň, žiadny segedín, či rohlíky). Nech to znie akokoľvek neuveriteľne- takouto stravou si môžete nielen odstrániť rôzne choroby, ale aj pocítiť neskutočnú energiu. A to vôbec nemusíte jesť iba samé ovocie a zeleninu...stačí mať trošku chute do prípravy a z týchto darov prírody si môžete vykúzliť hotové zázraky. Ako vyzerá život človeka, ktorý žije na RAW strave? Na všetko možné (často krát vyzerajúce aj ako nemožné) sme sa spýtali Pietra Porubu, vegána, telom aj dušou.

fitshaker_raw_strava_1
Pietro, na začiatok nám prezraď, ako dlho sa stravuješ surovou stravou?
Mäso nejem asi 6 rokov. Surovej strave sa venujem pár rokov. Odkedy sa venujem tejto strave, nemal som tú možnosť spoznať čo je to bolesť brucha, vysoká horúčka, angína… Vôbec neužívam antibiotiká, pretože pre mňa všetko obsahuje príroda – ovocie, zelenina, klíčky atď. To sú moje antibiotiká, ktoré ma udržujú v zdraví. Samozrejme s tým súvisí aj môj pozitívny postoj k životu, šport a úsmev celý deň :-).
Aký bol tvoj prvotný impulz, prečo si sa rozhodol vzdať pečených, varených jedál, ktoré sú medzi nami smrteľníkmi také obľúbené? :)
Na túto otázku neviem odpovedať. Verím, že sú v živote niektoré veci dané :-).  Najskôr však, cca pred 6 rokmi som sa stal vegetariánom. Už som nechcel žiť na úkor zvierat a samozrejme, tiež som chcel byť zdravším človekom. A áno zdravším som bol a to som sa vzdal len mäsa. Prestali bolesti brucha, bol som viac odolný voči chorobám ako chrípka, brušná chrípka a tak. Ale tiež som sa zas až tak lepšie necítil a hľadal som ďalej... Vyvrcholilo to tým, že som na Facebooku našiel skupinu o živej strave, kde som aj spoznal veľa ľudí, ktorí sa tak stravujú. Dozvedel som sa tam veľa vecí a najmä ma zaujalo, ako dokáže RAW strava liečiť a pomáhať. Hneď som sa v tom našiel a začal som sa venovať RAW strave naplno.
Mal som síce nejaké prestávky v strave, ale odvtedy čo papám z väčšej časti cca 90% živú stravu som zdravý, nemám žiadne problémy. Dokonca mám 90 kg, čo je veľmi zaujímavé, pretože váhu som nikdy neriešil a ani poriadne necvičil, keďže sa venujem celý život len futbalu + Piatim Tibeťanom (čo sú jednoduché jogínské cviky, nájdete ich na nete, tiež mám o tom aj video na Youtube).
A až teraz sa dostávam k otázke, prečo som sa vzdal varených a pečených jedál? Vzdal som sa ich preto, pretože nie sú pre nás. Pretože v prírode sa nevarí. Pretože ak chceme byť zdraví, musíme z väčšej časti jesť neupravované jedlá ako napr. zelené smoothie, doma vyrobené šťavy, naklíčenú pohánku, sem tam RAW gourmet a samozrejme ovocie, zeleninu a klíčky :-). Ale tiež napr. v zime si niekedy dám večer varenú šošovicu a podobné ľahké jedlá ( napr. kvalitnú ryžu, dusenú zeleninu). Zdravý životný štýl je základ. V poslednej dobe preferujem šťavy na všetky spôsoby a je to bomba! Najzdravšie a najchutnejšie jedlo navždy! :-)
V jednom videu sme videli, že sa ti v rámci čistej raw stravy podarilo pribrať na svaloch! Úžasné! Človek by si myslel, že pri RAW strave len chudne a chudne. Ako to?
Treba byť psychicky v pohode, nestresovať sa a užívať si RAW FOOD stravu. Osobne som na RAW strave nikdy extrémne nechudol a stále mám tesne pod 90 kg. Ale poznám dievčatá, ktoré na tejto strave (keď jedli neobmedzene veľa ovocia a šalátov), schudli za pár mesiacov aj 20 kg. Vtedy som pochopil, že je to najjednoduchšia cesta ako sa dostať do pohody, čo sa týka váhy. Zo začiatku je normálne, že človek chudne na takejto strave, keďže dochádza k detoxu a k čisteniu... ale to časom prejde.
http://youtu.be/KJZ_Bx29KEc
Aký názor má na Tvoje stravovanie rodina? (ak sa stravujú tiež RAW, popíš prosím nejaké pozitívne účinky)
Rodina? Priateľka je z väčšej časti na RAW a je vegánka. Moja sestra je vegánka tiež a rodičia z 80% jedia ovocie – a sú zdraví :-). Teraz sú veľmi spokojní. Ale kedysi to nebolo najľahšie a mysleli si, že len vymýšľam. Ale sami to raz vyskúšali a zistili, že som mal pravdu.
 
Poznáš niekoho vo svojom okolí, kto si surovou stravou vyriešil nejaké choroby?
Veľmi veľa ľudí si lieči choroby za pomoci živej stravy. Proste to treba vyskúšať. A áno veľa známych z môjho okolia sa vyliečila. V rodine nemáme nijaké vážne choroby... ale odkedy sa celá moja rodina venuje živej strave a jedia z väčšej časti ovocie, zeleninu a klíčky, všetko sa rapídne zlepšilo. Otec a mama omladli o pár rokov, vrásky zmizli a cítia sa o 100% lepšie. A to kedysi otec ani nechcel počuť o tom... ale prišli mierne problémy s klbami atď. Stačil len deň na šťavách a so smoothie a telo mu dalo jasný signál, že toto je tá správna cesta. A teraz sa snaží o čistú vegánskú stravu.
Moji rodičia jedia dosť jednoducho a to banánové smoothies, šťavy, mono ovocie a veľmi obľubujú mrkvu s jablkom – takú "presni-dávku" ktorú si spravia doma. Keď to zvládajú moji rodičia, tak to zvládnu všetci! A ešte spomeniem známych z internetu. Akné, hemeroidy, nadváha... žiadny problém pre živú stravu. Ale samozrejme treba si to poriadne naštudovať.
Tiež sa živou stravou lieči aj rakovina a to za pomoci Gersonovej terapie a zeleninových štiav. Príroda je cesta ku zdraviu. Sám cítim tú ľahkosť každý deň! :-) Verím, že nebudem potrebovať žiadne lieky, keď budem starší. Verím, že budem vyzerať mlado aj keď budem mať 60 rokov. Rád by som sa dožil vedome 120 rokov :-).  Môžem písať o tom aj celý deň, ale jednoducho to treba vyskúšať a pred tým ako sa do toho pustíte, poriadne naštudovať. Odporúčam knihu Uzdrav se sám.
 
Je RAW strava drahá?
Raw strava drahá? Nie! Mrkva momentálne 44 centov, jabĺčka 50 centov... Každý deň si odšťavím  aj 2 litre šťavy a je to neskutočné dobré a lacné! Banány – cca 1 euro :-). A zoberte si koľko stoja sladké tyčinky, sladké vody, mäso, mlieko a čokoľvek iné. Raw strava je oveľa lacnejšia ako bežné stravovanie. Napr. si môžete robiť aj šošovicu, ktorá je tiež lacná... ja nevidím nikde problém. Ale určite je dobré investovať do kokosového oleja ( viď moje videa na Youtube). Oil pulling je skvelá indická technika na očistu a tiež čistotu ústnej dutiny. Navyše ušetríte aj v budúcnosti na liekoch :-).
 
Ak by si mal niekomu odporučit ako jednu jedinú potravinu vyhodiť zo svojho jedálníčka, aká by to bola? Ktorá je podľa teba najhoršia. A ak by si mal nejakú odporučiť, ktorú si do jedálnička zahrnúť, tak aká to bude?
Určite mäso a hneď v závese mliečne výrobky, lepkové veci a klasický cukor. V tejto dobe sa dá už všetko nahradiť. Ale samozrejme je ťažké bojovať proti dlhoročným zvykom a ľudia sa rozhodnú tak, až keď trpia pre chorobu... škoda. Lepšie je začať RAW stravou keď je človek v pohode a predísť takých nepríjemným veciam, ako sú vážne choroby.
 
Nezachutí ti raz za čas aj normálna pizza, alebo rezeň, či koláče od babičky?
Na mäso nemám vôbec chuť a nikdy nebudem mať chuť. Na ostatné veci niekedy... ako napríklad vegánska pizza, varená šošovica, kvalitná ryža, zemiaky a čaj :-).  Ale nie príliš často. Skôr sú to také úlety... som spokojný vegán :-)
 
Aký je tvoj denný jedálniček? Raňajky, desiata, obed, olovrant, večera?
Záleží od obdobia, či je jar, leto, jeseň alebo zima. Vždy dávam prednosť ovociu, zelenine, bylinkám, ktoré sú aktuálne pre dané ročné obdobie. Napr. v lete som mával veľmi často červený melón, skoro každý deň. V tomto období ide hlavne kaki. Mal som to šťastie, že vo Francúzku som si ho mohol odtrhnúť priamo zo stromu, boli ich tam tisícky :-).
Ale poďme k aktuálnemu jedálničku. Ráno sa snažím nejesť, len si dám citrónovú vodu. Potom vypijem čerstvú šťavu (momentálne dávam prednosť mrkvovej a jablkovej šťave). Plus pridávam citrón, zázvor a tiež mám v obľube grepovú šťavu. Snažím sa tiež odštaviť aspoň deci byliniek, ako žihľavu, púpavu, mätu a rôzne iné bylinky. Je to sila! Následne keď príde hlad spravím si smoothie zo základom banán/ďatle, ktorý mi dá do tela tú správnu energiu. Pokojne sa jedná aj o 7 banánov, záleží od nálady a aj podľa chutí, keďže živá strava je veľmi rôznorodá :-).
Banány napr. rozmixujem so špenátom, jablkami, bylinkami, malinami, jahodami... čokoľvek. Niekedy si spravím zmrzlinu, použijem mrazenú lesnú zmes, pridám banány a mám takú chutnú zdravú zmrzlinu, ktorú si zamilujete! :-) Niekedy ak mi nestačí jedna dávka, spravím si znovu napr. zelené smoothie. A večer je najlepší šalát, ktorý môže obsahovať klíčky, olivový olej, nastrúhanú mrkvu, karfiol a rôznu zeleninu podľa chuti.
Treba sa naučiť na RAW veľa jesť, aby človek zbytočne nechudol. Niekedy ale dám prednosť smoothie, alebo mono ovociu – ako len ananás, jablká alebo iné ovocie. Záleží od chuti a naladenia. Tiež si robievam mandľové, konopné, kokosové mlieko. Rôzne RAW zákusky, ale s tými pozor a nepreháňať to. Každý deň tiež zahryznem do jablka, banánu, ďatlí, ktoré sú nasiaknuté energiou... Momentálne ľudia už na RAW spôsob vedia spraviť čokoľvek. Napr. guláš, segedín, rôzne polievky, hamburgery, capresse, RAW syry, RAW pizzu, vegánské mlieka atď. Ja sa ale skôr snažím žiť jednoducho a jednoducho sa stravovať.
fitshaker_raw_strava_smoothie
Ako riešiš stravovanie na rôznych oslavách, v lietadlách, alebo grilovačkách?
Na grilovačky nechodím.  A na oslavách? Zvolím vegánske jedlo, lebo väčšinou ovocie je všade... záleží od naladenia. Myslím si, že kvalitná vegánska strava je tiež super – niekedy :-).
 
Aký je tvoj názor na potraviny obsahujúce lepok? Majú sa im vyhýbať len celiatici, alebo...?
Vyhýbajme sa tomu všetci! :-) Už existujú rôzne iné druhy múk, ktoré neobsahujú lepok. Kto hľadá nájde. Myslím si, že aspoň na mojom príklade, keď človek vyskúša život bez lepku bude príjemne prekvapený, ako ľahko sa dá zbaviť niektorých chorôb, s ktorými ľudia bojujú celý život. Nie to zázrak, proste to tak je.
 
Zoznam tvojich najčastejšie kupovaných potravín?
Momentálne mrkva, jablko – lokálne zdravé potraviny... potom kokosový olej, ktorý používam na všetko!  A väčšinou kupujem ovocie a zeleninu v akciách, aby som nemusel platiť veľa za stravu. Ale sem- tam si kúpim aj niečo drahšie a v RAW-BIO kvalite :-). Či už mladý kokos (čo je skvelá pochúťka) alebo v RAW obchode, niečo z raw gourmet, napr. raw pizzu. Najlepšia pizza navždy! :-). Treba vyskúšať.
Čo je to jednozrnka? A prečo ju vo svojich videách toľko odporúčaš? Kde ju zohnať ?
Jednozrnka? Zoženieme ju v bio obchodoch a v e-shopoch. Je to stará odroda pšenice a veľmi chutná... Vyskúšajte napr. esejský chlebík, či rôzne placky a tiež chlieb- čokoľvek. Čítal som, že jednozrnku jedli starí Rimania pri dlhých pochodoch, aby mali energiu na všetko. O jednoznke sa hovorí, že je to jedlo Bohov.
Naše čitateľky by určite zaujímalo, či vďaka zmene stravy si môžu vyčistiť pleť? Ak áno, tak čo odporúčaš konzumovať ?
Pleť? Treba jesť veľa ovocia, zeleniny, domácich štiav, zelené smoothie a čo najmenej mliečnych výrobkov, lepku, mäsa, klasického cukru. Klasický cukor môžete napr. zameniť za kokosový cukor alebo med. Ale tam by som si dal pozor a hľadal, len kvalitný bio med od dobrého včelára, ktorý nechá med tiež včeliam na zimu :-).
 
Na záver by určite našich čitateľov potešil nejaký RAW recept. Máš po ruke nejaký ?  
Recept? Zoberte si kilo mrkvy, pár jabĺk plus citrón alebo trošku zázvoru a odšťavte! :-) To robím pravidelne každé ráno. Alebo smoothie so žihľavou. Natrháte žihľavu, odtrhnete v trópoch banán, hodíte do mixéru a máte super smoothie. Alebo banán a špenát. Alebo recept na mono jablká – odtrhnete zo stromu jablká a zjete ich! … veľmi zaujímavý recept, že? :-)
fitshaker_raw_strava_2
V jednoduchosti je krása a tiež to aj telo ocení… Zdraviu zdar!  Nech sa darí...a dúfam, že Vás môj rozhovor naladil na vyskúšanie zdravšieho životného štýlu :-).
S láskou Peťo.
P.S. Dúfam, že som vás mojím rozhovorom zaujal a nepobúril a že ste si z neho zobrali veľa pozitívnych vecí do života, ktoré vám pomôžu na vašej ceste životom a z jednoduchšia vám váš každodenný deň. Nechcel som vás presviedčať, len vám trošku načrtnúť môj osobný život, čo mi pomáha a čo mi robí radosť. Nech sa vám darí všetkým FITSHAKERÁKOM! :-)
Otázky kládol: Peter a Lucia Švaraloví
Zdroje obrázkov: Osobný archív Petra Porubana
PS: Na Peťa ešte musíme bonznúť, že je to finalista súťaže krásy Muž roka CZ/SK za rok 2012 - viď. článok tu :-)
Fotka autora
Lucia a Peter Švaralovci
zakladatelia Fitshakera

Dopĺňame sa celý život. A niekedy sa nám to podarí aj pri písaní článkov. Každý prihodí niečo a článok ako tento je na svete :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.