Ako stráviť pri upratovaní menej času? Poradí ti Anna Brťková

Poznáš ten pocit, keď s nadšením a láskou v srdci prekročíš prah svojho domova a vstúpiš do uprataného a čistého priestoru, kde nevládne chaos? Vieš, aký je to pocit, obklopovať sa svojimi blízkymi a tráviť s nimi krásne chvíle bez toho, aby si sa nestresovala a nenaháňala za neustálym, opakovaným upratovaním a zahlcovaním svojej domácnosti? Nuž, ak je tvojou odpoveďou NIE a túžobne premýšľaš nad tým, ako by si také niečo mohla vo svojom živote docieliť, vedz, že nie si sama. Skrotenie všetkého neporiadku a udržanie prehľadného domova je často ťažké. Je medzi nami veľa žien, ktoré ešte nestihli objaviť čaro trvalo upratanej, čistej, pohodovej a príjemnej domácnosti. Ak patríš medzi ne a chceš mať konečne svoju domácnosť pod kontrolou, prinášame ti rozhovor s Annou Brťkovou, inšpiratívnou ženou a mamičkou, ktorá dala jedného dňa neporiadku stop a teraz inšpiruje ženy prostredníctvom svojho blogu k trvalej zmene a spokojnejšiemu životu.

 

Každá z nás vo svojom živote prešla alebo prechádza rôznymi situáciami a následnými uvedomeniami, ktoré vedú k lepším rozhodnutiam a teda i k lepšiemu životu. Ty si sa na základe svojho vlastného uvedomenia rozhodla zmeniť zásadnú vec v Tvojom živote – Tvoju domácnosť. Čo Ťa k takémuto kroku viedlo? Podeľ sa s našimi čitateľkami o svoj príbeh.

Bola to úplná náhoda. Predtým som si totiž neuvedomovala, že množstvo práce, ktoré v domácnosti mám, závisí do takej veľkej miery na mne. Neuvedomovala som si, že si tú prácu sama nakupujem a tvorím. Nemala som čas sa zastaviť a pozrieť sa na svoju domácnosť. Ak sa človek cíti ako obeť a nechá sa svojim životom takto valcovať, je z toho zúfalý. To uvedomenie, že máte tú moc veci zmeniť, je úplný základ.

nakupovanie

 

Keď sa po zorganizovaní svojej domácnosti po rokoch pozeráš na časy, kedy si bola zahltená upratovaním a neefektívne sa točila v jednom kolotoči, čo všetko Ti do života Tvoje rozhodnutie prinieslo?

Prinieslo mi úplne nový život. Rok čo rok sa obzerám späť a vidím svoj život oveľa jednoduchší. Prinieslo mi to viac prehľadu a pokoja. Prestal neustály stres a hľadanie vecí. Na povrch jasne vystúpili priority a smer, ktorým chcem v živote pokračovať. Je to proces, v ktorom sa snažím ísť stále dopredu.

 

Mnohé ženy si uvedomujú, že neporiadok a dezorientácia na mieste, ktorému hovoria svoj domov, nevedie k šťastiu a spokojnosti – no aj napriek tomu nevedia, kde začať a chýba im odhodlanie sa k trvalej zmene. Existuje jednoduchý návod na naštartovanie a motivácia, ktorá môže pomôcť navždy sa zbaviť neželaného neporiadku? Kde začať?

Myslím si, že je dôležité, aby výsledok a prvé silné uvedomenia prišli hneď na začiatku. Aby človek pochopil a hneď aj pocítil, koľko času a námahy ho stojí starostlivosť o domácnosť – a že sa to dá aj inak. Pre mňa je kľúčové to, aby prvé výsledky bolo vidieť okamžite a človek mal hneď vlastnú skúsenosť.

 chaos

 

Neustále neúspešné triedenie, vyraďovanie, prekladanie a vyhadzovanie vecí za účelom očistiť domácnosť od zbytočností vo veľa prípadoch spôsobí odpor k upratovaniu a organizovaniu priestoru, v ktorom žijeme. Čo robiť v prípade, že k upratovaniu cítime nechuť a nechce sa nám ani za svet po všetkých zlyhaniach prestať bezcieľne upratovať?

Keď niečo takto nefunguje a točíte sa v začarovanom kruhu, tak je v prvom rade dobré si to uvedomiť a potom začať meniť zabehnutý kolobeh. Keď človek ide „na autopilota“ a nerozmýšľa nad tým, že jeho konanie prináša stále tie isté výsledky, poprípade sa veci každým rokom ešte viac komplikujú, nemôže nič zmeniť. Hasí len momentálny problém, ale nezjednodušuje si svoju budúcnosť. Je dobré sadnúť si a zamyslieť sa nad tým, aký chcem výsledok a premeniť svoj sen v konkrétne ciele a tie na konkrétne kroky. Klásť si otázku: „Ako to urobiť, aby moja domácnosť bola jednoduchšia a prehľadnejšia?“ Pozerajte sa ďalej za prítomnosť. Realita vás nesmie otráviť ani zastaviť. Je to niečo, čo dokážete zmeniť.

Konať, následne vyhodnocovať a podľa toho robiť zmeny.

vysávanie

 

Keďže žijeme v uponáhľanej dobe a akokoľvek strávený čas často ubehne príliš rýchlo, veľkú rolu v udržiavaní prehľadnej domácnosti zohráva aj drahocenný čas. Ako skĺbiť perfektne zorganizovanú domácnosť s upratovaním, ktoré nám nezaberie veľa času?

Ak sú v domácnosti deti, tak slovo perfektne musíme vyškrtnúť, to nejde dokopy. Skôr reagujme na aktuálne potreby rodiny a nebojme sa robiť zmeny, keď veci prestanú fungovať. Život v rodine je dynamický a plný zmien. Domácnosť nemusí byť vždy perfektná. Dôležitý je cieľ, smerovanie rodiny. Zmeny so sebou prinášajú často chaos a my len musíme hľadať nové a nové cesty, ako si to čo najviac uľahčiť. Prispôsobovať sa životu, ktorý žijeme práve teraz.

A samozrejme mať doma vecí akurát. Nemusíte byť práve minimalisti, ale počet vecí ktoré vlastníte, ovplyvňuje čas, ktorý strávite upratovaním.

detské izby

 

Poradíš našim čitateľkám nejaké „vychytávky“ a tipy, ktoré pomohli na Tvojej ceste za krajšou domácnosťou aj Tebe? Ako si dokázala každé jedno miesto vo svojom domove zosúladiť s ostatnými a nájsť všetkému svoje miesto?

Keď si dáte do poriadku šatník a (v prípade rodín s deťmi) detskú izbu, tak ušetríte veľa času a získate prehľad. Aby sa človek v domácnosti zorientoval a mohol robiť zmeny, je pre mňa podstatné na začiatku si to maximálne zjednodušiť.

Používam to, nech už ide o čokoľvek. Potom chvíľku fungovať v tomto jednoduchom režime. Následne si môžete pridávať a meniť veci. To už budete mať v hlave jasno, ako to potrebujete.

skriňa

 

Ako vplýva mätúca a nie veľmi dobre zorganizovaná domácnosť na psychiku a celé fungovanie rodiny? Veríš, že kľud a pohoda vychádzajúca zvnútra majú pôvod práve v spokojnej domácnosti? 

Chaos v domácnosti vie napríklad urobiť z pokojného rána bojové pole a celý deň odštartuje nie veľmi dobrým smerom. Veľa stresu v prípade nečakanej návštevy. Neustále nosenie v hlave: koľko roboty ma čaká a koľko toho ešte treba urobiť? Odkladanie, to je ďalší pôvodca stresu. Podkopáva sebavedomie a vieru vo vlastné schopnosti.

Prehľadná domácnosť určite do veľkej miery zníži hladinu stresu v rodine. Keď prestane chaos, tak aj členovia rodiny sa ľahšie zapoja do fungovania domácnosti. Oni totiž niekedy len nemajú jasno, ako tá domácnosť funguje, keď vlastne nefunguje.

návšteva

 

Myslíš si, že treba naučiť správne upratovať a udržiavať poriadok už od detstva?

Určite áno. Netuším prečo je to teraz taká norma a my za deti upratujeme ich detské izby. Sama som to kedysi robila a zaberalo mi to neskutočné množstvo času.

Keď sa deti vyznajú vo svojom priestore, cítia sa zaň zodpovedné, nie je pre nich problém upratovať si detskú izbu. Neberú to ako niečo naviac. To je myslím aj dosť dôležitá vec, aby udržiavanie svojho priestoru nebrali ako niečo stresujúce, pretože to si so sebou ponesú aj ďalej do dospelosti.

detské hračky

 

Zmena v Tvojom živote Ťa viedla k založeniu vlastného blogu a neskôr si svoje cenné rady spísala do e-booku, v ktorom odpovedáš na otázky ohľadom skrotenia neporiadku. Čo je Tvojím „hnacím motorom“? Prečo si sa rozhodla posunúť svoje nadobudnuté schopnosti a pohľad na domácnosť aj iným ženám?

Svoj blog som zakladala s vierou, že je to dôležité. Od prvej chvíle som vedela, že to chcem posunúť ďalej, pretože verím, že je veľa žien, ktoré to potrebujú. Tiež by som si kedysi rada prečítala podobný blog.

 

Ak by si mohla každej jednej žene, ktorá sa neustále zahlcuje upratovaním a stresuje tak samú seba, poradiť jednu vec, vďaka ktorej sa zmení jej pohľad na domácnosť, čo by si jej povedala?

Je to ťažké povedať len jednu vec. Každá sme jedinečná a to, že sa nehýbeme z miesta, môže mať veľa rôznych príčin. Ale možno tak všeobecne by mohla pomôcť bdelosť. Zamýšľať sa nad tým, čo robím, ako to robím a aké to prináša výsledky.

obývačka

 

Vďaka tomu, že si opustila svoju komfortnú zónu a začala svojím rozhodnutím zlepšovať svoj domov, stala si sa skutočnou inšpiráciou. Je jednoduché zotrvať v niečom, čo je zaužívané a spraviť z toho akúsi rutinu, no Ty si dokázala otvoriť oči a pozrieť sa na veci inak. Splnil sa ti „zmenežovaním“ Tvojej domácnosti sen? Cítiš, že si dosiahla práve to, po čom každá žena túži?

Do určitej miery áno, aj keď domácnosť nebola nikdy moja priorita. Prioritou bolo, aby mi nekomplikovala život a nespôsobovala stres, a to sa mi podarilo. Sama si tú svoju domácnosť rada tvorím, podľa toho, ako moja rodina aktuálne potrebuje.

Teší ma, že môžem pomáhať aj iným na ceste za ich vysnívanou domácnosťou.

Anna Brťková

Anne veľmi pekne ďakujem za rozhovor a prajem jej, aby aj naďalej bola rovnako veľkou inšpiráciou pre všetky ženy, ktoré sa rozhodli skrotiť neporiadok vo svojej domácnosti. Nájdeš ju na blogu www.manazmentdomacnosti.sk

 

Na dodržiavanie poriadku ti môže pomôcť aj plánovanie. Zapisuj si každodenné veci napríklad do diára:

fitshaker_diar

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Ako si zlepšiť náladu, keď ma niečo nahnevá?

Ako si urobiť poriadok v skrini?

Ako je to s chia semienkami? Naozaj sú také skvelé?

Dominika Pócsová

Článok bol pridaný dňa 02/12/2017 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Dominika Pócsová

Komentáre