Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako som absolvovala znovuzrodenie za 10 dní! Detox krok za krokom.

Prišla jar a s ňou aj môj každoročný vnútorný pocit, že sa vo svojom tele necítim úplne fajn. Vianočné sviatky, novoročné oslavy, rodinné oslavy (ktorých je v prvých 3 mesiacoch naozaj viac ako by sa dalo zvládnuť) a pracovné akcie mi dali poriadne zabrať. Potom nastal zlom, kedy som so zvyšujúcimi sa teplotami odložila zimné oblečenie a zistila som, že so sebou musím niečo urobiť. Určite ten pocit všetci poznáte. Pár kíl navyše, aj keď pravidelne cvičíte a snažíte sa zdravo stravovať. K tomu nafúknuté brucho, pokazené trávenie, zhoršená kvalita pleti a vlasov, znížená imunita, neustála únava, zlá nálada a podráždenosť ...
A tak som aj tento rok začala hľadať detoxikačnú kúru, ktorá by mohla pomôcť zmierniť tieto problémy. Hľadala som na internete, v kníhkupectvách, v rôznych časopisoch, fórach a blogoch a musím zhodnotiť, že výber bol náročný. Nečakala som, že trh ponúka tak veľa kvalitných programov. Kandidátov bolo viac, no víťazom v tejto kategórii sa nakoniec stal knižný titul od Marka Hymana s názvom „10-dňový detox na vyrovanie hladiny cukru v krvi“. Ak sa chcete dostať späť do formy, určite čítajte ďalej.
Niečo málo o knihe
Na 398 stranách rozdelených do 22 samostatných kapitol môžeme nájsť rozsiahly opis celého priebehu detoxu. Na úvodných stranách je vysvetlený podrobný princíp celého trvania detoxu, zároveň tu nájdeme aj odpovede na otázky ohľadom používania knihy, stravovania a závislosti od jedla, rovnocennosti kalórií, sily cukru, dôležitosti pohybu, plánovania. Ako bonus kniha ponúka aj test toxicity, ktorý zmonitoruje jednotlivé zdravotné problémy.
Aby sme sa počas detoxu „nestratili“, autor knihy venoval každému jednému dňu samostatnú kapitolu, ktorá sa skladá z celodenného jedálnička a ponúka zoznam aktivít a iných motivačných stratégií. Záver knihy patrí rozpisu jedál a receptov na celý deň, ktoré sa veru oplatilo vyskúšať. :)
Čo počas detoxu do úst?
Ako už vyplýva z názvu knihy, nikoho určite neprekvapí, že počas 10 dní majú hlavnú úlohu BIELKOVINY  živočíšneho pôvodu (ideálne v bio kvalite), z ktorých pozostáva každý obed aj večera. Okrem bielkovín je to ešte ranný koktail, vláknina, vitamínové doplnky a zvýšený príjem tekutín.
Každé ráno sa začína koktailom, pokračuje orieškami na desiatu v prípade hladu (mandle, vlašské, pekanové a makadamové oriešky). Na obed sú ponúknuté 2 možnosti. Polievka s bielkovinou alebo tzv. Super šalátový bar Dr. Hymana s bielkovinou. Olovrant tvorí pesto alebo dip so zeleninkou.
Na každý jeden deň je pripravený dômyselne vypracovaný jedálny lístok, takže s výberom jedál si nemusíte robiť starosti. Ako bonus kniha ponúka recepty rozdelené na jednoduché a náročnejšie na prípravu a čas, takže si jednoducho vyberie každý.
fitshaker_blog_detox2
Ako prebieha celý deň?
Každý jeden deň začína 30-minútovou nenáročnou aktivitou, čo pozitívne ovplyvní zvyšnú časť dňa. Krátka prechádzka  naštartuje metabolizmus, aktivizuje detoxikačné dráhy, znormalizuje cukor v krvi, uvedie do rovnováhy chemické procesy v mozgu, zníži chuť na jedlo, zníži zápalové procesy v tele a zvýši energiu.
30 minút pred raňajkami, obedom aj večerou je treba užiť 2,5 – 5 gramov vlákniny a zapiť dostatkom vody. Medzi ďalšie každodenné aktivity patrí 15-minútové písanie do založeného detox-denníka, päť minútové dýchacie cvičenie, dvadsať minútový horúci kúpeľ a 7 – 8 hodinový spánok. Nesmieme zabudnúť ani na doplnky výživy ako: vitamín D3, chróm, zinok, škorica, kurkuma... (podrobné inštrukcie sú opísané v knihe).
Počas trvania programu sú zakázané:

 • káva, alkoholické nápoje a cigarety,

 • všetky potraviny a nápoje, ktoré obsahujú cukor v akejkoľvek podobe (vrátane medu, agáve, džúsov, umelých sladidiel),

 • produkty s obsahom lepku,

 • tuniak, nakoľko obsahuje nezdravé kontaminenty ako je ortuť,

 • obilniny a strukoviny,

 • mliečne výrobky (mlieko, jogurty a syry),

 • pozeranie televízie 2 hodiny pred spaním


Ako som to zvládla?
Pôvodne som si chcela na pár dní zobrať dovolenku pre prípad, že by sa vyskytli bolesti hlavy, únava a iné sprievodné prejavy detoxikácie, a zároveň by som sa odbremenila od pracovných povinností a prípadného stresu. Nakoniec som sa rozhodla začať s detoxom deň pred Veľkonočnými sviatkami. S prípravami som začala asi týždeň pred týmto dátumom, vzhľadom na väčší rozsah knihy, plánovania jedálneho lístka a ostatných súvisiacich vecí.  Najväčší problém bol vzdať sa svojho každodenného ranného rituálu a znížiť celkový príjem kofeínu na nulu. Už deň pred začatím detoxu som znížila zvyčajnú dennú dávku na polovicu (z jedného hrnčeka kávy bola malinká šálka), aby to nebol až taký šok pre organizmus. Pre zarytého kávičkára je to naozaj výzva. :) Kávičku som nahradila pitím zeleného čaju. Dokonca, aj po skončení detoxu, sa stal súčasťou môjho ranného rituálu zelený čajík a kávičku si v menšom množstve vychutnávam skôr poobede.
Každé ráno som sa snažila absolvovať krátku pohybovú aktivitu, dodržiavať daný príjem vlákniny a doplnkov výživy. Maximálne som sa vždy tešila na záver dňa, kedy bol na programe horúci kúpeľ s levanduľovým olejom. Večerné sledovanie obľúbeného seriálu som vymenila za ďalšiu hodinu spánku. :)
Prvé tri dni boli náročnejšie ako tie ostatné. Vyskytli sa bolesti hlavy, ktoré som aj čakala. Bola som podráždená, unavená, hladnejšia ako inokedy a neustále som mala v hlave  myšlienky na kávu. Problém ďalších dní bolo len stravovanie (dokonca ani káva nechýbala, čo som bola veľmi prekvapená). Od štvrtého dňa mi začali až prekážať tekuté raňajky a konzumácia kokteilov bol zlý sen (čo je čudné, lebo smoothie si robím na raňajky pravidelne, ale je pravda, že nie každý deň). A preto som jednotlivé zložky kokteilov začala konzumovať jednotlivo. Súčasťou raňajok bolo aj váženie a áno, váha išla každým ránom mierne dole :). Na desiatu som striedala oriešky.
Čo sa týka obedov a večerí, vyskytla sa tiež malá kríza v podobe chúťok napríklad na prílohy k mäsu. Ku koncu detoxu bola chuť na zemiaky a kuskus neovládateľná :) . Snažila som sa viac hýbať a cvičiť, upratovať, nakupovať a chodila som spať skoro, aby som nemyslela na rôzne chute na jedlo a pocit „prázdneho“ žalúdka, aj keď som bola najedená.
fitshaker_blog_detox3
Napriek týmto pár negatívam, som sa cítila neporovnateľne lepšie, čo sa týka trávenia, energie, pleti. Dokonca som dostala komplimenty od troch osôb, ktoré nemali vedomosť o prebiehajúcom detoxe v znení: „vyzeráš nejako lepšie, žiariš“, čo ma motivovalo a hnalo vpred.
2 obedy z 10 pozostávali z kuracieho vývaru s extra porciou kuracieho mäsa. Na obed som ďalej mala: pečené kuracie stehno, kuracie prsia na bylinkách, grilované bravčové a hovädzie mäso, studenú misu (varené vajíčko, šunka), pikantné morčacie mäso na cibuľke, zapečené šampiňóny s kapustou, lososa na bylinkách (veľa som sa inšpirovala aj obľúbenou knihou „Z fitka do kuchyne 2“). Večere pozostávali, rovnako ako obedy, z bielkoviny a prílohy. Prílohu tvorila vždy zelenina a  zeleninové šaláty a v zložení: paradajka, paprika, uhorka, kapustový šalát s kurkumou, brokolica, mrkvový šalát s citrónom, petržlen, cibuľa, hrášok, kel, rukola, špenát, cuketa, karfiol, reďkovka, cesnak, čínska kapusta, pažítka... Čím viac zeleniny, tým lepšie.
fitshaker_blog_detox1
Čo mi dal detox v skratke?

 • upravenie trávenia (žiadne bolesti brucha, nafukovanie, kŕče),

 • vyrovnanie hladiny cukru v krvi,

 • úbytok váhy (viac ako 3 kg),

 • príval novej energie, znovuzrodenie,

 • večery plné oddychu a relaxu,

 • rozžiarenejšiu pleť a lesklejšie vlasy


Na záver musím len skonštatovať, že detox splnil, čo sľuboval. Absolvovanie tohto programu určite neľutujem a išla by som do toho znova.
Tiež ste absolvovali jarný detox alebo skúsite ten môj? Veľmi vám prajem, aby ste boli aspoň také spokojné ako ja. :)
Ďalšie články, ktoré by ťa mohli inšpirovať:
Chceš zdravé telo plné energie? Naordinuj si DETOX!
Chceš podporiť chudnutie? Začni s pitím zelenej kávy!
Je cukor legálnou drogou?
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.