Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako sa prinútiť k cvičeniu. Bezbolestne a bez námahy!

Nevieš sa dotlačiť k cvičeniu? Motiváciu by si aj mala (chceš predsa schudnúť), ale tvoja vôľa nie je dostatočne silná. Poznám to. A poviem ti, že je veľmi pravdepodobné, že týmto spôsobom nezačneš nikdy. Ja som sa chystala cvičiť asi 3 roky, ale nikdy som nemala čas, resp. som si nenašla čas. Nemať čas na to, čo je pre teba skutočne dôležité? To znamená, že nemáš čas na svoj život. Tak to je trošku strašidelné. A pritom, na chvíľku sa zamyslieť, ujasniť si priority, povedať si, čo chcem robiť a čo nie, nie je až tak náročné. A obráti to tvoj život o 180 stupňov. Vyskúšame to? :)

Vypni tú telku a začni sa hýbať

Ľudia sú unavení z práce, z detí. Majú veľa povinností a nič nestíhajú. Zapamätaj si jedno. Stíhať budeš všetko, čo chceš stíhať. To, čo skutočne chceš, si musíš určiť a naplánovať. Závisí to od tvojich hodnôt a presvedčení. Nikto ti nemôže nadiktovať, čo musíš urobiť. Toto je práca pre teba. Zadefinuj si hodnoty, priority a pracuj na nich. Nemusíš mať vymyslený prešpekulovaný systém, nemusí ti to zabrať celú večnosť. Proste sa len zamysli a z hĺbky duše vytiahni veci, ktoré skutočne robiť chceš a ktoré nie, na tie sa nesústreď. Svoju pozornosť zameriavaj len na veci, ktoré majú pre teba význam.
TIP: Nepozeraj nezmyselné televízne programy a zostane ti kopec času, ktorý môžeš efektívne využiť.
fitshaker_blog_cukor2
 

Rob veci, ktoré ťa bavia

Bavia ťa alebo máš pocit, že by ťa mohli baviť nejaké pohybové aktivity? Ak si začala čítať tento článok, tak pravdepodobne áno. Gratulujeme. Prvý bod je splnený. :) Uvedom si, že cvičenie ti musí prinášať radosť, len tak ho budeš opakovať a dostavia sa výsledky. Na začiatku to bude chcieť trpezlivosť, vytrvalosť, fokus. Neskôr, to už pôjde úplne hladko, automaticky a úplne samo. :)

Začni nenáročnou pohybovou aktivitou, vybuduj si zvyk a urči si odmenu

Poviem ti ako to bolo u mňa. Dlho, veľmi dlho, som si hovorila, že budem cvičiť. Odjakživa som veľmi chudá a nikdy som sa nevenovala žiadnemu športu. Dokonca som neznášala telesnú a okrem rýchlej chôdze a turistiky som žiadnym špeciálnym pohybovým aktivitám neholdovala. Keďže som bola so svojou postavou spokojná, nemala som veľkú motiváciu, prečo sa pustiť do cvičenia. Chcela som si však vybudovať nejakú tú kondičku a zistiť, či je pravda, že cvičenie je super, že si pri ňom (resp. po ňom) šťastná a plná energie.
Tak som si jedného pekného dňa povedala, že začínam. Budem si dávať každý deň budík o 10 minút skôr a deň začnem rozcvičkou. Tých pár minút mi biorytmus nerozhádže a malo by mi to pomôcť. Každé ráno som začínala strečingom, občas som zapojila aj priateľa, pustili sme si rádio a fičali sme. Ako odmenu sme si dali raňajky. Vytvorili sme si pekný nový zvyk – rozcvička + raňajky + úsmev na tvári hneď od rána. Strečing je mimoriadne jednoduchá pohybová aktivita, a predsa naštartuje celé telo a pomáha budovať istý vzťah k športu.
TIP na video, ktoré by si si mohla ráno precvičiť, nájdeš priamo na fitshaker.sk. Ak chceš cvičiť pravidelne, registruj sa. Je to zadarmo. :)
https://youtu.be/hI_aq7RKVZk
Viem, že ak by som začala náročným športom, rýchlo by ma to omrzelo a možno by som sa znova vzdala a od pohybu upustila. Takto som však začala k nemu inklinovať stále viac a viac. Sériu krátkych cvikov môžeš precvičovať aj počas dňa (pár minút na seba si určite nájdeš aj v práci) alebo večer pred spaním. Záleží len na tebe, aký zvyk si vytvoríš. Ideálne je, ak sa budeš želanej aktivite venovať aspoň 21 dní za sebou, potom by to už malo ísť automaticky. :)

Malými krôčikmi k veľkým cieľom

Darí sa ti každý deň cvičiť, pohyb začínaš milovať a chceš sa posunúť ďalej? Naplánuj si, čo chceš robiť a ako často. Ja som si povedala, že by som chcela chodiť behať, zatiaľ 3 x do týždňa. Určila som si presné dni a časy, ktoré som si vyčlenila na beh. Ak si len povieš, pôjdem 3 x behať, ešte uvidím kedy, je veľmi pravdepodobné, že behať nepôjdeš. Ak si však zapíšeš do kalendára konkrétnu aktivitu na konkrétny termín, nič ťa v behu nezastaví. Papier má magickú silu. :)
Rovnakým spôsobom si vieš naplánovať aj ďalšie pohybové aktivity a budeš sa z cvičenia tešiť, pretože je to úloha, ktorú proste musíš splniť. Keď sa vrátiš z vonku a hrdo sa pozrieš do kalendára, s tým, že dnes to vyšlo, je to skvelý pocit. :)
fitshaker_blog_cvicenie2
 

Buď vzorom a inšpiruj

Ak vštepíš lásku k športu aj deťom, raz ti budú vďačné. Nájdite si spoločnú rodinnú pohybovú aktivitu a buď vzorom. Nenúť dieťa k veciam, ktoré nechce. Ak sa však celá rodina radi bicyklujete, vyťaž z toho maximum. Nielenže tvoríš pre dieťa pozitívne zvyky, ale vytváraš mu aj krásne spomienky, ktoré bude mať na detstvo ako dospelák.
fitshaker_blog_cvicenie1
1. S prácou na sebe nezačínaj od zajtra.
2. Začni už dnes, nech si na seba pyšná nielen ty, ale aj tvoja rodina.
3. Pozitívna zmena, ktorú učiníš v sebe, môže mať zázračný vplyv aj na tvoje okolie.
4. Rob, čo ťa baví, zaraď šport do svojho života.
5. Raduj sa a čerpaj maximum z energie, ktorú ti dodáva.
Naozaj to funguje. Držím ti veľmi palce, nech sa pre teba stane pohyb láskou na celý život. :)
Zdroj fotiek: flickr.com
 
Články, ktoré ťa postrčia bližšie k cvičeniu:
Videotréning na spaľovanie tukov
Zacvič si v práci (aspoň) 5 minút!
Drepy - prečo ich robiť každý deň?
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.