Ako prežívať radosť každý deň? Radí zabávač Richard Vrablec

Na to, aby mohol byť človek zdravý a šťastný, je veľmi dôležité, ako sa cíti aj po psychickej stránke. Darmo budeme od rána do večera jesť zdravé jedlá, keď nám budú po rozume behať negatívne myšlienky. Aj preto ti dnes prinášame interview s moderátorom, zabávačom, ale hlavne úžasným človekom Richardom Vrablecom. S Richardom sa poznáme a poviem ti, jeho sme zamračeného ešte nevideli :-). Ako to ten chlapík robí a čo na dobrú náladu poradí tebe?

Ako to robíš, že si stále tak pozitívne naladený s úsmevom na tvári?

Príroda, príroda, príroda. Všetok voľný čas trávim v lese. Tam je toľko energie, že vám zostane aj do zásoby. A aj ja mávam smutné dni, vtedy však nechodím medzi ľudí :-) a našťastie ich nie je veľa. Nemám rád otázku “Ako sa máš?” a nikdy ju nikomu nedávam. Robím všetko preto, aby sa ľudia, ktorí sú v mojej blízkosti mali fajn a bolo im dobre. A to, ako si svoj čas zariadia, to je už na nich.

rozhovor Richard Vrablec

Čo ty a šport? Ako často cvičíš?

So športom si tykám. Nemusí to byť na mne vidieť, stačí, ak je to zo mňa cítiť. 3 krát týždenne plávam 1 km, 3 krát týždenne cvičím s vlastnou váhou podľa knihy 101 balančných cvikov od Vladimira Šuchtera a vždy na jar si odbehnem za mesiac 100 km. Musím sa pochváliť, minulý mesiac som odbehol 130 km. Šport mi dobíja baterky, šport ma drží v dobrej nálade.

 

Začína tvoj deň slovenským DUO párok s horčicou… alebo nás prekvapíš nejakou zdravšou kombináciou? Ako sa stravuješ?

Rád papám. Aj dobrý párok niekedy urobí radosť. Všetko však s mierou. Mám rád ovocie, zeleninu, ryby a jednoduché slovenské jedlá. Ráno začínam aloe vera a tabletkou na tlak :-) a potom si šupnem vždy niečo, čo ma poteší a naštartuje – najčastejšie cottage syr a miska plná rôznej zeleninky alebo ovocie a oriešky s musli.

zabávač Richard Vrablec

Čo ty a tvoje denné rituály? Máš nejaké, ktoré ti zafungovali a vieš ich odporučiť ďalej?

Každý deň potrebujem aspoň 60 minút na šport a 60 minút na dobrú knižku. Samozrejme, nesmie chýbať čas na rodinu a priateľov. Spávať chodím do 22.00 a ráno od 6.00 som svieži ako rybička, pripravený riešiť každodenné pracovné povinnosti. Skôr ako však vyleziem z postele, aspoň 5 minút počúvam ranný štebot vtákov. To je moje rádio.

 

Ako dobre sa vieš pohybovať po kuchyni? V preklade – Varíš často :-)?

Oj, doma vôbec nevarím, stravujem sa v hoteli Bratislava a Holiday Inn. Ak si doma niečo pripravím, tak sú to zväčša šaláty na rôzne spôsoby a grilované rybky (tuniak, maslová ryba a sem-tam losos). Nedávno som sa naučil piecť kura, a to si dávam s rukolovým šalátom a sušenými paradajkami. Sem-tam si urobím rybaciu nátierku a doprajem si k nej chutný čerstvý chlebík. Jaaaj, skoro som zabudol – mojou obľúbenou reštauráciou je RAW food restaurant Bemba v Slimáku, tie ich sladkosti sú fantastické!

ako prežívať radosť

Väčšina ľudí v dnešnej dobe nedokáže naplno relaxovať. Večne sa niekam ponáhľame, sme pod obrovským stresom a to všetko má na náš zdravotný stav katastrofálne dopady. Máš nejakú radu, ako sa z tejto pasce vymaniť?

Na to musí prísť každý sám. Dôležité je si to uvedomiť a pracovať na odstránení toho, čo nás zabíja a ničí. Spomaliť a nebyť chamtivý. Nemusíme mať všetko, bývať v obrovských domoch a voziť sa vo veľkých autách, šťastie je ukryté niekde úplne inde. No recept neexistuje, každý si to musíme vyriešiť sám.

 

Ako relaxuješ? Nauč nás to :-)!

Nauč nás to? Ha ha ha. Prvá lekcia začína na Železnej studničke pri potoku o 17.00. Zoberte si gumáky, budeme skákať po blate :-). Ja relaxujem s knihou, najčastejšie s dobrou knihou v mojom malom útulnom byte. Nedávno som si kúpil internetové rádio, kde mám 20 tisíc rozhlasových staníc. Hudobne cestujem po svete a počúvam iné kultúry. Naposledy som bol na ostrove Fiji. Zavriete oči a počúvate. Iný svet.

 

Už dlhšiu dobu evidujem na osobách v mojom okolí jeden problém. Často nie sú duchaprítomní, mysľou lietajú kade-tade. Takto si, samozrejme, nedokážu užívať prítomný okamih. Čo s tým?

Toto bude najkratšia odpoveď – spomaliť a nenabrať si toho na plecia veľa. Potom vznikne problém, že človek nič nerobí naplno a je stále v strese. Chyba! Robme jednu vec a poriadne.

ako byť šťastný

Kde a prečo si podľa teba užívajú život ľudia lepšie ako u nás?

Precestoval som veľa krajín, aj oveľa chudobnejších ako je Slovensko. Ľudia tam však boli oveľa šťastnejší, aj keď obchody boli prázdnejšie a život náročnejší. Vážili si to, čo majú. Na Slovensku si žijeme veľmi luxusne. Problém je, že až keď o to prídeme, pochopíme, o čo sme prišli. A veľmi by to chcelo, aby si človek všímal človeka oveľa viac. Najprv objavne jeden na druhom to pekné a potom ľahšie prekonáme to zlé. Zvyčajne to robíme opačne. Najprv sa pohádame a potom nikdy to pekné jeden na druhom neobjavíme. A verte mi, v každom človeku sa dá objaviť niečo krásne, len treba chcieť.

 

Čo pre teba znamená šťastie a ako ho konečne dosiahnuť?

Keď miluješ ľudí, dajú ti bohatstvo. Keď miluješ bohatstvo, prídeš o ľudí. Podľa mňa je šťastie uvedomiť si krásu a hĺbku tejto myšlienky. A pre mňa je úplne najväčším šťastím úsmev na tvári mojej milovanej mamy.

mať radosť každý deň

Aké knihy alebo filmy s motivačnou tematikou odporúčaš čitateľom? 

Odporúčam len jednu jedinú knihu, treba ju však čítať pomaly a pozorne a často sa k nej vracať. Dale Carnegie – Ako získavať priateľov a pôsobiť na ľudí. To je alfa a omega šťastného života. Ľudia sú šťastie. Aj tí zlí, aj tí dobrí. Jedni nám ukazujú, akí nechceme byť a tí druhí sú tí, medzi ktorých chceme patriť. Ach jaj, tá pestrosť rôznych charakterov je fascinujúca. Svet je krásny, ľudia sú svet.

 

Čo by si odkázal čitateľkám nášho Fitshaker blogu?

Ľúbte sa, pomáhajte si, milujte ľudí. Svet nepotrebuje len úspešných, svet potrebuje mierotvorcov a veľa lásky. Mám vás rád aj v dobrom i zlom. Krásny deň.

Richard, ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a povzbudivé slová. Veľa lásky a úsmevov :-).

 

Ďalšie články, ktoré ťa nakopnú:

Keď sa budeš milovať ty, bude ťa milovať celý svet!

Ako zažívať v živote skutočnú lásku?

7 každodenných návykov, ktoré ťa urobia šťastnejšou

Peter Švaral
Nájdeš ma:

Článok bol pridaný dňa 10/05/2016 a zaradený do kategórie: Sebarozvoj a motiváciaVšeobecné   |   Autor: Peter Švaral

Komentáre