Ako prežiť predvianočné chvíľky bez stresov a v pokoji? 5 tipov vo vnútri

Je pre teba príprava na Vianoce hotová naháňačka? Beháš z jedného miesta na druhé, skáčeš od jednej aktivity k druhej a si spotená viac ako po hodinke vo fitku? Zastav sa! O čom sú tieto sviatky? O nervozite, strese, panike a smútku, alebo o radosti, láske a pohode? Ja si vyberám to druhé. Ak si na tom podobne, ale nevieš ako na to, inšpiruj sa týmito tipmi na pokojnejšie a ekologickejšie predvianočné a vianočné chvíle. Tak šťastné a pokojné! :-)

# 1: Spíš si vianočný to-do list

Všetko, čo potrebuješ do Vianoc urobiť si zapíš spoločne s deadlinom, do kedy to plánuješ urobiť. A pekne si aktivity rozlož v priebehu mesiaca, nech sa ti napr. nestane, že v jeden deň budeš potrebovať ozdobiť vianočný stromček a tiež upiecť 3 druhy vianočného pečiva. Vieš si predstaviť, že takýto zhon ti na radosti z prichádzajúcich sviatkov naozaj nepridá. Práve naopak, ak si všetko pekne naplánuješ, budú pre teba Vianoce naozaj sviatkami pokoja a pohody. A o tom, predsa majú byť.

zoznam

 

# 2: Minimalizmus je trendy

Rob a nakúp len to, čo je skutočne potrebné. Naozaj má význam správať sa ekologicky, čo v prípade Vianoc platí dvojnásobne. Keď si predstavím, aké preplnené bývajú smetné koše deň po Štedrom dni, och. :-(

Snaž sa minimalizovať odpad a myslieť na to, či dekorácie, ktoré na Vianoce kupuješ aj reálne potrebuješ, či ich vieš odložiť a využiť napr. o rok, alebo prerobiť na inú príležitosť. Minimalisticky sa dá poňať ako ozdobenie vianočného stromčeka, tak aj balenie darčekov. Práve obaly končia často v kontajneroch ihneď ako ich človek roztrhá.

Minulý rok som balila darčeky do obyčajného papiera, previazala ich obyčajným špagátom alebo stužkou. Aby darčeky nepôsobili tak fádne, priviazala som na špagát aj medovník alebo kúsok usušeného pomaranča. Takto zabalené darčeky vyzerali naozaj čarovne. Obaly som potom odložila do tohto roka a len ich dozdobenie trošku upravím, aby boli ako nové. :-)

Rovnako sa dá pristupovať aj k vianočnému stromčeku. Namiesto plastových gulí a presladených salóniek môžeš použiť prírodný materiál, ako šišky, kúsky usušených jabĺk alebo pomarančov zavesených na špagáte a doma upečené medovníčky. Ak je to pre teba stále málo, doplniť ich môžeš o pár drevených ozdôb a nádherný stromček je na svete. Tých príkladov je milión, stačí sa len lepšie zamyslieť. Tie najjednoduchšie cesty sú väčšinou aj najlacnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. :-)

baliaci papier

 

# 3: Namiesto chodenia do obchodných domov, objednaj darčeky z internetu

Keď skočíš do supermarketov, väčšinou nakúpiš viac ako reálne potrebuješ a ten stres, ktorý je tu aj napriek všade hrajúcim vianočným koledám cítiť, ti na pokoji naozaj nepridá. Úplne najjednoduchšie je objednať starostlivo vybraný darček z internetu. Nikam sa nemusíš ponáhľať a za pár dní ho máš doma. A krabicu, v ktorej ti príde zabalený, možno použiješ pri balení nejakého darčeka. Možno ju bude stačiť len previazať stuhou a o starosť máš menej. ;-)

online

 

# 4: Upeč si vianočné koláče s kamarátkou, maminou alebo sestrou

Jednoducho, urobte si babský víkend a popri tým príjemným dievčenským debatám sa pustite aj do pečenia. :-)

Spoločne strávený čas bude možno ešte príjemnejší ako koláčiky, ktoré sa vám podaria vyrobiť. Veď na Vianoce ide hlavne o čas strávený s našimi blízkymi, nie? Navyše, môžete si k tomu uvariť hrejivý punč alebo varené vínko a budete sa mať báječne.

Ak máte malé deti, zapojte do práce aj ich. Za tú radosť v detských očiach, ktorú uvidíte pri vykrajovaní alebo miesení cesta ten neporiadok v kuchyni naozaj stojí. A keď budú môcť otestovať vlastné výtvory, bude to pre ne ten najkrajší darček. :-)

pečenie

 

# 5: Zabudni na dokonalosť. Mysli na svojich blízkych

A ak všetko aj nepostíhaš presne tak, aby si bola vo svojich očiach „superžena“, zabudni na to. Vianoce sú o POHODE. Vianoce sú o čase, ktorý stráviš so svojimi blízkymi pri spoločných rozhovoroch, smiechu, dobrom jedle a hlavne v pokoji. Bez televízie zapnutej celý deň. Bez neustále pípajúceho telefónu.

Nevadí, ak sa ti tento rok podarí len jeden druh koláčikov. Nevadí, ak budeš mať pre každého len jeden darček. Nevadí, ak nebudeš mať dokonale prestretý stôl. Hlavné je, že ľudia budú šťastní, pretože budú s tebou. Keď budeš aj ty šťastná, chrliaca dobrú náladu a radosť. Lebo o tom sviatky sú. O radosti, o rodine, o láske. A aj keď to všetci vieme, je dobré si to občas pripomenúť. Najmä, keď znova skĺzneme do kolotoča povinností, kedy nič nestíhame.

pred vianocami

A na záver mám ešte jednu radu pre ľudí, ktorí sa stále ponáhľajú, a predsa nič nestíhajú podľa predstáv. Kouč Mark Džírasa vraví: „Začať stíhať znamená prestať sa ponáhľať.“ Keď máš pocit, že sa zase niekam ženieš, vtedy si nájdi lavičku, na chvíľu si sadni, zhlboka sa nadýchni a upokoj sa. Keď budeš v pokoji, môžeš pokračovať ďalej. Je lepšie, ak prídeš niekam o pár minút neskôr, ale s úsmevom na perách, ako presne na čas, ale s vyplazeným jazykom, nervózna a v hroznej nálade.

v pokoji

Tááákže, šťastné a veselé predvianočné chvíľky. Užívaj si ich plnými dúškami a nech sú pre teba rovnako nezabudnuteľné ako aj samotné Vianoce. :-)

 

Ak zháňaš ešte nejaké darčeky, poteš niekoho niečím zdravým:

darceky

 

Nakukni aj do týchto zoznamov a inšpirujem sa tipmi na darčeky (nie iba na Vianoce):

Darčeky pre ženy – viac než 50 originálnych tipov

Darčeky pre mužov – parfumy a svetre medzi tipmi nenájdeš

Darčeky pre deti – v článku nájdeš tipy pre malé deti, ale aj kopec odkazov na eshopy s rozumnými hračkami pre deti každého veku

Romana Cibulková

Článok bol pridaný dňa 13/12/2018 a zaradený do kategórie: Myslíme ekologicky!Všeobecné   |   Autor: Romana Cibulková

Komentáre