Ako prežiť december a nestratiť pritom “seba”?

Okrem zhonu ohľadom dokončovania projektov, vianočného nakupovania a príprav, by sme ani v decembri nemali zabúdať na seba. Len keď sme sami pokojní a spokojní, potom také môžu byť aj naše stretnutia s ostatnými a nakoniec – aj naše vianočné sviatky. Ale, ako na to, keď je toho teraz tak strašne veľa? Týchto 5 krokov ťa dovedie k pokoju a vnútornej harmónii, ktorá nám tak často chýba. 

Mám rada výrok: “nie je to o tom – mať čas, ale vedieť si ho vytvoriť” (“it’s not about having time, but about making time”). Ak mám stanovené priority, a jedna z nich je, že sa nechcem v decembri vyčerpať na maximum (a cez Vianoce to potom dobiehať nekonečným dospávaním, leňošením, prejedaním a nervozitou), jedna z mojich hlavných priorít je aj cítiť sa spokojne a v pohode.

christmas-1046072_1920

Tu je pár konkrétnych tipov, ako si užiť december v téme, ktorú prináša = pokojne, v súlade so sebou, svojou rodinou a priateľmi.

 

1. Dopraj si oddych pre telo aj myseľ tým, čo robíš aj bežne cez rok

Nevypusť to len preto, že je december a máš mnoho povinností. Najväčšia povinnosť v našom živote je v prvom rade sa postarať o svoje fyzické a psychické zdravie ;-) a potom všetko ostatné! Choď si zabehať, zahrať squash, na jogu, či do wellness. Čokoľvek máš rada. A uži si to bez myšlienok na ostatné povinnosti. Tento čas je len tvoj.

 

2. Nauč sa byť asertívna k tomu, na čo nemáš čas a na čo nemáš chuť

Ak ťa čakajú viaceré vianočné stretnutia s rôznymi skupinami priateľov a kolegov, dovoľ si ísť len na tie, na ktoré ťa “to ťahá” a kam sa tešíš. Prípadne spoj viaceré stretnutia do jedného ;-)… A nie, nie je to sebecké.

fitshaker_blog_december1

 

3. December je mesiacom pokoja, rodinného porozumenia, štedrosti a vďačnosti

Skúsme si toto všetko ukázať aj inak ako nákupom darčekov. Skúsme niečo sami vyrobiť alebo pomôcť druhým. Alebo napíšme list vďačnosti: svojim blízkym – 5 vecí, za ktoré im ďakujeme; či 5 vlastností, ktoré si na nich ceníme. A aj sami sebe: 5 vecí, za ktoré ďakujem sama sebe. Môžu to byť úplné maličkosti. Avšak liečivú silu, ktorú tento akt má, precítite len, keď to skúsite urobiť :-).

 

4. Pre vedomé nakupovanie darčekov je výborná stratégia “starších čias” – nechať platobnú kartu doma a ísť na nákupy iba s hotovosťou

Takto máme väčší prehľad a kontrolu nad tým, čo kupujeme a prečo. A netreba zabúdať, Vianoce nie sú o drahých daroch. Ak v rodine nie je porozumenie a láska, ani tie najkrajšie a najdrahšie dary nepotešia. Darujme si okrem darčekov aj objatie, úprimný rozhovor a prítomnú pozornosť k druhým.

 

5. Daruj si najväčší dar sama sebe = 5 minút svojho času každý deň venuj len sama sebe

Žiadny počítač, práca, deti, dokonca ani kniha či film. Len ty sama niekde v tichu. Zatvor oči, všimni si, ako dýchaš, ako sa cítiš, aký je tvoj deň. Chceš niečo v sebe zmeniť? Ako sa dnes chceš mať? Namiesto neustále pozerania sa “von”, nahliadni dnu do seba…

fitshaker_blog_december2

Krásny december vám všetkým priatelia. Nech ste šťastní, vďační a pokojní a nech je láska, ktorú dávate ostatným rovnocenná tej, ktorá prichádza k vám samým!

 

Tipy na darčeky:

darčeky na vianoce

 

 

Prečítaj si aj:

Overené finty na štíhle Vianoce

Buď fit aj počas Vianoc

Ako si užiť sviatky a nepribrať?

Andrea Peniaková

Článok bol pridaný dňa 10/12/2015 a zaradený do kategórie: Všeobecné   |   Autor: Andrea Peniaková

Komentáre