Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako poraziť únavu počas leta? Daj si toto 10-minútové cvičenie!

cvičenie na doma

Je horúce leto a mnohým sa zdá, že cvičiť v takomto počasí je to posledné po čom túžia (i keď si myslím, že to určite neplatí pre fanúšikov Fitshakera 😉). Častou chybou u väčšiny ľudí s týmto postojom je presvedčenie, že cvičenie musí byť podanie nejakého veľkého výkonu, na ktorý si musíme vymedziť aspoň hodinu, možno dve, počas dňa (a to sa nám možno nie tak ľahko podarí). Opak je však pravdou. Aj 10-minútové cvičko často dokáže zázraky 🙂!

Toto leto je extrémne teplé, a aj keď ja som “večná zimomriavka” a teplá mi vyhovujú, aj na mňa je štyridsať stupňov proste veľa. A častejšie ako inokedy sa mi teraz stáva, že sa zrazu cítim veľmi unavená a vyčerpaná. Možno to poznáte tiež. Okrem spätnej seba-kontroly, či naozaj pijem dosť vody a mám dostatočný príjem minerálov a energie, mám už overenú metódu. Možno sa zdá paradoxná, ale ak sa cítiš unavená, najlepší trik pre telo je – krátke cvičenie. Nemusíš sa do neho ani špeciálne nútiť, lebo trvá len 10 minút. Môžeš si nájsť hocijakú svoju krátku zostavičku alebo strečing, ktoré tvoje telo príjemne rozhýbu.

Moja krátka séria, ktorá ma vždy preberie (či už je to únava alebo ťažké ráno): Najprv, keď som unavená (a teda cvičiť sa mi nechce) – viem, že na mňa funguje, že sa len premiestnim na karimatku, ľahnem si na ňu a minútu len ležím a začnem trošku hlbšie dýchať. A potom začnem krátku sériu siedmich cvikov, ktoré sú naozaj jednoduché, a aj preto sa mi začne chcieť 🙂. Tu sú:1. natiahneme zadné stehná: jednu vystretú nohu zdvihnem kolmo na strop, druhú držím vystretú nad zemou (predstavuj si, že ťa niekto za tie nohy ťahá a chceš nohy čo najviac vystrieť), po chvíľke vymením nohy.

1. natiahneme zadné stehná

Jednu vystretú nohu zdvihnem kolmo na strop, druhú držím vystretú nad zemou (predstavuj si, že ťa niekto za tie nohy ťahá a chceš nohy čo najviac vystrieť).

Po chvíľke vymením nohy.

náradie na cvičenie doma

2. uvoľníme chrbticu

Pravé chodidlo vyložím na koleno ľavej (vystretej) nohy a spustím nohy doľava. Paže máme rozpažené a pohľad smeruje doprava.

Chvíľku vydržím v tzv. rotácii a potom vymením na druhú stranu.

Spodný chrbát by sme mali odlepiť od zeme a obe lopatky by zároveň mali ostať na zemi.

cvicenie doma pomôcky na cvičenie

3.posilníme sedacie svaly

Nohy dáme na šírku bokov, ruky vedľa tela.

Zodvihneme zo zeme zadok tak, že od kolien po ramená je telo v jednej pevnej rovnej línii. Teraz zodvihneme pravú nohu kolmo na strop a udržíme pozíciu 30 sekúnd, potom zopakujeme to isté s ľavou nohou.

Nezabudni pravidelne a hlboko dýchať.

cvičenie doma pre ženy video

4. posilníme brušné svaly

S nádychom si pritiahneme kolená ku hrudníku a potom s výdychom natiahneme ruky šikmo za hlavu a nohy šikmo dopredu. Po celý čas sú lopatky nad zemou a pohľad smeruje na brucho.

Najdôležitejšie je udržať po celý čas spodný chrbát prilepený do zeme pomocou brušných svalov.

tipy na cvicenie doma
joga cvičenie doma

5. posilníme chrbát

Ľahneme si na brucho, paže dáme dozadu pozdĺž tela, nohy na šírku bokov.

Hlavu, hrudník, paže a nohy zodvihneme nad zem, dýchame a pokúsime sa vydržať v pozícii 20-60 sekúnd.

plan na cvicenie doma

6. “strecha” je energizujúci cvik

Naviac povzbudzuje trávenie a je výborný pre chrbát.

Dáme sa na dlane a na chodidlá, zdvihneme zadok hore. Dlane tlačíme do podložky tak, že sa snažíme vystrieť chrbát.

Môžeme mať nohy trochu pokrčené v kolenách, alebo sa snažíme celé nohy vystrieť a prilepiť päty do zeme, chrbát však musí byť vystretý.

Vydržíme v polohe 1 minútu.

cvičenie doma pre ženy

7. uvoľníme celé telo – v polohe dieťaťa

Sadneme si na päty, paže natiahneme dopredu a čelo si položíme na zem.

Vydržíme minútu v pozícii pričom stále zhlboka dýchame.

cvičenie doma

Takáto krátka 10-minútovka nabudí nenáročným spôsobom tvoje telo a rozprúdi v ňom energiu. Na mňa to naozaj funguje, vyskúšaj aj ty 😉.

Oveľa viac takýchto krátkych cvičení (nielen) na tieto letné dni nájdeš napríklad aj v našom programe Fit in 15 min:

cvicenie doma
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.