Pranie patrí k našim bežným životom, a preto by som vám chcela ukázať, ako ho môžeme spraviť o niečo udržateľnejším. Je to proces, ktorým vieme ovplyvniť (1) trvácnosť nášho oblečenia, (2) zdravie našej pokožky aj (3) našu eko stopu:
1. Nie všetko oblečenie je potrebné prať. Pri bežnom nosení ho v mnohých prípadoch stačí len vyvetrať. Vďaka tomu sa vlákna neopotrebujú tak rýchlo a nebudeme ho musieť často meniť. Tiež je dôležité poznať materiál, z ktorého je daný kúsok vyrobený, a to, akú starostlivosť tento materiál vyžaduje (napr. pre prirodzene nasiakavé materiály, napr. uteráky, nie je vhodné používať aviváž). Oblečenie nám tak vydrží dlhšie.
2. To, čo si na seba obliekame, je s našou pokožkou v bezprostrednom kontakte. Nevhodne zvolené pracie prostriedky jej môžu dávať zbytočne zabrať. Najmä bábätká a ľudia s citlivejšou kožou pociťujú podráždenie pri používaní syntetických pracích prostriedkov, ktoré často obsahujú rôzne agresívne látky ako bielidlá, silné parfumy, farbivá, tenzidy, rozjasňovače a konzervanty. Zloženie tak ovplyvňuje aj našu pohodu.
3. Pracie prostriedky nevznikajú šibnutím čarovného prútika. Sú zo surovín, ktoré treba buď niekde vyťažiť, alebo ich vyrobiť, do niečoho zabaliť a doviezť. Ich zložky aj spôsob výroby môžu byť pre prírodu viac alebo menej zaťažujúce. Rovnako ako zvyšky, ktoré sa nachádzajú v odpadovej vode odtekajúcej z našich práčok. Tým, že sú rozpustené, čistička ich nezachytí a dostávajú sa ďalej. Je preto rozdiel, či sú z prírodných alebo syntetických látok.
Poďme sa rovno pozrieť na prací proces. Rozdelila som ho pre vás do troch jednoduchých bodov:
ŠKVRNY
Ak má vaša bielizeň na sebe viditeľné škvrny a nejde len o jemné znečistenie spôsobené bežným nosením (čiže prepotené tielko z cvičenia :-)), oddeľte ju od ostatnej. Bude si vyžadovať trochu inú starostlivosť. Tá spočíva v tom, že ho pred praním najprv predpripravíme a pri samotnom praní už stačí použiť menej pracieho prostriedku. Ideálnym prírodným odstraňovačom škvŕn je žlčové mydlo a funguje naozaj aj na poriadne nepríjemné škvrny ako rastlinné šťavy (pozdravujem všetky podbradníčky bábätiek, ktoré obľubujú mrkvičkové výživy), tráva (ahojte, zelené kolená na teplákoch!), červené víno, krv, atrament a pod.
Vďaka tomu, že ho použijete len lokálne na samotnú škvrnu, miniete ho len veľmi málo a vydrží dlho (ja mám jednu kocku už druhý rok).
SAMOTNÉ PRANIE
PLÁKANIE
Tretím krokom v rámci eko prania je plákanie, ktoré netreba podceňovať. Pokiaľ v bielizni zostanú nevyplákané zvyšky pracieho prostriedku, vedia kožu poriadne potrápiť. Prirodzené pH povrchu našej kože je kyslé (pH 4-6) – pokožka sa tak chráni pred množením mikroorganizmov. Mydlo, pracia sóda a iné pracie prostriedky sú, naopak, zásadité. A práve preto nevyplákané zvyšky pracích prostriedkov v bielizni robia neplechu. Odstrániť ich vieme mierne kyslou reakciou, ktorá neutralizuje plákací kúpeľ. Plákadlo tiež zabraňuje usadzovaniu zvyškov pracieho prostriedku v textilných vláknach a tým aj zosiveniu bielizne. Vláknam sa vracajú ich prirodzené vlastnosti (uteráky opäť nasakujú) a vzhľad (jasnejšie farby), takže opäť o niečo predĺžite ich životnosť a nebudete musieť často nakupovať nové.
Plákanie je podstatné najmä pre ľudí s citlivou pokožkou a malé deti, pretože majú omnoho priepustnejšiu kožu ako zdraví dospelí ľudia.
Môj tip
- 2-3 lyžice na 5 až 6 kg bielizne (postupne si prispôsobíte).
- Ak budete mať na tmavej bielizni po vypraní biele zvyšky prášku, nabudúce uberte dávkovanie.
- Pri praní bielej bielizne a ako prevenciu pred zosivením pridajte lyžicu bieliaceho prášku.
- Do prania môžete pridať prírodné esenciálne oleje, ktoré bielizeň krásne rozvoňajú. Totiž ak práve prechádzate od konvenčných pracích prostriedkov k ekologickým, je možné, že ich vôňa sa vám bude zdať nevýrazná. Dôvodom sú umelé parfumy v pracích prostriedkoch, na ktoré ste si zvykli − ich prenikavá vôňa otupuje čuch.
Vyskúšate :-)? Dajte mi vedieť!
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Vieš o tom, že aj prací prášok a iné čistiace prostriedky si môžeš čapovať a tým šetriť plasty?
Nechceš podporovať fast fashion? Týchto 5 vecí môžeš robiť aj ty!
Ako šetriť vodou viac, aby sme znížili svoju vodnú stopu?
Fitshaker podcast č. 22: BEZOBALiS. Na udržateľnosť zdravým rozumom a pomalými krokmi
4 tipy ako si vytvoriť kapsulový šatník
Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.