Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

4 tipy ako si vytvoriť kapsulový šatník

Vzťah k móde či oblečeniu všeobecne má každá z nás iný. Napriek tomu si však dovolím tvrdiť, že si ho vyberáme najmä podľa toho, aký pocit v nás vyvoláva. Či sa v ňom cítime pohodlne, prirodzene, či v ňom žiarime a dodáva nám sebavedomie alebo jednoducho či sa nám páči. A to bez ohľadu na to, či hovoríme o domácom oblečení, kostýme do práce alebo o športovej súprave. Vďaka týmto pocitom oblečenie už dávno nespĺňa len funkciu ochrany nášho tela. Je to tiež spôsob sebavyjadrenia a – radosti. A práve to spôsobilo, že sme ho začali chcieť viac. To je, samozrejme, v poriadku. Teda až do momentu, kým nám to neprerastie cez hlavu.

Dnes je na svete toľko oblečenia, že keby už nevznikol ani jediný nový kúsok, dokázali by sme šatiť celý svet ešte niekoľko rokov len z toho, čo je už vyrobené. Vyrábame však ďalej, a to aj napriek tomu, že všetko to šatstvo už nestíhame nosiť. Každú sekundu sa na svete vyhodí kamión plný nechceného oblečenia a až dve tretiny toho vyrobeného sa nikdy nepredá. Textilný priemysel okrem toho v sebe spája aj učebnicové príklady porušovania ľudských práv – ale o tom inokedy.

Ako v našich skriniach vymeniť stres za radosť?

V kúpeľni sa nám to už podarilo a verím, že sa nám to podarí aj teraz.

Kapsulový šatník

 

Čo to vlastne je a ako si ho vytvoriť?

Bude to presne to, čo si vytvoríš ty sama. Dokonca ho ani nemusíme nazývať kapsulový (vlastne som ti tento pojem len chcela dať do pozornosti), pokojne ho nazývajme „udržateľný“, „minimalistický“, „radostný“ alebo jednoducho „ten môj“. Nerada by som ťa zväzovala konkrétnymi návodmi a dusila tak tvoju vlastnú kreativitu a priestor na sebaprezentáciu. Pokojne to pojmi podľa seba. Koniec koncov najdôležitejšie je aj tak to, aby to fungovalo tebe. Práve tebe. Ak by si sa ma však opýtala na niekoľko dobrých priateľských tipov, poradila by som ti toto:
 

#1: Aký je tvoj bežný deň?

Možno tvoj šatník obsahuje viac kúskov na deň, aký by si chcela, nie na deň, ktorý je pre teba bežný. Aký je ten tvoj? Ak máš šatník plný kostýmov, lebo sa ti páčia, ale reálne pracuješ ako zdravotná sestra, možno ti bude naozaj stačiť len jeden. Viem, občas je v obchode ťažké odolať. Práve preto treba mať na pamäti, ako trávime väčšinu svojho času.
Môj tip: Vyber si jeden zo svojich najbežnejších dní a do diára (aj toho „fitšejkráckeho“ :-)) si poznač, čo máš oblečené – od pyžama do pyžama. Napíš si, čo konkrétne si cez deň robila, a veľmi jednoducho tak zistíš, aký typ oblečenia bude prevládať v tvojom šatníku.
slow fashion
 

#2: Čo vlastne nosíš?

Tak ako všetko okolo teba, aj tvoj nový (resp. staronový) šatník by mal pozostávať len z tých vecí, ktoré ti do života prinášajú hodnotu. Veď logicky: načo sa obklopovať vecami bez významu? Čím viac ich bude, tým viac nás budú dusiť. Malo by to preto byť oblečenie, ktoré ti naozaj robí radosť a po ktorom siahaš pravidelne.
Väčšina z nás nosí len 20 % svojho oblečenia. Zvyšných 80 % len prekladáme a čakáme na vhodnú príležitosť obliecť si ho. Alebo je nám ľúto vyhodiť ho. Poznáš to? Možno si to ani neuvedomuješ, ale stavím sa, že aj ty väčšinu času využívaš len niekoľko overených kúskov, pri ktorých nemusíš rozmýšľať nad tým, s čím ich skombinovať alebo či sa v nich budeš cítiť dobre. Začni si všímať, po čom siahaš najčastejšie. Nejaký (možno v podvedomí ukrytý) dôvod na to určite je.
Môj tip: Otoč si všetky vešiaky jedným smerom a vždy, keď si konkrétne oblečenie vyberieš, obráť vešiak naopak. Po niekoľkých týždňoch budeš mať krásny prehľad o tom, čo nosíš najčastejšie. Stačí sa pozrieť na otočené vešiaky.
kapsulovy satnik
 

#3: Koľko toho vlastne máš?

Toto je možno trochu drastická, no dosť účinná rada. Vyhraď si na ňu minimálne pol dňa a obrň sa nervami. Možno to bude aj bolieť. Veľmi veľa žien vôbec netuší, koľko oblečenia vlastní. Ono totiž vyzerá úplne inak v skrini, na kôpkach, v krabiciach, poschovávané v zásuvkách. A úplne inak, keď sú šaty na jednej kope. Obrovskej kope.
„Hecni sa“ a vyber si všetko oblečenie na jedno miesto. Pokojne to aj odfoť, aby si sa k tomu mohla vrátiť, kedykoľvek budeš mať pocit, že nemáš čo na seba. Roztrieď na jednu kopu všetky „spodky“ a všetky „vrchy“ − možno zistíš, že je ich naozaj dosť, podobne ako priemerný Američan, ktorý má na každý deň iné rifle a aj napriek tomu si vraj každý rok kúpi ďalšie tri.
A teraz daj bokom všetko, čo nespĺňa tvoj bežný deň (bod#1) a neprináša ti radosť (bod#2). Na zvlášť kôpku si poukladaj oblečenie na tvoje koníčky – športové na Fitshaker  cvičenie/plesové/turistické/... Nemalo by však tvoriť väčšinu tvojho šatníka.
Môj tip: Využi moment šoku (a možno aj trochu hnevu) a začni triediť okamžite. Vezmi tri škatule a do jednej začni ukladať veci, ktoré si nemala oblečené za posledný rok ani raz. To je krabica, ktorej sa môžeš rovno zbaviť (ideálne nie do koša). Do druhej daj oblečenie, bez ktorého si svoj šatník nevieš predstaviť. Tú si necháš. A do tretej vlož všetko, nad čím ešte potrebuješ rozmýšľať. Veci z nej však nevylož naraz, vyberaj ich postupne len vtedy, keď si na ne spomenieš. Pozri sa do nej o pol roka a všetko, čo sa v nej nachádza, posuň niekomu inému.
fast fashon
 

#4: Farby

Mojou praktickou radou je vyskladať si šatník v takých farbách, ktoré pasujú práve tebe. V takých, ktoré máš overené a najmä: ktoré navzájom ladia. Väčšinou sú to neutrálne farby bez vzorov: čierna, sivá, biela, hnedá, ale neboj sa aj ružovej. Samozrejme, je to len a len na tebe. Takže ak miluješ neónovú pásikovú, v šatníku si ju určite nechaj!
Benefity tohto triku začneš pozorovať okamžite. Nebudeš dlho rozmýšľať nad farebnými kombináciami, preto nech siahneš po čomkoľvek, vždy sa ti to bude hodiť. Okrem toho sa ti rozšíri možnosť kombinovať, takže s menej vecami budeš mať viac možností. To znamená menej stresu, nervozity, frustrácie z toho, že „zasa neviem, čo si obliecť“. Neznie to fajn :-)?
kapsulový šatník
 

A prečo vlastne takýto typ šatníka odporúčam?

Pozri, čo všetko ušetríš:

  • Čas strávený rozmýšľaním, čo si obliecť a čo s čím skombinovať.

  • Energiu z večného prekladania kôp vecí.

  • Priestor − využiť ho môžeš na niečo úplne iné alebo si oblečenie usporiadaš prehľadne tak, aby si videla úplne všetko, čo máš.

  • Pocit nepohodlia z toho, že sa v niečom necítiš dobre. Budeš totiž vedieť, že nech siahneš po čomkoľvek zo svojej skrine, vo všetkom sa budeš cítiť úžasne.

  • Obrovské množstvo vody. Možno to znie zvláštne, ale naše skrine jej v sebe ukrývajú tisíce litrov. Napríklad jedno bavlnené tričko sa rovná takmer 3 000 litrom a na výrobu jedných riflí sa spotrebuje až 8 000 litrov vody.

  • Peniaze – ak sa naučíš pozerať na oblečenie cez optiku jeho hodnoty, dopraješ si menej kúskov, zato kvalitných, o ktoré sa naučíš starať, aby ti vydržali čo najdlhšie. Zároveň sa naučíš nenakupovať impulzívne podľa toho, čo je v akcii, keď vieš, že to pravdepodobne aj tak nosiť nebudeš. Najlacnejšia vec je predsa tá, ktorú si nekúpiš. Toto je však dlhá cesta, takže nebuď na seba prísna, ak niečomu neodoláš. Je to normálne. Pochváľ sa však za to, ak si vyberieš niečo, čo si oblečieš minimálne 30x. V tom prípade pôjde o vedomý, hoc aj impulzívny nákup. O to viac, ak objavíš čaro sekáčov. Ak si z Bratislavy, nájdeš ich na cirkulárnej mape.


minimalistický šatník
Tak čo – skúsiš to? Daj mi vedieť!
 
Možno pri tomto triedení šatník objavíš aj kúsok, ktorý si rada nosila a akosi ti teraz nie je dobrý. Môžeš ho využiť aj ako motiváciu, začať na sebe makať, aby ti mohol naďalej visieť v skrini a ty si si ho opäť po čase obliekla. Začni cvičiť doma ešte dnes. V našom online fitku nájdeš množstvo profesionálnych trénerov. stačí si len vybrať, čo ti sadne:
rady ako schudnut
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Nechceš podporovať fast fashion? Týchto 5 vecí môžeš robiť aj ty!
Fitshaker podcast č. 11: Babsy Jagušák o udržateľnejšej móde, živote aj Vianociach
Prečo nikto z nás nie je v zero-waste začiatočník? 5 krokov k udržateľnosti
Ako šetriť vodou viac, aby sme znížili svoju vodnú stopu?
Fotka autora
Martina Novotová
Redaktor vo Fitshaker

Verím, že naše malé každodenné činnosti dokážu priniesť veľké zmeny. Krok za krokom môžeme zmeniť seba a inšpirovať blízke okolie. Postupne sa tak naša snaha dostane aj k ľuďom, ktorých možno ani nepoznáme! Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla prestať robiť kompromisy so svojimi hodnotami – v živote súkromnom, no aj pracovnom. Aj preto som spolu s mojim partnerom Martinom otvorila BEZOBALiS - prvý bezobalový obchod v Trenčíne. Vytvorili sme spolu priestor, ktorý odráža to, čomu veríme a v ktorom sa cítime dobre. Volám sa Martina a rada vás prevediem mojou cestou k udržateľnosti.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.