Snažíš sa, aby dieťatko papalo zdravo, už si presvedčila aj babku, nech to „kinderko“ jednoducho nekupuje, ale prichádza Mikuláš a s ním aj otázka, čo pribaliť drobcovi do balíčka? Ovocie je „samoška“, a tým rozhodne nič nepokazíme, takže pokojne sa babka môže realizovať. Keď aj toľko banánov a mandarínok nezjete, dá sa z nich urobiť banánový chlebík na raňajky a k nemu citrusová šťava. Čo ďalšie šupnúť dieťatku do čižmičky? Inšpiruj sa :-).
# 1: Nič nepokazíš dobrou knihou
Ak dieťatko nie je zvyknuté, že Mikuláš nutne znamená, že balíček musí obsahovať kilo sladkostí, lízaniek a cukríkov, tak máš vyhrané.
Menšie detičky sa vedia potešiť z hocičoho a pekná kniha je podľa nás tým naj, čo im vieme darovať. Konkrétne odporúčame
pre detičky od 2 rokov knižky o Terke. Príbehov je množstvo a nepoznám dieťa, ktoré by sa na ne „nenamotalo“. Jeden vie kúpiť jedna babka, druhý druhá a Mikuláša máte vybaveného :-). Pre chlapcov sú na trhu zasa
príbehy o Kubkovi.
Prípadne môže potešiť aj knižka s vianočnou tematikou, ako
Tajný vianočný hosť alebo
Nečakaný vianočný list. Dieťatko krásne naladíme na vianočný čas a stane sa jeho skvelým spoločníkom. Od 3 rokov bude úplne super. Určite nájdeš v mnohých kníhkupectvách.
# 2: Každé dieťatko je skrytý umelec
Staršie detičky (od 3 rokov) môžu potešiť pracovné zošity alebo nálepkové knižky, ktorých je v obchodoch neúrekom. Skvelou aktivitou je zošit, na ktorý sa maľuje len vodou. Dá sa zobrať i na cesty do auta a skvele dieťatko zabaví. Alternatívou môžu byť i vianočné pečiatky, ktoré potom použijeme napríklad pri písaní pohľadníc alebo pri balení darčekov.
# 3: Drobný darček namiesto kinder vajíčka
Radšej ako „kinderko“ (ktoré naozaj nemusí byť v balíčku) možno tvoje dieťa poteší nejaká drobnosť do zbierky. U nás stále fičia figúrky zvierat (značky Schleich), takže vieme, že touto maličkosťou nič nepokazíme. Práve naopak. Možno máte doma inú zberateľskú tradíciu, tak môžete na Mikuláša pribaliť niečo nejedlé, čo drobec určite ocení.
# 4: Niečo na zahryznutie musí byť
Nebudeme ti odporúčať žiadne čokoládky, brumíkov a iné polotovary. No ak chceš pre papkáča niečo kúpiť, daj šancu mrazom sušenému ovociu, ovocným kožiam alebo kvalitným orieškom (na arašidy radšej zabudnime). Aj v bezobalových obchodoch sa dajú kúpiť oriešky v bio kvalite, ktoré môžeš pekne zabaliť do sklenenej nádobky. Ak je dieťatko už staršie, dajú sa namočiť do kvalitnej horkej čokolády. Ovocné kože sa takisto dajú zohnať v bezobalových obchodoch alebo v predajniach so zdravou výživou. Možno ťa prekvapia, že majú sladkú chuť, a predsa sú bez pridaného sladidla.
# 5: Doma upečené keksíky sú najviac
Ak si dáš prácu s upečením vlastných keksíkov, bude to tým naj, čo môžeš dieťatku ponúknuť. Vieš, aké suroviny si použila a v každom kúsku bude ukrytá i poriadna dávka maminkinej lásky :-). Sladiť nemusíš cukrom, skvele poslúži i datľová pasta či trošku medu. Jeden overený recept z našej novej
knižky Zdraví papkáči prikladáme. Možno sa inšpiruješ :-). U nás chutia i veľkáčom.
RECEPT: Orechové keksíky s datľami
Doba prípravy: 15 minút, doba chladenia: 30 minút, doba pečenia: cca 20 minút
Vhodné od: 1,5 roka
Čo budeme potrebovať na cca 50 ks?
- 50 g datľovej pasty
- 70 g mletých vlašských orechov
- 130 g hladkej špaldovej múky
- 50 g pohánkovej múky
- 100 g kvalitného masla
- trošku škorice alebo vanilky
Ako budeme postupovať?
1. Datle na pár hodín namočíme do vody. Následne vodu zlejeme a rozmixujeme ich. Takto vznikne datľová pasta, ktorú skladujeme v chladničke, a môžeme ju použiť napr. do kaše alebo do pečenia.
2. Všetky suroviny dobre rukami vymiesime do kompaktného cesta a necháme ho asi polhodinku odpočívať v chladničke.
3. Následne ho preložíme na dosku, urobíme z neho valček a odkrajujeme sušienky. Tie ešte rukami stlačíme a vzor na nich vyčaríme pomocou vidličky.
4. Pečieme v rozohriatej rúre na 170 °C asi 20 minút.
PS: Ak sú tvoje deti už v škôlkárskom veku a sladkosti sa k nim občas dostanú, skús im ich aspoň pripraviť doma. Dajú sa nájsť recepty na rôzne čokolády, bounty tyčinky či gumených medvedíkov. My máme zatiaľ len 3-ročné dieťatko, ktoré je naučené, že ak niekde dostane lízatko či cukrík, tak ho prinesie dedkovi a vôbec jej nenapadne, že by ho mala papať. Takže alternatívy zatiaľ vymýšľať nemusíme, ale viem, že i ten čas príde.
Doprajme detičkám, čo najviac prirodzenú stravu, neučme ich veľmi na sladké, v neskoršom veku, keď nebudú závislé na cukre, tak ako naša generácia, sa nám iste poďakujú. Nemusíme byť extrémni v názoroch, ale myslime na zdravie našich najdrahších. Kým vieme ich stravu ovplyvniť my, urobme, čo môžeme, nech je kvalitná a zdravá.
Krásneho a nepresladeného Mikuláša prajeme :-)!
Páčil sa ti recept na orechové keksíky? Vieš, že je v našej najnovšej knihe Zdraví papkáči nájdeš podobných receptov pre detičky vyše 100?