Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 účinných techník, ktoré nás môžu vytiahnuť z negatívneho stavu mysle a zlepšiť nám náladu

negatívne myšlienky
Mať dobré návyky je super vec. Znie to možno nudne, ale je to tak. Jeden môj jogový učiteľ raz povedal medzi inými vetu, ktorá so mnou veľmi zarezonovala: „Život ide tak či tak, prečo ho neusmerniť pozitívnym smerom?“
Návyk je na začiatku veľmi ťažké vybudovať, no keď si ho už osvojíme, berieme ho ako súčasť každodennosti, ktorú nespochybňujeme. Návyky v oblasti tela (ako napríklad každodennú sprchu) sme sa naučili, avšak návyky pre našu dušu ostali akosi zanedbané. A pritom každodenný prejav vďačnosti, láskavosti, či denná modlitba sú pre naše zdravie rovnako dôležitou „vnútornou sprchou“.

V živote sa stretávame s mnohými náročnými situáciami. Túto jeseň sa objavovalo tiež množstvo nešťastných správ, ktoré nás mohli hlbšie zasiahnuť. Práve kvôli tomu, čo aktuálne vidím v mojom okolí, píšem tento článok....
Každý sa z času na čas ocitáme vo viac či menej negatívnom rozpoložení. Takýto stav je, myslím si, vhodným obdobím pre reflexiu a (snáď aj) hlbšie poznanie a osobný rast. Ale – nemyslím si, že je dobré a zdravé v tomto stave zotrvávať príliš dlho. Tu je 5 techník, ktoré nás zvyknú vytiahnuť a zlepšiť nám náladu. Ideálne je, ak sa nám stanú každodennými návykmi a aj v stave, kedy na ne nemáme možno zrovna chuť, ich aj tak použijeme.
Negatívne myšlienky

# 1: POHYB

Prekvapivo :-). Možno si to už počula tisíckrát, ale je to tak. Pohyb, akýkoľvek, v nás spúšťa príjemný hormónový kokteil a spôsobuje dobrú náladu. Tento dobrý pocit si treba zapamätať, lebo keď sa cítime zle, nechce sa nám robiť vôbec nič. Návyk, disciplína a pamätanie si tohto pocitu po cvičení, nás potom opätovne dovedú naspäť na „našu cestu“.
Cvičenie doma pre ženy

# 2: ZAČNI DEŇ S LÁSKOU K SEBE

Čo tak dopriať si 15 minút ráno iba pre seba, ako akt sebalásky, seba-starostlivosti? Predtým, ako otvoríš internet, zapneš telku, vnoríš sa do dňa... spočiň v niečom, čo máš rada. Sprav si čajík do svojej obľúbenej šálky a pri obľúbenej skladbe si ho v tichosti vypi. Zatancuj si alebo zaspievaj. Pomodli sa, popros, poďakuj. Nájdi si svoj spôsob. Ponaťahuj sa jogou. Urob čokoľvek, čo ťa „vyživuje“.
Možno sa ti zo začiatku ráno nebude chcieť, ale motivuj sa, že v horizonte mesiacov a rokov, je to úžasný návyk, ktorý ťa duševne veľmi posilní. Dá ti čas, vnútorný priestor, pocit naplnenia. Naučíš sa byť so sebou, vnímať sa a nakopnúť sa pozitívnym smerom.
Laska k sebe samemu

# 3: VĎAČNOSŤ

Budovanie pocitu vďačnosti, jej precítenie naozaj v hĺbke svojej bytosti je obrovská schopnosť. Vďační ľudia sú šťastní ľudia. Ťažšie už je, pripomínať si to každý deň. Spraviť si aj z „ďakovania“ každodenný návyk.
Mám super tip! Kúp si jeden krásny zošítok, ktorý bude tvojím denníkom vďačnosti – každé ráno si sem zapisuj, za čo si vďačná, to ťa udrží v pravidelnosti a budeš to mať stále na očiach. Prenesenie našej pozornosti na všetko to dobré v našom živote premení aj našu perspektívu na viac pozitívnu.
„Ďakujem za moje telo. Ďakujem za ľudí v mojom živote. Ďakujem za to, že mám čo jesť, kde bývať....Ďakujem, že žijem, že som, že môžem...“


Tip: Namiesto zošitu si môžeš kúpiť Fitness diár 2021, kde na konci každého dňa máš priestor na zapísanie vďaky. Okrem toho tam máš však možnosť zapísať si rozvrh tréningov, dozvedieť sa niečo nové o potravinách, naučiť sa nové recepty, a mnoho mnoho ďalšieho.


Vďačnosť

# 4: POZITÍVNA HUDBA

Pusti si niečo pozitívne, čo ti zmení tvoje vnútorné počasie zo zamračeného na slnečné. Maj „v zálohe“ niekoľko skladieb, ktoré ťa zaručene aspoň trošku pozdvihnú aj v náročných obdobiach.
(Pozor! Nechceme tu odmietať náladu, ktorú máme, je dobré vedieť byť s akýmikoľvek pocitmi – prijať a vyjadriť ich tak ako sú. ALE – ak máš dlhodobo negatívny vnútorný stav, tiež nemusí byť podporné počúvať hudbu, ktorá ťa v ňom udržuje.)
Veselá hudba

# 5: UROB NIEČO PEKNÉ PRE DRUHÉHO

Keď sa zameriame na druhých, akosi sa na chvíľu vzdialime od našich osobných problémov. Je dokázané, že keď dávame a pomáhame druhým, obohacujeme tým nielen ich, ale aj seba – svoje zdravie, spokojnosť a osobné šťastie.
Každý deň prináša množstvo situácií, kedy môžeme iným pomôcť, alebo ich aspoň trošku podporiť, povzbudiť či pozdvihnúť. Čo môžeš urobiť už dnes?
Pochváľ kolegyni nové tričko. Navštív rodičov/starých rodičov/... niekoho len preto, že ich svojou prítomnosťou potešíš a buď tam pre nich naplno. Vytrieď si oblečenie, ktoré už nenosíš a daruj ho niekomu, komu by pomohlo. A pod.
Pomoc druhým

Prajem vám a nám schopnosť zotrvávať v našej osobnej sile a zdraví, zatiaľ čo sa plne otvárame všemožným témam a pocitom, ktoré život prináša.

AndrejkaPrikladám aspoň 1 z niekoľkých článkov a výskumov k tejto téme:

www.psychologytoday.com/us/blog/the-athletes-way/201602/3-specific-ways-helping-others-benefits-your-brain

Radi ti na tejto ceste za pozitívnym zmýšľaním pomôžeme. Pridaj sa k nám do 35-dňovej výzvy Harmónia tela a duše 2023 a rozžiar svoje JA:

výzva
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.