Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

3 "zaručené" tipy ako schudnúť - nenechaj sa nimi zmiasť!

Ako schudnúť? Poloprávd a úplných výmyslov na túto tému je toľko, že nám ani nevošli do jedného článku. Pripravili sme preto pokračovanie, ktoré ti vnesie do sveta chudnutia viac svetla a možno sa ti na tvojej ceste začne ešte viac dariť :-).

1. mýtus: je to iba o cvičení!

Pokiaľ si myslíš, že základným kameňom procesu chudnutia je kardio alebo akýkoľvek iný pohyb, asi budeš sklamaná :-). Ďaleko dôležitejšia, než tri hodiny makačky na bežiacom páse alebo v parku, je strava. Aj keď sa umoríš stovkou brušákov a kilometrami na stacionárnom bicykli, všetko bude márnou snahou bez správneho jedálnička.
Najjednoduchšie to pochopíš ak si predstavíš, že denne zješ približne 2000 kalórií, ktoré potrebuješ prekonať energetickým výdajom. Ako to zvládnuť popri škole, práci, rodine, priateľoch, záujmoch a spánku? No predsa zlatou strednou cestou - správnym jedálničkom, ktorý bude prispôsobený tvojmu aktívnemu alebo sedavejšiemu spôsobu životu, a tak aj dennému energetickému výdaju.
Neboj sa ani overených výživových doplnkov. Tie dokážu tvoju snahu aj výsledný efekt určite znásobiť.
cviky na brucho
 

2. mýtus: strava bez tukov s množstvom ovocia

Keď sa začne hovoriť o tukoch, veľa ľudí si predstaví hranolčeky a vyprážaný rezeň. Tuky sa tak automaticky javia, ako niečo, čo je pri diéte zakázané. Realita je však iná. Tuky sú pre telo potrebné, ako každá iná zložka potravy. Len ich pôvod netreba hľadať v majonézovom šaláte.


Ktoré tuky áno?


Pre telo najvzácnejšie tuky ukrývajú orechy, avokádo, ryby a niektoré druhy mäsa. Ak by ti náhodou žiadna z potravín, ktoré sme vybrali, nechutila, nezabúdaj na rôzne oleje, ktorých blahodárne účinky pre telo sú veľmi zaujímavé. Určite nájdeš ten pravý pre seba :-).
S mýtom o vylúčení tukov ide ruka v ruke ten, o neobmedzenej konzumácií ovocia. Vysoký obsah vitamínov a lahodná chuť ovocia je samozrejme nespochybniteľná. Napriek tomu je potrebné konzumovať ho striedmo. Okrem vitamínov a famóznej chuti, sa v každom kúsku ovocia, bez ohľadu na druh, skrýva viac alebo menej jednoduchých cukrov.
Ak si si vybrala redukčnú diétu, nemala by si zjesť viac než dve porcie ovocia denne. Najlepšie sa hodia na raňajky, desiatu alebo olovrant. Ak si sa rozhodla, pri svojej snahe schudnúť, ovocie nezanedbávať, veľké plus je to, že spoznáš obsahu cukru a kalórií v jednotlivých druhoch. Tento ukazovateľ je totižto v niektorých druhoch skutočne vysoký a stojí za zváženie.
fitshaker-blog-myty-o-chutnuti4
 

3. mýtus: sacharidy sú smŕŕŕť

A na záver jedna skutočná perla :-). Tento mýtus je založený na fakte: cukor = sacharid. V skutočnosti však mysleli len na sladký biely cukor. Nie na skutočné sacharidy obsiahnuté napríklad v celozrnnom pečive, cestovinách, ryži a mnohých ďalších potravinách, ktoré zohrávajú v správnej funkcii organizmu podstatnú úlohu. Dôležité sú aj pri chudnutí. Pomáhajú totiž stabilizovať hladinu cukru v krvi, zaženú hlad aj túžbu po maškrtách.
Aby si si mohla bez vážnejších výčitiek pochutiť na hocičom, stačí si nemýliť lacné cukry a hodnotné sacharidy. Nemusíš veľa premýšľať. V koláčoch, čokoládkach a podobných "dobrotách" nájdeš jedine “lacné cukry”. A ak by ťa predsa len prepadla chuť na takúto “hodnotnú potravinu”, spomeň si na to, že po chvíľkovej radosti zostane len smútok po tom, že si nepomohla ani svojej postave, pleti a ani pocitu z dobre odvedenej práce pri cvičení :-).
fitshaker-blog-myty-o-chutnuti3
Opäť si o čosi múdrejšia alebo si sa utvrdila v tom, čo si už vedela? Mysli na to, že bez mýtov a poloprávd bude tvoja cesta za vysnívanou postavou poctivá a výsledok bude ešte lepší. Držím palce :-).
 
Ako sme v úvode spomínali, nie je to len o cvičení, ale aj o strave. Nauč sa variť si zdravo a chudnutie ti pôjde ľahšie:
Fotka autora
Baška Línek
Redaktor vo Fitshaker

Nepoznám nudu a stereotyp. Snažím sa vždy „bojovať na viacerých frontoch“, pričom ich spoločným znakom je pocit spokojnosti, naplnenia a lásky. Svoju nekončiacu zvedavosť prenášam do zaujímavých rozhovorov, kreativitu do zdravých alternatívnych receptov a lásku do každej činnosti, ktorú robím. Čas chcem tráviť zmysluplne a osožne pre seba aj svojich blízkych. Milujem hory, jógu, bike, bežky, dlhé prechádzky, beh, turistiku, komiksy, čítanie a najviac zo všetkého svojho manžela, rodinu a priateľov. Verím, že kúsok pozitívneho myslenia, ktoré je dôležitou súčasťou môjho života, prinesiem prostredníctvom článkov, receptov, príspevkov a správ aj do toho tvojho. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.