Asi každý si zo školy pamätá mnemotechnickú pomôcku DEKA – vitamíny D, E, K, A rozpustné v tukoch. Kto nie, je o vedomosť bohatší :-). Tieto vitamíny sa podieľajú hlavne na metabolizme bielkovín, tukov a sacharidov a prispievajú k odolnosti voči chorobám.
V posledných rokoch je z tejto skupiny najviac skúmaný vitamín D (kalciferol), práve pre jeho zásadné ovplyvňovanie celkového zdravia organizmu, prevenciu pred chorobami a rakovinou. Z približne 30 000 génov nachádzajúcich sa v našom tele ich ovplyvňuje až 3000. Čo vôbec nie je málo!
Slnečné žiarenie je zložené z asi 1500 vlnových dĺžok. Tými ,,zdravými“ sú pre nás UVB lúče . Dokážu preniknúť atmosférou len ak je slnko vo vyššom uhle ako 50° nad horizontom. Keď je nižšie, ozónová vrstva odráža UVB lúče a necháva prejsť len dlhšie UVA lúče, z ktorých nezískame vitamín D, ale vďačíme im za opálenie. Preto sa hovorí, že jarné slniečko, ktoré je nízko, je silné a nebezpečné.
Otázkou je, ako zistiť, kedy je najvhodnejší čas na D-vitamínovú bombu a koľko si jej naservírovať. Kedysi sa šírila mylná predstava, že stačí 10-15 minút slnenia tváre a predlaktia denne. Štúdie však dokázali, že je potrebné mať odhalených aspoň 40 % pokožky na získanie dostatočného množstva vitamínu D.
Najlepším ukazovateľom potrebného času na tvorbu vitamínu D je naša pokožka. Ľudia svetlého typu, napríklad kaukazské typy, potrebujú približne 20 minút na slnku, aby dosiahli potrebnú dávku vitamínu D. Avšak ľudia s tmavšie pigmentovanou pokožkou budú potrebovať 3 až 6 krát dlhší pobyt na tom istom mieste, aby dosiahli rovnaké množstvo vitamínu D. Tmavá pokožka totižto pôsobí ako filter. A to sme im ju vždy závideli :-).
Keď si to zhrnieme, potrebný čas na slnku sa môže pohybovať od 20 minút až po 2 hodiny denne s percentom odhalenia kože aspoň 40. Keďže v zime to možné nie je, je to dôvod, prečo sme náchylnejší na choroby. A čím ďalej od rovníka ľudia žijú, tým viac času potrebujú stráviť na slniečku. Zaujímavosťou je, že najlepší čas na opaľovanie je medzi 10. a 14. hodinou. Áno, dobre čítaš! V tomto čase prijímaš súčasne UVB aj UVA žiarenie. To znamená, že sa pekne opáliš a telu zároveň dodáš vitamín D.
Ako môžeš pomôcť ,,vyťažiť“ zo slniečka čo najviac vitamínu D? Nestačí len vedieť, kedy a na koľko sa oddať slnečným lúčom, musíš tvojmu telu aj trošku pomôcť. Poradíme ti ako:
- Nesprchuj sa – Ak sa zvykneš na dovolenke po opaľovaní osprchovať, robíš zle. Mydlami a gélmi zo seba doslova zmyješ prijatý vitamín D. Musíš mu to prepáčiť, ale je trošku pomalší a kým sa vstrebe do krvného obehu, trvá mu to až 48 hodín.
- Nesnaž sa opáliť cez sklo – UVB žiarenie cez neho nie je schopné prejsť a tak prijímaš len UVA žiarenie, ktoré preniká hlboko do pokožky a spôsobuje rakovinu kože a jej predčasné starnutie
- Zvýš konzumáciu rôznych semien, orechov, strukovín, mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia (aj sušeného) – konzumáciou zdravých tukov zlepšíš jeho vstrebávanie
Počasie má byť pekné, takže huráááá von - do prírodnej lekárne, kde sa za vitamíny neplatí!
Zdroje: http://martinchudy.blog.sme.sk/c/303125/Kedy-by-ste-sa-mali-opalovat-serial-11-krokov-ku-zdraviu-7krok.html
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/02/07/vitamin-d-testing.aspx?i_cid=www_vitd2013
Zdroj fotiek: pixabay.com
Inštruktorka aeróbnych cvičení a certifikovaná osobná trénerka.