Prečo je dobré konzumovať datle? Čím sú pre naše telo prospešné?
Fascinuje ma na nich, okrem iného, aj to, že sa do takého malého, efektívne skladného a trvanlivého plodu, skoncentroval taký unikátny nutričný mix, ktorý je využiteľný doslova skrz-naskrz.
Datle majú viacero pozitívnych dopadov na náš organizmus a ich účinky sú preverené vekmi.
Medzi známe prospešné účinky datlí patria hlavne tieto:
- pôsobia protizápalovo a zlepšujú ochranu imunitného systému vďaka prítomným antioxidantom
- dodávajú kvalitnú energiu v podobe jednoduchých sacharidov v tandeme s výrazným obsahom vlákniny, vitamínov, minerálov a aminokyselín
- pomáhajú liečiť problémy so zápchou
- podieľajú sa na zvyšovaní plodnosti a sexuálnej výkonnosti u mužov a žien, podľa receptu z ayurvédskej medicíny (s pridaním kozieho mlieka, medu a kardamómu)
- napomáhajú pri liečení anémie vďaka prítomnosti železa
- aktívne pôsobia na plynulejší priebeh pôrodu (ak sa konzumujú cca posledné 4 týždne tehotenstva)
- úspešne dokážu pomôcť telu pri intoxikácií alkoholom (po “prehýrenej” noci)
- účinne zlepšujú kvalitu spánku a pomáhajú liečiť insomniu (nespavosť) vďaka prítomnému tryptofánu
Vieme, že datle sú skvelým produktom pre športovcov. Prečo by sme si ich mali dopriať?
Pri športovaní je zrejmé, že potrebujeme zvýšený prísun energie a mnoho ďalších potrebných zložiek, aby sme udržiavali telo v správnom “režime”.
Keďže sú datle bohaté na sacharidy, hlavne glukózu, tak sú skvelým zdrojom energie, ktorá sa efektívne spaľuje s minimálnou záťažou na trávenie. Vďaka prítomnému špeciálnemu typu rozpustnej vlákniny Beta-D-Glucan, sa táto energia uvoľňuje postupne, čiže ju organizmus dokáže využívať dlhodobejšie. Takže aj pocit hladu sa dostavuje neskôr.
Ďalšie zložky ako: vitamín A, vitamín B6, vitamín K, niacín, kyselina pantoténová, draslík, horčík, meď, mangán, vápnik, železo, fosfor, organické aminokyseliny a ďalšie napomáhajú zabraňovať kŕčom, kontrolujú tep a zlepšujú metabolizmus, čo je pri športovej aktivite veľmi dôležité.
V dnešnej dobe sú veľmi obľúbené rôzne preteky a triatlony ako Spartan Race, Oravaman, Ironman alebo mestské maratóny a počas nich sú rôzne snacky veľmi žiadané a potrebné. Datle sú v zásade pre športovca snack v absolútne organickej forme a bohatšie na živiny, ako nejaké “umelé produkty”.
Ako si vybrať kvalitné datle? Čo všetko vieme vyčítať z etikety?
V zásade na Slovensku, čo sa týka kvalitných datlí je maličký výber. Zopár druhov sa dá zohnať jedine v orientálnych obchodoch. Avšak takých obchodov s normálnym výberom je tu naozaj ako šafránu, a kopu odrôd ako napr.: Shishi, Ajwa, Khalas, Barhee, Khodary, Jabri, Sultana a iné tu prakticky nie sú.
Ďalšou nevýhodou je aj fakt, že do obchodov sa datle väčšinou dostanú u nás len v období Vianoc, čiže počas roka je to „také všelijaké“.
Ak sa bavíme o úrovni kvality datlí a ich pravidelnej dostupnosti pre zákazníka, tak si dovolím tvrdiť, že na Slovensku sa dajú v súčasnosti zohnať hlavne v našom Exotickom online zelovoci a verím, že ak sa podarí doklepnúť zopár nových spoluprác, tak aj pridáme nové odrody.
Na čo si dávať pri výbere datlí pozor, príp. čoho sa môžeme obávať pri kúpe lacnejších odrôd? Ktoré krajiny produkujú najkvalitnejšie datle?
Na čo by som si asi najviac dával pozor v bežných obchodoch je fakt, či sú datle umelo dosladzované (väčšinou umelým glukózovým sirupom), alebo nejako inak procesované. Mne tento postup osobne vôbec „nereže“, lebo som zástanca buď absolútnej, alebo aspoň väčšinovej autentickosti čohokoľvek.
Najkvalitnejšie datle sú podľa mňa z týchto krajín: Izrael, Jordánsko, Irán, Saudská Arábia, Egypt a USA.
Čím sú datle Medjoul odlišné od bežne dostupných datlí, ktoré poznáme aj zo supermarketov? Nemajú rovnaké benefity?
Medjoul datle sa hlavne odlišujú od ostatných svojou veľkosťou, dužinatosťou a výraznou medovo-karamelovou chuťou. Táto odroda bola, ako nám história a príbehy navrávajú, žiadaná stáročia na kráľovských dvoroch mnohých panovníkov a sultánov (aj preto sa prezývajú “kráľovskými datlami”). Prakticky boli Medjoul datle, pôvodom z Maroka, úplne vyhradené len kráľovskému dvoru.
Až v roku 1920 boli prvýkrát exportované do USA kvôli tomu, že ich v Maroku napadla choroba. Takže pre záchranu odrody ich vyskúšali presadiť a našťastie úspešne.
Medjoul datle sú sami o sebe prémiový a 100% naturálny produkt. Vďaka tomuto kvalitatívnemu zaradeniu neakceptujú kompromisy v procesoch spracovania, pridaniu akýchkoľvek aditív, iných látok alebo dosladzovadiel.
Ako by sme mali datle skladovať a ako dlho nám vydržia?
Pri receptoch často vidíme, že datle treba pred použitím namáčať. Ako je to v prípade Medjoul datlí?
Záleží však aj od toho, do akého receptu ich plánujete použiť. Na prípravu nejakého cesta z datlí je určite lepšie ich odmočiť kvôli lepšej manipulácii a niekedy to aj vyžaduje postup v recepte. Rovnako je to pri výrobe datlovej pasty, masla alebo sirupu.
Aké množstvo datlí by sme mohli denne skonzumovať?
Datle sú inak skvelým prostriedkom pre dosiahnutie zdravého spánku a pomáhajú riešiť problémy so spaním, insomniu a odburávať stres vďaka prítomnému tryptofánu, ktorý sa podieľa na vzniku serotonínu a melatonínu. Dá sa povedať, že vás dostanú do stavu “blaženej pohodičky”.
Takže je dobré naplánovať si 1 datlu asi 60min. pred spaním. Môžem potvrdiť, že to fakt účinne zaberá a môj spánok má oveľa vyššiu kvalitu počas tých nocí, pred ktorými si dám datle. Avšak sem-tam to narobí šarapatu - hlavne, keď mám skoro ráno nejaký termín a spokojne si vychutnávam “hlboký datlový spánok” :-).
Suma sumárum je, podľa môjho názoru, optimálne zjesť priemerne 3-4ks Medjoul datlí denne pre bežného priemerného človeka. Ak aktívnejšie športujeme alebo máme fyzicky náročnejšiu prácu, tak tých spomínaných 5-6ks. Tí, čo ich pravidelne konzumujú mi dajú ale asi za pravdu, že väčšinou ich „padne za obeť“ denne aj viac :-).
Pri RAW koláčoch sa často využívajú veľké objemy datlí. Hrozia nejaké riziká, ak ich zjeme viac?
Záleží však dosť na tom, z čoho je daný koláč zložený. Podľa môjho názoru, totiž, nie je úplne najšťastnejšie konzumovať naraz veľký objem sacharidov a veľký objem tukov, a teda, „ládovať“ sa veľkými porciami RAW koláčov len tak „na posedenie“. Taký ten malý trojuholníček bohate stačí, ak si chceme dopriať taký koláč.
Treba si uvedomiť, že ak sa človek drží zásady „všetko s mierou“, tak mu nehrozia vyslovene riziká (teda, ak nie je u daného jedinca nejaký komplikovaný zdravotný problém).
Aj celý princíp zdravej stravy stojí hlavne na tom, že je nutné vedieť kombinovať správne druhy surovín vo vhodných pomeroch. Netvrdím, že sa to dá úplne na 100% dodržiavať, z času na čas človek vybočí, ale ak v drvivej väčšine dodávate telu správnu energiu so správnymi živinami, v správnom pomere, tak ste určite na najlepšej ceste k plnohodnotnejšiemu životu s oveľa menším počtom zdravotných rizík.
Datle milujeme vďaka sladkej chuti a vieme ich použiť v pokrmoch namiesto cukru. V akom pomere ich nahrádzame za cukor a je zaručené, že sa nám po tejto obmene pokrm vydarí?
4ks Medjoul datle Jumbo = 1 šálka cukru
Treba však rátať s tým, že chuťovo môže byť výsledný recept o niečo odlišný. To máte podobné, ako keď si človek sladí čaj cukrom alebo medom. Výsledok sladký je, ale chuťovo odlišný.
Za takéto nahrádzenie bežných cukrov sa Vám určite odmení aj telo, pretože obsah živín v jednotlivých sladidlách je markantne rozdielny. Pozrite si napr. túto tabuľku, kde uvidíte, že bežný cukor naozaj nemá moc čo ponúknuť.
V akých jedlách nám datle zachutia najviac? Sú vhodné len na sladko?
Osobne zbožňujem mix sladkej a slanej chuti. V USA sa stali veľmi obľúbené datle obalené v slanine a zapečené v rúre. Ešte som to zatiaľ neskúšal, ale na ochutnanie to znie celkom lákavo.
Máte nejaký chutný recept s datlami, ktorý by sme mali rozhodne vyskúšať?
Recept: Zeleninový šalát s nasekanými datlami na vrchu
Postup je jednoduchý - šalátové listy, kapustu, rajčáátka a nejakú vňatku len nasekať, trošku podliať olivovým olejom, datle pokrájať na malé kocky a posypať na vrch. Na fotke vidno aj takú žltú pastu - to je domáca cícerová pasta, ktorá sa k tomu výborne hodí.
Tip na recept mám od jedného svetovo uznávaného ayurvédskeho experta Dr. Vasant Lada. Takýto shake je perfektný na stimuláciu tzv. AGNI (nášho vnútorného ohňa) - v zásade ide o dobre fungujúce trávenie/metabolizmus, pretože ak ten správne funguje, tak je potrava efektívne spracovávaná, netvorí sa v našom tele odpad, a tým pádom nevznikajú v tele toxíny (tzv. AMA), ktoré sú vo väčšine prípadov pôvodcami chorôb, ktoré nás skôr či neskôr postihujú.
Toto je podľa mňa základný princíp zdravého života - skonzumuj toľko a takú stravu, aby si telo z nej zobralo kľúčové prvky, dodalo ti energiu a potom efektívne išlo von a nezahlcovalo telo.
…ale poďme späť k receptu :)
Čo budeme potrebovať?
- 2-3 datle
- pohár čistej vody (ja používam kvôli purite neperlivú balenú vodu a nie veľmi studenú)
- štipku zázvoru
- trochu kardamómu
Ako budeme postupovať?
• všetko spolu vymixovať
• vypiť a hor sa prežiť krásny zdravý život :-)
A ak už budeš mať doma datle a budeš hľadať inšpirácie na recepty, skús siahnuť aj po našich knihách, možno ti niečo padne do oka:
Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.