Prečo sú tieto červené bobuľky také vzácne?
Antioxidačný účinok šípok sa často prirovnáva k čučoriedkám. Chránia nás teda pred účinkom voľných radikálov, posilňujú a čistia organizmus. Prispievajú k ochrane proti srdcovo-cievnym chorobám, zápalovým procesom, rakovine a spomaľujú starnutie.
Nazbieraj si ich práve teraz!
Zbierať môžeš nielen divoké šípky, ktoré nájdeš vo voľnej prírode. Ružové kríky môžu zdobiť aj tvoju vlastnú záhradu. Plody divokej ruže sú väčšinou o čosi menšie ako šípky vypestované na záhrade. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že divoké šípky majú vyššiu koncentráciu vitamínu C ako domáce šípky.
Čo s nimi po nazbieraní? Možností je neúrekom...
Najčastejšie sa šípky používajú na prípravu čaju. Ovocné kyseliny a pektín v šípkovom čaji spôsobujú jeho mierne močopudné a laxatívne účinky. Preto sa používa pri ochoreniach obličiek alebo ako pomoc v prípade miernej zápchy.
Ako čaj pripraviť?
Počas druhej svetovej vojny, kedy boli zásoby jedla obmedzené a ľudia trpeli aj nedostatkom vitamínu C, sa šípky vo veľkom zbierali a používali na výrobu sirupu. Šípkový sirup je totiž výborný proti chrípke a prechladnutiu, nakoľko dokáže udržať obsah vitamínu C až po dobu 9 mesiacov. Ak sa rozhodneš si sama sirup vyrobiť, budeš potrebovať asi kilo čerstvých šípok, ktoré umyješ a rozdrvíš. Následne ich zaleješ trištvrte litrom vody a varíš 10 minút. Vodu odleješ do druhej nádoby, zaleješ celú zmes čerstvou vodou a pridáš cukor. Znova povaríš po dobu 10 minút. Zmes precedíš cez husté plátno, aby ti ostala iba tekutina a obe tekutiny zmiešaš. Necháš vychladnúť a preleješ do fľaše s uzáverom. Jedna čajová lyžička sirupu denne zabezpečí dostatočný prísun vitamínu C. Je výborný do čaju alebo zriedený vodou.
Nielen do kuchyne, ale aj do kozmetiky
Šípkový olej je bohatý na živiny, ktoré zlepšujú celkový stav pleti - je skvelým zdrojom esenciálnych mastných kyselín (omega 3 a omega 6), mastných kyselín (omega - 9) a beta - karoténu. Zjemňuje pokožku, zlepšuje jej pružnosť, dokonca pomáha redukovať vrásky a vďaka vyrovnanému pH je vhodný pre všetky typy pleti. Kvalitný šípkový olej by mal mať krásnu červeno-oranžovú či zlatistú farbu. Prirodzená vôňa oleja je veľmi jemná a môže byť slabo drevnatá, no nemal by voňať ako ruže, pretože nie je vyrobený z kvetov.
V prípade, že máš šikovné ruky a rada sa realizuješ, vyskúšaj si vyrobiť zo šípok milú dekoráciu do domácnosti. Napríklad šípkový veniec, srdiečko alebo aj vianočné ozdoby. Najjednoduchšou možnosťou je spraviť iba kytičku a umiestniť ju do vázy, kde by mala vydržať niekoľko mesiacov.
Malá rada na záver: snaž sa zabrániť styku šípok s hliníkovými hrncami, nádobami a lyžicami, použitím ktorých prídeš o cenný vitamín C.
Ďalšie články, ktoré sa ti budú páčiť:
Granátové jablko dokáže spomaliť starnutie. A nielen to!
Prečo konzumovať vlašské orechy?
Máš stále studené ruky? Tieto tipy ťa zahrejú.
Som inštruktorka skupinových cvičení - Bodywork, Metafit a Deepwork (v Bratislave - Retro, Astra a Academia Universum) a autorka stránky Eat.Train.Love.Jedlo, pohyb a láska sú slová, ktoré podľa mňa vystihujú to, čo nám môže zabezpečiť zdravie, silu a vitalitu, aby sme mohli viesť šťastný a plnohodnotný život. Jedlo. Jedlo do veľkej miery ovplyvňuje to, ako sa cítime a v akej sme kondícii. Je zdrojom energie, ktorú potrebujeme, ak chceme podávať požadované športové výkony, ale aj vykonávať každodenné činnosti. Pohyb. Pohyb nás nabíja pozitívnou energiou - fyzickou aj psychickou, pomáha nám zbavovať sa stresu a udržuje nás vo forme. Láska. Všetko čo robíme, by sme mali robiť s láskou. S láskou k sebe. Neubližovať svojmu telu zbytočne chemikáliami, stresom a nezdravými návykmi. Čo sa týka cvičenia, mám rada silové a dynamické cvičenia a uprednostňujem cvičenie s vlastnou váhou. Môj web www.silviahadekova.com