Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Dysmenorea: Prečo niektoré ženy prežívajú menštruáciu ako nočnú moru?

bolestiva menstruacia

Menštruácia je fyziologický proces, odohrávajúci sa v tele každej zdravej ženy. U niektorých žien trvá dlhšie, je intenzívnejšia a sprevádzaná bolesťou, niektoré naopak ani obrazne povedané nevedia, že menštruujú. Ako to teda je? Čo presne sa počas menštruácie v tele ženy odohráva, ako má menštruácia prebiehať a má bolieť?

Čo sa deje počas menštruácie?

Mnohé z vás určite vedia, že ženský organizmus funguje cyklicky. Súbežne prebiehajú ovariálny aj menštruačný (maternicový) cyklus. Oba prebiehajú v závislosti od hladín ženských hormónov, z ktorých sa v najvyššej miere uplatňujú estrogén, progesterón, luteinizačný hormón a folikulostimulačný hormón.

Ak fyziológiu ženských cyklov zjednodušíme, v ovariálnom cykle ide najmä o dozrievanie vajíčka a jeho následné uvoľnenie – ovuláciu. Ženský organizmus „predpokladá“ v každom cykle možnosť otehotnenia a na tehotenstvo sa aj náležite pripravuje. Zatiaľ čo ovariálny cyklus zabezpečuje zrelé vajíčko, ktoré môže byť oplodnené, menštruačný cyklus zabezpečuje prípravu maternice na prijatie oplodneného vajíčka.

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus popisuje zmeny, ktoré prebiehajú na maternici, konkrétne na výstelke maternice – endometriu. Fyziologický menštruačný cyklus by mal trvať 28 dní, ale je treba poznamenať, že normálne je aj trvanie 23 – 33 dní. Menštruácia trvá priemerne 4 dni (+/- 2 dni) a intenzita aj ostatné prejavy sú u každej ženy individuálne. Menštruačný cyklus má 4 fázy, počas ktorých sa mení stavba endometria:

1. Menštruačná fáza

Menštruačný cyklus počítame od prvého dňa menštruačného krvácania a táto prvá fáza zvykne trvať 1 – 4 dni. Ak nedošlo k oplodneniu uvoľneného vajíčka, dôjde k ischémii (nedokrveniu) endometria. Povrchová časť výstelky sa počas prvej fázy odlupuje a vylučuje z maternice von. K vylúčeniu odlúčenej sliznice napomáhajú aj kontrakcie maternice, ktoré môžeme vnímať ako kŕče alebo bolestivé pocity.

menstruacia fazy

2. Regeneračná fáza

Počas druhej fázy, ktorá trvá približne dva dni, dochádza k regenerácii sliznice maternice, ktorá bola v predchádzajúcej fáze odlúčená a vyplavená.

3. Proliferačná fáza

Ďalšia fáza trvá približne 10 dní. Výstelka maternice počas proliferačnej fázy rastie (proliferuje). Táto fáza je poháňaná stúpajúcou hladinou estrogénov. Bunky sa rýchlejšie delia a aj ich okolie sa zväčšuje. To všetko s cieľom pripraviť v maternici optimálne prostredie pre príchod oplodneného vajíčka.

4. Sekrečná fáza

Zatiaľ čo počas proliferačnej fázy sa bunky delili, počas sekrečnej fázy rýchlo rastú. Rastú aj cievy, aby sa zvýšilo prekrvenie endometria, a v bunkách endometria sa ukladá glykogén a ostatné látky potrebné pre uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Bolesť počas menštruácie

V priebehu menštruačného cyklu prebiehajú v tele ženy zmeny, a je teda normálne, že počas samotného krvácania „niečo“ cítime. Mnoho žien však necíti iba miernu bolesť alebo nepríjemné pocity, ale trápia ich často silné bolesti spojené s kŕčmi. V niektorých prípadoch môže byť bolesť taká intenzívna, že ženy zvracajú, odpadávajú alebo musia aspoň prvý deň či dva prečkať v posteli a na liekoch od bolesti. Je teda normálne, aby menštruácia bolela?

bolest pri menstruacii

Dysmenorea

Keďže pred menštruačným krvácaním dochádza k ischémii sliznice maternice a k vylúčeniu výstelky dopomáhajú aj kontrakcie maternice, je normálne, že krvácanie neprebehne bez toho, aby sme niečo cítili. Mierna až silnejšia bolesť, ktorá netrvá dlhšie ako dva dni a s pomocou analgetík sa dá zvládnuť, je normálnym javom. Ak však bolesť trvá dlhšie, je príliš intenzívna, po analgetikách sa nezlepšuje alebo vás vyraďuje z bežného života, nie je to normálne.

Pre nadmerne bolestivú menštruáciu existuje aj názov – dysmenorea. Dysmenorea je veľmi bolestivá menštruácia, ktorá nesúvisí s iným gynekologickým ochorením. Najčastejšie trápi mladé ženy, ktoré ešte nerodili. Okrem bolesti v podbrušku často bolia aj kríže a býva spojená aj s nevoľnosťou, zvracaním či hnačkou. To, čo sme opísali, je tzv. primárna dysmenorea. Pri liečbe (ak nereagujete na analgetiká) je metódou voľby hormonálna antikoncepcia. Ak žena chce otehotnieť alebo odmieta antikoncepciu, existujú aj iné metódy, pričom ťažkosti sa zvyknú upraviť po prvom tehotenstve.

Sekundárna dysmenorea

Ak menštruácia bolí a vieme dokázať gynekologickú príčinu, ktorou sú najčastejšie endometrióza alebo myómy, tento stav označujeme ako sekundárna dysmenorea. Určenie diagnózy často vyžaduje pátranie a využitie mnohých vyšetrení. Zatiaľ čo pri primárnej dysmenorei stav väčšinou ustúpi po pôrode, prípadne často postačuje medikamentózna liečba, sekundárna dysmenorea, resp. jej iné gynekologické príčiny, môžu okrem farmakologickej terapie vyžadovať v istých prípadoch aj operačné riešenie.

bolestiva menstruacia

Menštruácia by nemala bolieť tak, že vás vyraďuje z každodenného fungovania. Ak teda trpíte nadmerne bolestivou či príliš intenzívnou menštruáciou, poraďte sa so svojím gynekológom.

Nezabúdajte ani na preventívne prehliadky a zdravý životný štýl s dostatkom pohybu a vyváženej stravy, keďže aj hmotnosť a celkový zdravotný stav môžu ovplyvňovať menštruáciu a to, ako ju prežívame. Faktormi, ktoré zhoršujú priebeh menštruácie, sú aj fajčenie. Dokonca sa udáva, že pitie alkoholu počas menštruácie predlžuje trvanie bolestí.

cvicenie pre zeny
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.