Ako na tréning?
Celudlídu, čooo? Nechcete! Šúchajúce sa stehná, čooo? Nechcete! Božskú prdelku, čooo? Chcete! Takže poďme na to! Tréning si pozorne preštudujte, poskúšajte, vyhodnoťte svoje sily. Začnite toľko, koľko zvládnete a postupne sa dopracujete na tie čísla, ktoré uvádzam v tomto príklade. Ak už tieto čísla zvládate, tak viete, čo máte robiť :-). Čo sa týka rozcvičenia pred tréningom, niektoré tipy si môžete pozrieť napríklad v tomto mojom článku.
1. Trojkombinácia na zadok
Začneme trojkombináciou izolovaných cvikov na zadok, aby ste tie riťky krásne rozpálili a trochu ich už pred-unavili, kým sa pustíte do ťažších komplexnejších cvikov. Zabezpečíte si tým to, že pri každom ďalšom cviku zapojíte zadok ešte o čosi viac.
A: Prvou časťou tejto supersérie je zakopávanie do roviny. Kľaknite si na zem, tak ako vidíte Moniku. Chrbát máte rovný, brucho spevnené. S výdychom zakopnete nohu tak, aby ste stlačili zadok najviac, ako sa dá a zároveň udržíte pevné brucho, aby ste sa vyhli nadmernému zapojeniu krížovej oblasti chrbta. Zopakujete 10 krát jednou nohou.
2. Split squat
Druhým cvikom v poradí je tzv. "split squat". Je to vynikajúca forma drepu, ktorý sa robí na jednej nohe. Jednak v ňom úplne minimalizujete zapojenie chrbta, a tiež dávate každej nohe zabrať zvlášť, čím dokážete identifikovať rozdiely v sile, stabilite a tieto rozdiely minimalizovať.
Začneme tak, že sa postavíte tesne pred nejakú vyvýšenú plochu (posteľ, gauč, stolička...). Odtiaľ spravíte jeden krok dopredu (o kúsok dlhší ako je váš prirodzený krok - neriešte to na milimetre, ak vám zvolená poloha nebude vyhovovať, posuniete sa kúsok dopredu či dozadu. No zo skúseností viem, že ľudia majú skôr tendenciu spraviť príliš malý krok). Teraz si jednu nohu vyložíte na vyvýšenú plochu, tak ako vidíte na obrázku. Ruky si môžete umiestniť pred seba alebo v bok. Pomaly sa spúšťate dole tak, aby ste zadným kolenom skončili takmer na zemi. Telo sa snažte udržať čo najviac vertikálne, bez toho aby ste sa príliš predkláňali. S výdychom silno zatlačíte do prednej nohy a vrátite sa do pôvodnej polohy. Opakujeme 20 krát. Samozrejme, ak vám to zatiaľ nejde, kľudne začnite hoci aj na troch-štyroch drepoch a naopak, ak ste pri tom zívali od nudy, nikto vám nezakazuje ísť 30 a viac :-). Po 20 opakovaniach na jednu nohu si doprajte krátku pauzu (30-40 sekúnd) a môžete ísť na druhú nohu. Potom opäť krátka pauza a ideme prvú nohu. Celkovo 3 krát na každú.
Odporúčam začať tou nohou, ktorú považujete za slabšiu a počet opakovaní prispôsobte jej. Nikdy nerobte niektorou nohou viac opakovaní, pretože ich zvláda viac. Tiež nerobte viac opakovaní ani tou slabšou, aby ste skôr dohnali tú silnejšiu. Vždy rovnaký počet!
Tretím cvikom je superséria, zložená z dvoch cvikov, ktoré vykonáme hneď po sebe. Prvým z nich je dynamický sumo drep. Druhým sú bočné výpady, označované tiež anglickým názvom "ice scaters", keďže daný pohyb pripomína korčuliara.
Pri dynamickom sumo drepe začíname zo stoja s nohami pri sebe a rukami pred sebou (ako na obrázku). Brucho máme spevnené, zadok máme spevnený. Z tejto polohy skočíme do relatívne širokého drepu, snažte sa kolená tlačiť, čo najviac von, aby vám nepadali dovnútra, ale smerovali tam, kde špičky (ako na obrázku). Ideálne je opäť, aby ste telo udržali tak rovno, ako to len pôjde, bez zbytočného predklonu. Pozor, dopadáte na celé chodidlá a nie len na špičky! S výdychom sa zo spodnej polohy, čo najdynamickejšie dostanete opäť hore a spojíte nohy. Zopakujeme 15 krát hneď po sebe.
Až teraz máte malú prestávku. Povedzme, že 45 sekúnd si môžete dopriať :-). A šup do ďalšej série! Spolu spravte tri série.
Posledným cvikom v tréningu je superséria preskokov vo výpadoch a tempovaných drepov. Preskoky sú pomerne náročný cvik a ak by vám robili problém, tak si ich pokojne vymeňte za obyčajné výpady dopredu.
Preskoky začíname z polohy vo výpade. Takže sa dáte do výpadu, tak aby aj predná aj zadná nohy vytvárali zhruba pravý uhol (tak, ako na obrázku). Zadná noha sa nedotýka zeme, ale je tesne nad ňou. Z tejto polohy jednoducho preskočíte do druhého výpadu. Na druhom obrázku máme krásnu letiacu Moniku a na treťom už dopadla do druhého výpadu. Preskočíme spolu 20 krát.
Hneď po poslednom preskoku (alebo po poslednom výpade), sa postavíte s nohami zhruba na šírku ramien, špičkami smerujúcimi mierne von a dlaňami na ramenách tak, aby ste lakte tlačili celý čas smerom hore. Brucho opäť pevné, zadok pevný, podsadený. Z tejto polohy spravte obyčajný hlboký drep, tak ako na obrázku. Lakte stále tlačte hore, kolenám nedovoľte padať dovnútra. To kúzelné, čo je na týchto drepoch je tempo, akým budete drepy robiť. Takže toto tempo si dajme 4110. Niečo by vám toto číselko malo hovoriť už z prvého dielu, poďme si to pripomenúť. 4 sekundy pôjdete dole do drepu. 1 sekundu počkáte dole. 1 sekundu pôjdete naspať hore. A 0 sekúnd budete čakať hore, teda rovno sa spúšťate do ďalšieho drepu. Takýchto drepov vyskúšajte 10. Po oboch cvikoch opäť prestávka 45 sekúnd a môžete ísť na ďalšiu sériu. Sérií si dáme, ako inak, tri.
Zacvič si túto sériu doma aj ty. Ak máš chuť na videá s profesionálnymi inštruktorkami, cvič pravidelne s Fitshakerom a vyformuj si (nielen) krásny zadoček bez návštevy fitka :-).
Som osobný tréner vo fitku piatym rokom. Baví ma všetko, čo môže zlepšiť kvalitu života a baví ma písať moje myšlienky vlastným štýlom. Na fitshaker.sk píšem, nech mám radosť, že niekomu z Vás možno pomôžu práve moje slová.