Škoda, že som ju nespoznala skôr!
Stará múdrosť a zarytí kávičkári hovoria, že dobrá káva má byť čierna ako peklo, silná ako smrť a sladká ako láska. Hoci aj ja milujem vôňu kávy, v poslednom čase som si zmodifikovala toto tvrdenie na „zelená ako tráva“, cítim sa oveľa lepšie a netrápia ma prejavy jarnej únavy. Vôni a chuti klasickej čiernej kávy akosi prirodzene a bez väčšieho sebazaprenia odolávam. Keď som s pitím zelenej kávy začínala, nestihla som ani mať predsudky, že všetko zdravé a alternatívne chutí zvláštne. Možno je to tým, že pri raňajkovej zelenej káve a mätovom čaji som spočiatku mala pocit, akoby som pila čaj a čaj. Pre môj mozog to bolo prirodzené – veď kojíš, musíš mať zvýšený príjem tekutín, daj si dvakrát čaj. A tak som zaradila úplne nenápadne do môjho jedálnička zelenú kávu. Najprv zo zvedavosti a teraz z presvedčenia, že moje telo tak zásobujem cennými antioxidantmi a robím tak službu pre moje zdravie.
Škoda, že som na alternatívu čierneho povzbudzovača neprišla skôr. Keď som totiž bola tehotná, spočiatku som sa cítila veľmi unavene a bola by som zaspala hádam aj v stoji. Práve v čase, keď som potrebovala najviac nakopnúť, moje telo si povedalo, že ak čo i len ucítim vôňu čiernej kávy, môžem sa pobrať do miestnosti, kam aj králi chodia sami. A tak som bola nútená nádobu s kávou hermeticky uzavrieť a uložiť ju do najnedostupnejšej kuchynskej skrinky. A naďalej som sa pozerala na svet jedným unaveným okom (to druhé spalo). Čo by som bola dala za to, keby mi niekto ponúkol kávu, ktorá mi vnesie do žíl trochu života, a z ktorej mi nebude zle. PS: zelené čaje u mňa na povzbudenie nefungujú. Dnes už viem, že taká káva existuje a ja jej dávam zelenú.
Zatiaľ čo tradičná čierna káva pochádza z upražených kávových bôbov, zelená káva sa vyrába z nepražených bôbov kávovníka. Praženie je proces, počas ktorého sa zelená káva praží niekoľko sekúnd až minút pri vysokej teplote, aby sa dosiahla chuť a aróma kávy. Práve proces praženia je zodpovedný za redukciu množstva látky prispievajúcej aj k znižovaniu hmotnosti - tzv. kyseliny chlorogénovej. Pražením môže byť zničených až do 70 % chlorogénovej kyseliny. Nepražená zelená káva má teda vyšší obsah kyseliny chlorogénovej v porovnaní s praženou kávou. Kyselina chlorogénová podporuje spaľovanie tukov, znižuje objem premenených uhľohydrátov na tuky a je výborným antioxidantom, pomáha pri detoxikácii organizmu a znižuje chuť do jedla.
Aká odroda?
Na výrobu zelenej kávy sa používa odroda Arabica. Patrí medzi tie lepšie a kvalitnejšie kávy a tvorí až 80% celosvetovej produkcie . Arabica má menej kofeínu ako odroda Robusta a výnimočnú kyslosť (čo je kladným znakom u kávy). Robusta, ktorá má vyšší obsah kofeínu a ťažkú zemitú chuť, sa nepoužíva ako zelená káva. Predáva sa v zmesi s Arabicou ako pražená.
Čo sa ukrýva v kávovom zrnku?
Surové kávové zrná obsahujú okolo 4 % minerálov (draslík, horčík, vápnik, fosfor, železo), ktorých množstvo sa mení podľa pôvodu kávy, metód pestovania a používaných hnojív.
Tak ako pražená káva, obsahuje aj zelená káva kofeín, ktorý:
- Znižuje pocit únavy,
- Zmenšuje potrebu spánku,
- Zvyšuje duševnú koncentráciu,
- Zlepšuje vnímanie,
- Pozor však! Príliš veľa kofeínu má negatívne účinky – spôsobuje nervozitu, úzkosť, dokonca triašku. Na trhu však existujú aj bezkofeínové varianty zelenej kávy (treba hľadať v bio-obchodoch a na webe je toho tiež dosť).
Účinnou látkou v zelenej káve, ktorá zlepšuje metabolizmus, však nie je kofeín, ale už spomínaná kyselina chlorogénová, ktorá:
- Zvyšuje citlivosť na inzulín. Pri prijímaní priemyselne upravenej stravy a pri vysokom príjme cukru sa telo snaží znížiť hladinu cukru v krvi zvýšeným vyplavovaním inzulínu z buniek pankreasu. Zvýšenie telesnej hmotnosti je výsledkom zvýšenej hladiny inzulínu (hlad spôsobený zvýšenou hladinou inzulínu spôsobuje začarovaný kruh – nadmerný príjem potravy a stále viac sa prehlbujúcu inzulínovú rezistenciu, t.j. akýsi neprirodzený pocit hladu). Vzhľadom k tomu, že inzulín je tiež dôležitým faktorom rastu buniek, so zvýšenou hladinou inzulínu sa môže tiež podporiť vznik nádoru. Kyselina chlorogénová zo zelenej kávy je schopná zvýšiť citlivosť na inzulín.
- Znižuje krvný tlak – kyselina chlorogénová v bezkofeínovej káve je vhodná pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom.
- Prispieva k omladzovaniu, a to vďaka ničeniu voľných radikálov – čím menej toxínov v tele máme, tým lepšie vyzeráme.
Ok, ja už musím ísť. Idem si dať šálku zelenej kávy ;-).
Kde sa dá kúpiť: v bio obchodoch, alebo na darka-shop.sk, vivantis.sk a bezkofeínová na biocare.sk
Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.